Jump to content
Sign in to follow this  
Admin

Bireysel Astroloji ve Ezoterik Astroloji

Recommended Posts

Bireysel Astroloji ve Ezoterik Astroloji

Bireysel Astroloji ve Ezoterik Astroloji

bireysel-astroloji~.png

Astroloji, genel inanışın aksine, sabit bir kadere işaret etmez. İnsanları da kendi ‘kaderlerinin kurbanları’ olarak görmemektedir.

Astroloji, genel inanışın aksine, sabit bir kadere işaret etmez. İnsanları da kendi ‘kaderlerinin kurbanları’ olarak görmemektedir. Diğer taraftan, ruh, karmasını düzeltmek için bazı mücadele ve engellerle karşılaşmayı seçer. Yine de, hepimiz, bunların yarattığı sorunların üstesinden gelebilecek yetenek ve becerilere sahip olarak doğarız ki, bu da tüm bireyleri, kendi kaderlerini bilinçli biçimde yazmaya yetkin kılar.

Ruhtan başlayıp dünya yaşamında devam eden bu süreci inceleyen bireysel astroloji ve ezoterik astroloji, esasında yapı itibariyle birbirlerinden oldukça ayrılan iki alandır. Günümüzün popüler astrolojisi içerisinde geçen terimleri oldukça farklı bir kavrama ile ele alan ezoterik astroloji ile bireysel astroloji, basitçe, aşağıdaki şekilde ayrılabilirler.

Bireysel astroloji, kişiliği meydana getiren etmenlerin uyum içerisinde tutulabilmesi konusunda faydalanılan, daha çok dünyevi süreçlerle ilgilenen astroloji alanıdır. Bireysel astrolojide ezoterik (dışsal) yönetici gezegenler, evler ve Güneş burcu ön plana çıkar. Etkiler, olaylar, kişilik, arzular, alt çakralar, bireysel ‘kader’, mantık ve varoluşun ‘eril’ yönlerine odaklanan bireysel astroloji, Güneş’i, kişilik özelliklerinin birleştirilerek dışavurumundaki temel etken olarak kabul eder. Kısacası Güneş, Yükselen ’in kişilik kanalıdır. Kişiliği oluşturan öğeler arasında belli bir birlik sağlandıktan sonra ruh, kendisini, bu birlik yoluyla ifade etmeye başlar. Güneş’in haritadaki yerleşiminin ifade ettikleri de bu nedenle yükselen burca göre değişiklik gösterebilir.

Ezoterik astroloji ise ruhla bağlantının nasıl kurulabileceği ve ruhun ışınlarıyla kişiliğin nasıl uyumlu hale getirileceği üzerine odaklanır. Ezoterik (içsel) yönetici gezegenler, Öncü – Sabit – Değişken burç grupları ve yükselen burç ön plana çıkar. Sebepler, ruh, içsel fark ediş, bütünlük, sevgi, üst çakralar, grup içerisindeki bireysel ‘kaderler’ ve varoluşun ‘dişil’ yönlerine odaklanan ezoterik astroloji, bilgi ve sezginin bir arada kullanılabilmesi, böylece kalp ile aklın uyum ve işbirliği içerisinde olmasını sağlamaya çalışır. Üst benliğin yaşamdaki amacını, ruh grubu ile olan etkileşimleri yoluyla inceleyen ezoterik astroloji, tüm yaşamın birbiriyle ilişkili olduğunu ve büyük bir bütün oluşturduğunu ortaya koyar.

Ezoterik astroloji içerisinde özel önem taşıyan yükselen burç, ruhun madde halinde vücut bulmasını temsil eder. Ezeli ve ebedi olan ruh her zaman kişilikten önce gelir, bu nedenle, yükselen burç da ezoterik astrolojide öz burçtan daha önemlidir. Yükselen burç, ezoterik yöneticilerin de incelenmesi ile, bir ruhun, belli bir yaşamda, ulaşabileceği en üst noktayı ve kazanabileceği azami nitelikleri ifade eder. Yükselen burç, bireysel astroloji içerisinde kişiliğin dışarıya yansıma biçimlerini ilgilendiren göstergelerden biri olma niteliği taşısa da, asıl önemi, ezoterik astrolojide, spritüal çalışmalar içinde olan kişinin iç bütünlüğünü sağladıkça, ezoterik yöneticilerin etkilerinden uzaklaşıp ezoterik yöneticilerin etkileri altında olmaya başlaması ile birlikte ruh gelişimine daha fazla ışık tutmaya başlamasındadır. Ezoterik yöneticilerin etkileri her zaman daha yüksek ‘oktavdadır’ ve bu yöneticilerin ‘eterik yapıları’ da, kişiye, türlerine göre, farklı kavramlar üzerinden yaşam hakkında daha derin bir kavrayış kazandırırlar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.