Zıplanacak içerik
 • Üye Ol
Admin

5G müzikten ilaca bildiğimiz her şeyi değiştirebilir

Önerilen İletiler

5G müzikten ilaca bildiğimiz her şeyi değiştirebilir

BBIJqqo.img?h=1080&w=1920&m=6&q=60&o=f&l

5G gerçekten çok önemli olacak.

Şimşek hızlı "yeni nesil" kablosuz teknolojinin kendi kendine sürüş araçlarına, sanal gerçekliğe, akıllı şehirlere ve ağa bağlı robotlara güç vermesi bekleniyor.

Ama başka ne yapabilirsiniz?

Ericsson, 5G için fütüristtik uygulamaları hayal etmek için King's College London araştırmacılarıyla bir araya geldi. Müzikten ilaca kadar her şeye bakıyorlar.

Ekip, fiziksel becerileri ağlar arasında aktarmak için teknolojiyi kullanmaya odaklanıyor ve buna "Beceri İnternet'i" adını veriyorlar.

Bir örnek: Hareket ve basıncı algılayan sanal gerçeklik ekipmanı ve haptik eldivenli bir cerrah, dünyanın öbür tarafındaki bir hastada bir robot yardımıyla çalışabilir.

Uzaktan cerrahi bir süre mümkün olmuştur, ancak 5G hızları tüm gecikmeleri ve gecikmeleri ortadan kaldırmalıdır. Bu, cerrahın eldivenleri üzerinden anında geribildirim alabileceği anlamına geliyor.

King's College'daki kablosuz iletişim profesörü Mischa Dohler, "5G ve kurmakta olduğumuz yeni ağ mimarisi ile bu gecikmeyi sadece ışık hızına indirmeyi umuyoruz" dedi.

BBIJjMF.img?h=1080&w=1920&m=6&q=60&o=f&l

Bir müzisyen ve piyanist olarak ay ışığı alan Dohler, piyano becerilerini dijital ortama aktarmayı ve enstrümanı yönetmek için uzaktan insanları eğitmeyi de planlıyor.

Haptik eldivenleri, Dohler'ın parmak hareketlerini ve ellerini konumunu izlemek ve kaydetmek için kullanılabilir. Veriler, beceri veri tabanında saklanacak, hevesli bir piyanist tarafından indirilmeye hazır hale gelecektir.

Dohler, "Bunu gerçek zamanlı olarak kas hafızası eğitimli olana kadar parmaklarını hareket ettirmeye başlamış bir dış iskelet üzerine indirecekler" dedi.
"Kas belleklerini istediği yere uygulayabilirler" diye ekledi.

Dohler, bir cerrahın tüm dünyadaki öğrencileri eğitmek için becerilerini bir veri tabanına yükleyebileceğini de düşünüyor.

Ancak "İnternet Becerileri" nin işlevsel olmasının bir on yıl daha sürebileceğini söyledi.

"Güvenlik haklarını ve bu teknolojinin en iyi uygulamasını sağlamalıyız, çünkü şeyleri gezegenin öteki tarafına taşımaya başladıysanız, çok zarar verebilirsiniz" dedi.

5G Nedir?

150518144020-5g-wireless-table-780x439.j

Texting: Mesajlaşma

İnternet Access: İnternet Ulaşım

Video: Video

Smart Home: Akıllı Ev

Ultra HD 3D Video: Yüksek Çözünürlükte Üç Boyutlu Video

5G, yeni ekonominin can damarı olacak.

Kendiliğinden sürüş araçları, sanal gerçeklik, akıllı şehirler ve ağa bağlı robotlar gün geçtikçe 5G şebekeleri tarafından güçlendirilecek. 5G, ilk müdahale için yeni cerrahi prosedürlerin, daha güvenli ulaşımın ve anında iletişimin yolunu açacağını taahhüt eder.

Pazar günü Axios'da yayınlanan bir rapora göre, Trump yönetimi hükümet tarafından finanse edilen bir 5G kamu hizmetini düşündüğünü merak etmiyor.
Bunun olacağına inanmak için hiçbir neden yok. Kamu tarafından finanse edilen 5G projesi yüz milyarlarca dolara mal olur. İnsanları aya gönderdiklerinden beri devletin almış olduğu herhangi bir şeyden farklı olarak bir göz atın.

5G, hükümet desteğinde mi yoksa desteklemese de yolda. Büyük internet şirketleri 5G ağ gelişiminde çok ilerlemiş durumda ve ilk ağlar önümüzdeki birkaç yıl içinde çalışıyor olacak.

5G nedir?

5G, her "yeni nesil" kablosuz ağ teknolojisi gibi telefonunuza da daha hızlı bir bağlantı sağlayacaktır - endüstri uzmanları, 4G'den yaklaşık 10 kat daha hızlı beklemektedir. "8K" video akışında veya 30 saniyede bir 3D film indirmeniz yeterlidir. (4G'de, altı dakika sürecektir.)

Ekstra kapasite, servislerin daha güvenilir olmasını sağlayacak ve aynı anda daha fazla aygıtın ağa bağlanmasına izin verecektir.

Ancak 5G, akıllı telefonlardan çok daha fazlası. Sensörler, termostatlar, arabalar, robotlar ve diğer yeni teknoloji bir gün 5G'ye bağlanacak. Bugünün 4G şebekelerinde, bu cihazların tümünün ilettiği çok miktarda veri için bant genişliği yok.

5G şebekeleri, cihazlar ile iletişim kurdukları sunucular arasındaki gecikme süresini neredeyse sıfıra indirir. Şoförsüz otomobiller için, bir araba ile diğer araçlar, veri merkezleri ve dış sensörler arasında kesintisiz iletişim anlamına gelir.

Tüm bunları başarmak için, 5G'nin süper yüksek frekanslı hava dalgalarıyla seyahat etmesi gerekecek. Daha yüksek frekanslar daha hızlı ve daha fazla bant genişliği sağlar. Fakat duvarlar, pencereler veya çatılardan geçemezler ve uzun mesafelerde oldukça zayıflarlar.

Bu, kablosuz şirketlerin binanın yanındaki, her evin içindeki ve potansiyel olarak her odadaki her lamba direğinin üstüne binlerce, hatta milyonlarca minyatür hücre kulesi kurması gerekeceği anlamına geliyor.

Bu nedenle 5G 4G'yi tamamlamak yerine tam olarak yerini alacaktır. Binalar ve kalabalık alanlarda 5G hız artışı sağlayabilir. Ancak otoyoldan aşağı inerken 4G en azından bir süre için tek seçenek olabilir.

Kimler inşa ediyor?

Verizon (VZ), AT & T (T), T-Mobile (TMUS) ve Sprint (S) gibi dört ülke çapındaki cep telefonu operatörünün her biri 5G şebeke teknolojisini geliştiriyor ve test ediyor. Qualcomm ve Intel de dahil olmak üzere çipli üreticiler, 5G iletişimi sağlayan işlemci ve radyo üretiyorlar. Nokia (NOK), Ericsson ve Huawei de dahil olmak üzere büyük ağ donanımı şirketleri, 5G'yi desteklemek için omurga ve ekipman inşa ediyor.

Araştırma ve geliştirme tek başına maliyetlidir, ancak 5G şebekelerini oluşturmak çok pahalı olacaktır - hatta her yıl altyapı maliyetlerinde onlarca milyarlarca dolar harcamaktan hoşlanan bir endüstri için bile. Barclays'a göre, 5G'yi Amerika Birleşik Devletleri'ne toplamak 300 milyar dolara mal olacak.
Hükümet bu parayı harcayabilir, ancak çok geç başlamış olurdu. Ve zaten zaten kendi ağlarını kuran ve test eden ağ ekipmanı ve telekomünikasyon şirketleri ile anlaşma yapmak zorunda kalacaklar.

Beyaz Saray yetkilisi, Axios tarafından bildirilen 5G şebekesinin idarenin ulusal güvenlik stratejisinin bir parçası olduğunu doğruladı. Yetkili, aksi belirtilmedikçe Axios tarafından bildirilen belgenin "tarihli" ve "yönetimin düşüncesini temsil etmeyen" olduğunu söyledi.

Verizon ve AT & T Axios raporu hakkındaki yorumunu reddetti.

Ne zaman gelecek?

Kablosuz endüstrisi 5G şebekelerinin 2020'de piyasaya çıkmasını bekliyor.

Bu ay, 5G, uluslararası bir kablosuz konsorsiyum olan 3GPP'nin yeni nesil şebekeler için bir teknoloji standardı onayladığında önemli bir engel oluşturduğunu açıkladı. Gelecek yıl, Birleşmiş Milletler'in Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin 3GPP standardını gözden geçirmesi bekleniyor. Bundan sonra kablosuz şirketler, hepsinin birlikte çalışacağına dair güvencesi ile 5G ekipmanı alıp satmaya başlayabilirler.

Bu arada, Verizon ve AT & T, 5G şebekelerini test etmek için adımlar attı. AT & T, 5G şebekesini bu yılın başlarında kullanıma sunmaya başlayacağını ancak 5G uyumlu cihazlar mağaza raflarına gelene kadar neredeyse hiç kimse bunu kullanamayacağını açıkladı. 2020'den önce olması pek olası değildir.

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

5G'ye ilk o şehir geçti! (5G ile neler değişecek?)

Akıllı telefonlardaki internet hızını ciddi bir oranda artıracak olan 5G teknolojisi hizmet vermeye başladı.

Telefonlarımız, saatlerimiz, evlerimiz ve otomobillerimiz, kopmayan, hızlı bir bağlantıya ihtiyaç duyuyor. Tüm bu cihazların ihtiyaç duyduğu bant genişliğini sunmak içinse yepyeni bir kablosuz ağ doğuyor: 5G 

Akıllı telefonlardaki internet hızını ciddi bir oranda artıracak olan 5G teknolojisi hizmet vermeye başladı. Halka açık ilk 5G şebekesi Avustralya'da hizmete başladı. Avustralya’nın en büyük telekom şirketi olan Telstra bugün, ülkenin kuzeydoğu eyaleti olan Queensland’din Gold Coast isimli kentinde dünyanın ilk 5G sinyalini halka açtı.

ABD'DE 5G'YE GEÇECEK KENTLER

Akıllı telefonlardaki internet hızını ciddi bir oranda artıracak olan 5G teknolojisine geçecek ilk 3 şehir geçtiğimiz hafta belli olmuştu. Dünyanın en büyük operatörlerinden olan AT&T, ABD’nin 3 kenti için çalışmaların tamamlandığını duyurmuştu.
Söz konusu şehirlerden ikisi ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan Dallas ve Waco iken, diğeri Atlanta eyaletinin merkezi olan Georgia metropolü olacak.

Bu kentlerin arından 5G desteğine kavuşacak şehirler de belli oldu. Bir başka operatör T-Mobile bu yıl içinde New York, Los Angeles, Las Vegas, ve Dallas'ta 5G desteği sunmaya başlayacağını açıkladı.

5G İLE NELER DEĞİŞECEK?

Kablosuz ağların geleceği 5G'den geçiyor. Peki 5G nedir ve hayatımızı nasıl kolaylaştıracak?

5G ile Ultra HD çözünürlüğündeki videoları indirmek ve karşıya yüklemek, daha hızlı olacak. İnternete bağlı binlerce cihaz hayali de 5G ile birlikte gerçek olabilecek.

Kısa cevap: Evet. 4G LTE bugün saniyede 1 gigabit veri aktarabiliyor; yani kısa bir HD filmi indirmeniz, kusursuz koşullarda yaklaşık bir saat sürüyor.

Sorun ise 4G'nin maksimum hızına çoğu zaman ulaşamıyor olmanız.

 
5G, indirme hızlarını saniyede 10 gigabite çıkaracak. Elbette 5G'nin hızı da binalar, duvarlar, diğer sinyaller gibi faktörlerden olumsuz etkilenecek ve muhtemelen bu teorik hıza pek yaklaşmayacak. Ancak buna rağmen 4G'den çok daha hızlı olacak.

Önde gelen iletişim firmalarından oluşan dev konsorsiyumlar, 5G için dünya çapında standartlar oluşturmak üzere çalışıyorlar.

Bu standartların çoğu henüz kesinleşmemiş de olsa, uzmanlar 5G'nin geriye yönelik uyumluluk (4G ve 3G ile) sunacağını düşünüyorlar.

5G, 4G'ye kıyasla daha yüksek radyo frekanslarını kullanıyor. 4G, 20 MHz'e kadarki bantları kapsarken 5G, 6GHz'e kadar olan frekans bandını kullanabiliyor

Bu yüksek frekansların kullanılmasının sebebi, çoğunlukla şu an boş olmaları ve verileri daha hızlı taşıyabilmeleri.

Sorun ise yüksek frekanslı sinyallerin düşük frekanslar kadar uzağa ulaşmamaları. Bu nedenle 5G'nin sunulduğu yerlerde çoklu giriş ve çıkış antenlerinin (MIMO'lar) kullanılması bekleniyor

5G NEDİR?

5G'nin içindeki "G" harfi, "generation" yani nesil anlamını taşıyor. 5G, 4G LTE'yi kaldığı yerden devam ettirecek ve telefon görüşmeleri, SMS, web'de gezinti gibi bildiğimiz işlevlerin yanına yüksek bir veri aktarım hızı ekleyecek.

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

Uluslar arası CNBC 5G'nin Ne Olduğunu Açıklıyor

Yazılım tabanlı yeni sistem 5G'nin önceki sistemlerden farkını anlatıyor. Kısaca farklarını anlatalım:

 1. 5G, yazılım tanımlı bir ağdır. Bu, kabloyu tamamen değiştirmeyecek olsa da, bunun yerine büyük ölçüde bulut üzerinde çalışarak bunların yerine geçebileceği anlamına gelir.

 2. Bu, 4G'den 100 kat daha iyi bir kapasiteye sahip olacağı anlamına geliyor

 3. Buda Internet hızını oldukça yükseltecek demektir

 4. Örnek olarak 2 saatlik bir film 3G kullanılarak 26 saatte indiriliyor. 4G kullanılarak 6 dakika da indiriliyor. 5G'le ise 3.6 saniye de indirilebilecek.

 5. Sadece Internet kapasitesi ve hızı değil aynı zamanda TEPKİ SÜRESİ de hızlanacak. 4G isteğimize 50 milisaniyede cevap veriyordu. 5G ise 1 milisaniyede cevap verecek. 5G 400 kere daha hızlı olacak demektir.

 6. Kendi kendine süren arabaların gelişimine katkıda bulunacak

 7. Akıllı evler yaygınlaşacak

 8. Akıllı makinelerin yaygınlaşması yanında sağlık alanında da çığır açacak.

 9. 5G ayrıca ağ dilimleme adı verilen bir teknik kullanarak çok daha kişiselleştirilmiş bir web deneyimi sağlayacaktır. Bulutta ayrı bir kablosuz ağ oluşturmanın ve kullanıcıların kendi ısmarlama ağlarını oluşturmalarına izin vermenin bir yoludur.

 10. Örneğin internet oyunları hızlı tepki zamanı gerektirdiği için 5G'de çok yaygın ve hızlı olarak kullanılabilecektir. 

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

5G sizin için ne ifade ediyor

 

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

İletiniz moderatör kontrolünden geçtikten sonra sitede gösterilmeye başlanacaktır. Eğer buna maruz kalmak istemiyorsanız lütfen hemen bir ÜYE OLUNUZ.

Misafir
İletinizi misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer üye iseniz lütfen GİRİP YAPARAK gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.