Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Müzikte seçicilik ne demek?

Vacant

Önerilen İletiler

Bir çok kereler karşıma çıkan ve oldukça anlamsız bulduğum bazı tepkiler hakkında konuşmak istiyorum. Herhangibir barda, cafede, pubda çalan müzikler, özellikle gündüz saatlerinde belirli bir tür yerine biraz ondan biraz bundan şeklinde oluyo. Öyle olunca da kiminin hoşuna giden ötekinin tüylerini diken diken ediyo. Sağdan soldan çalan şarkılara ııııiiiy eeeiiiiiy cinsinden tepkiler duyuyosunuz. Benim aklıma takılan, bir müzik türünden hoşlanmıyor olmanız, bu kadar tepkili olmayı gerektirirmi? Sonuçta bu sadece müzik. Sizi eğlendirmesi gerekn bi şey.

Demem o ki, bir çok farklı türde müzikten farklı tatlar alınması gayet mümkün. bi tek türe bağımlı kalan insanlar, bence sevmedikleri müzikten çok sevmedikleri müziğin yansıttığı yaşam tarzından nefret ediyor. Yada sevmedikleri yaşam tarzını yansıttığını düşündüğü için nefret ediyo. Oysa şarkılar genellikle anlık hislerin ortaya konması şeklinde zuhur ediyo. (Şarkı sözlerinden anladığım kadarıyla). Yani hangi ruh halinde olursanız olun, mohtemelen o ruh haliyle ilgili bi müzik türü var.

Mesela elektronik müzik dinleyicisi içinde "piyasa" olanlar var diye veya rock müzik dinleyicisi içinde "psycho" olanlar var diye bu müziklerden soğumak bence insanın kendini o müziklerden alabileceğiniz hazdan bilmem kimler sebebiyle mahrum bırakmasıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir çok kereler karşıma çıkan ve oldukça anlamsız bulduğum bazı tepkiler hakkında konuşmak istiyorum. Herhangibir barda, cafede, pubda çalan müzikler, özellikle gündüz saatlerinde belirli bir tür yerine biraz ondan biraz bundan şeklinde oluyo. Öyle olunca da kiminin hoşuna giden ötekinin tüylerini diken diken ediyo. Sağdan soldan çalan şarkılara    ııııiiiy eeeiiiiiy cinsinden tepkiler duyuyosunuz. Benim aklıma takılan, bir müzik türünden hoşlanmıyor olmanız, bu kadar tepkili olmayı gerektirirmi? Sonuçta bu sadece müzik. Sizi eğlendirmesi gerekn bi şey.

Demem o ki, bir çok farklı türde müzikten farklı tatlar alınması gayet mümkün.  bi tek türe bağımlı kalan insanlar, bence sevmedikleri müzikten çok sevmedikleri müziğin yansıttığı yaşam tarzından nefret ediyor. Yada sevmedikleri yaşam tarzını yansıttığını düşündüğü için nefret ediyo. Oysa şarkılar genellikle anlık hislerin ortaya konması şeklinde zuhur ediyo. (Şarkı sözlerinden anladığım kadarıyla). Yani hangi ruh halinde olursanız olun, mohtemelen o ruh haliyle ilgili bi müzik türü var. 

Mesela elektronik müzik dinleyicisi içinde "piyasa" olanlar var diye veya rock müzik dinleyicisi içinde "psycho"  olanlar var diye bu müziklerden soğumak bence insanın kendini o müziklerden alabileceğiniz hazdan bilmem kimler sebebiyle mahrum bırakmasıdır.

20804[/snapback]

sizin kulağınıza çok aykırı geliyorsa rahatsız olabilirsiniz.bir de sırf hava atmak için mesela "ay ben hiiiiiç türkçe şarkı dinlemem,hep bööle şakira felan dinlerim " diyerekten etrafa poz verilmek istenebiliyor,benim naciz gözlemlerim... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım haklısında,bende sevmediğim bir müziği dinlemek zorunda değilim.

Ben Havy metal müziğini dinlemek istemiyorsam benim iradem dışında ise

orada durupta bu müziği dinlemem.Çeker giderim.

Tabi öyle bi zorunluluk yok. Ama diyom ki özellikle her türde dönüp dolaşıp aynı şeylerin yapıldığı şu zamanda, dinlemediğimiz müzikleri anlamaya çalışmak faydalı olabilir. Bunun garantisi yok. Deneyip yine hoşunuza gidecek bi şeyler çıkartamayabilirsiniz. Bu gayet doğal. Ama müziğe bakış açınızı değiştirecek yeni şeylerle karşılaşma ihtimali bence bunu denemeye değer kılıyo.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir de sırf hava atmak için mesela "ay ben hiiiiiç türkçe şarkı dinlemem,hep bööle şakira felan dinlerim " diyerekten etrafa poz verilmek istenebiliyor:

Lise çocukluğumdan kalma bu dangalaklığa ben de düşmedim desem yalan olur. Bunun için de şindi pişmanım. :blushing: Çünkü bu saçma artistik yüzünden neredeyse türkçe müziğe karşı hiç kulak aşinalığım kalmamıştı.

Ama örneğin yakın zamanda radyoda bir Zeki Müren şarkısı çalıyordu ve ben daha önce dikkat bile etmediğim bu adamı dinleyince, ne kadar güçlü ve güzel bi sesi olduğunu farkettim. Şarkının adını hatırlamıyorum ama şarkının sözlerinin hergün karşınıza çıkmayacak türden bir sakinliği vardı. Ancak ondan sonra Zeki Müren'in neden bu kadar sevildiği benim için anlamlı olmaya başladı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Muzikte secicilik benim icin; Turk olarak sadece, Sezen Aksu, Nilufer gibilerini dinlemek demek....

Yabancıya gelince, daha cok alternatif var ama, kesinlikle Shakira veya Jennifer Lopez gibiler bunların icinde diiller....

Ben biraz fazla seciciyim galiba... :unsure:;)

işte bunu kastediyorum.:shakira veya lopez çok iyi birşey yaparsa dinlemezmisin yani.yoksa onları dinleyenler popüler kültürün insanları diye biraz küçümseniyorlar diye mi böyle söylüyorsun.(dreamer şahsına yönelik konuşmuyorum iyi örneksin o nedenle herkese soruyorum) :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim kanaatimce müzikte seçiçi olmak gerekir veya ben öyle yapıyorum çünkü kulağımı tırmalayan bir müziği niye dinleyim ki. Genel anlamda TSM dinleyen biriyim ama ona zıt sayılabilecek metal müzik olarak düşünürsek Metallica nın One ve Nothing Else Mater adlı parçalarını seve seve, birçok kez dinlerim. Aynı şekilde geçenlerde bir arkadaşımdan edindiğim bir türkçe rap parça vardı arabesk altyapısında hazırlanmış bence çok hoş bir parçaydı. İşin özeti bence seçiçiliği kişinin kendi kulağına göre yapmasıdır. Hava atmak veya sıradan gözükmemek için dinlemesi deil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

işte bunu kastediyorum.:shakira veya lopez çok iyi birşey yaparsa dinlemezmisin yani.yoksa onları dinleyenler popüler kültürün insanları diye biraz küçümseniyorlar diye mi böyle söylüyorsun.(dreamer şahsına yönelik konuşmuyorum iyi örneksin o nedenle herkese soruyorum) :clover:

Cok iyi birsey? Yani yine kendi tarzlarında mı iyi birsey yaparlarsa? Dinlemem o zaman....

Ama kalkıp Evanescence gibi sarkı soylerlerse dinlerim tabiki.... ;):D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Müzikte Seçicilik

Mükemmel bir konu bulmuşsunuz gerçekten.Müzikle uğraştığım için en güzel şekilde açıklayabilirim.İlk önce konuya başlamadan önce şöyle birşey var.Tarz meselesi.Hepimzin bildiği tarz.Yanlız müzikle ilgili bir olay.Bu arada bende Gitar çalıyorum.Yani Eloktro gitar.Müziğe ben şu anlamda bakıyorum.İnsanların rahat nefes alabildiği çok güzel vakitler geçirebildiği yaşam tarzı diyorum ben.Evet gerçekten son günlerde öyle kötü müzikler yapılmaya başladıki sormayın.Gerçekten cafelerde çalan müziklerde bunlarada örnek.Mesela ben rock gruplarını gerçekte çok seviyorum.Çünki sözlerini müziğe, müziğide söze göre besteleyip ona göre kendileri çalıp söylüyorlar.Diyorsunuzki sonuçta bu bir müzik sizi eğlendirmesi gerekiyor.Son günlerde öyle kötü müzik yapanlar varki.İnanılır gibi değil arkadaşlar.----Arman Arkadaşımız çok doğru söylemiş. sizin kulağınıza çok aykırı geliyorsa rahatsız olabilirsiniz.bir de sırf hava atmak için mesela "ay ben hiiiiiç türkçe şarkı dinlemem,hep bööle şakira felan dinlerim " diyerekten etrafa poz verilmek istenebiliyor,benim naciz gözlemlerim... ----Müziği insanın kendi yaşam tarzına göre seçebilir ve dinleyebilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Bir çok kereler karşıma çıkan ve oldukça anlamsız bulduğum bazı tepkiler hakkında konuşmak istiyorum. Herhangibir barda, cafede, pubda çalan müzikler, özellikle gündüz saatlerinde belirli bir tür yerine biraz ondan biraz bundan şeklinde oluyo. Öyle olunca da kiminin hoşuna giden ötekinin tüylerini diken diken ediyo. Sağdan soldan çalan şarkılara ııııiiiy eeeiiiiiy cinsinden tepkiler duyuyosunuz. Benim aklıma takılan, bir müzik türünden hoşlanmıyor olmanız, bu kadar tepkili olmayı gerektirirmi? Sonuçta bu sadece müzik. Sizi eğlendirmesi gerekn bi şey.

Demem o ki, bir çok farklı türde müzikten farklı tatlar alınması gayet mümkün. bi tek türe bağımlı kalan insanlar, bence sevmedikleri müzikten çok sevmedikleri müziğin yansıttığı yaşam tarzından nefret ediyor. Yada sevmedikleri yaşam tarzını yansıttığını düşündüğü için nefret ediyo. Oysa şarkılar genellikle anlık hislerin ortaya konması şeklinde zuhur ediyo. (Şarkı sözlerinden anladığım kadarıyla). Yani hangi ruh halinde olursanız olun, mohtemelen o ruh haliyle ilgili bi müzik türü var.

Mesela elektronik müzik dinleyicisi içinde "piyasa" olanlar var diye veya rock müzik dinleyicisi içinde "psycho" olanlar var diye bu müziklerden soğumak bence insanın kendini o müziklerden alabileceğiniz hazdan bilmem kimler sebebiyle mahrum bırakmasıdır.

Vacant helal olsun diyyorum sana, gerçekten hislerime tercüman oldun. Hakketen günümüzde gençlik arasında çok yaygın olan bir şey bu. ( Ben sadece bu müziği dinlerim tavrı). Ben bunun adına müzikal bağnazlık diyorum.

Cem Behar'ın (müzikolog) bir lafı vardır: Kötü müzik yoktur, kötü icra vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

bence burda bi yanlışlık var arkadaşım ben neredeyse her müzik türünü dinlayan biri olarak yanlış görüyorum çünki ben dinlediğim müziği türüne göre değil yapan kişiye ve o kişinin samimiyetine inanmama göre seçiyorum ve müzik sadece eğlendirmek için değildir diğer bütün sanat dalları gibi bi misyonu vardır nasılki resim heykel fotğraf sinema birşeyler anlatıyor fikir veriyor tanıtıyor ve gerçek(samimi) olmadığında yalan oluyorsa müzikte öyle herşey samimiyet ve insanın insan olmasında bitiyo eğlendirebilecek ama işeyaramaz müzikleri dinlemiyorum çünki onlar işeyaramaz gerçekten öyleki bulunduğum ortamlarda dinlemek zorunda kaldığım çoğu şarkıyı biraz düşününce sözü müziğiyle beraber kafamdan sallayabiliyorum yani yapılanların birbirinden farkı ve bir değeri yok sadece söyleyen farklı çoğu zaman öyle oluncada kendi müziğinizi kendiniz buluyorsunuz ve herşeyde olduğu gibi kaliteli olan geliştiriyor kalitesiz olan yozlaştırıyor o yüzden tepkili olmamız gerekiyor bence ve iyiyi kötüyü ayırmamız haketmeyeni dinlemememiz gerekiyor bence

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 hafta sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.