Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

GENEL SEÇIM VAR

bomberman

Yarin seçim olsa kime oy verirsiniz  

38 üye oy verdi

1. 1. Yarin seçim olsa kime oy verirsiniz

• AKP
      11
    • MHP
      16
    • CHP
      15
    • DYP
      1
    • iP
      1
    • TKP
      4
    • DSP
      0
    • Anap
      5

Önerilen İletiler

• 2 hafta sonra...

TKP sizi neden bu kadar rahatsiz ediyor desem, bu bir soru olabilir mi? Belki.

Cünkü icerigini, ne oldugunu bilmiyorsak, soruyu sorma yöntemini degistirmeliyiz .

TKP hakkinda duymus olduklariniz, yalnizca size söylenenler cercevesnde olabilir. Bilgi icermeyen tartismalardan uzak durmaliyiz.

Neden MHP degil de TKP. Böyle soru da sorulmaz.

TKP yi biri bana anlatabilir mi derseniz daha akillica bir soru olabilir.

Soru sorusunuzda bile bir ön yargi yatiyor.

Einstein in bir sözü aklima geldi birden: Bir ön yargiyi parcalamak, atomu parcalamktan daha zordur.

Kusura bakmayin ayrica.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

tkp hakkında bilginiz yok demişiniz birisine fakat neden mhp'ye satastığınızı anlayamadım eğer o soruyu yazan mhp'li ise meraketmeyin tkp'nin ne olduğunu iyi bilir ben o kişiyi korumak amacıyla değil mhp'nin adı geçtiğinden dolayı yazdım bu arada tkp koministliği savunuyor koministlerin bir düşüncesini söylim bir apartman da ne kadar kişi olursa olsun aynı kıyafeti giymesi bir bakıma herkesin aynı maaşı alıp aynı şeyleri yapması anlamına gelir böyle olduktan sonra benim okumama gerek yoktur çünkü okuyan birisiyle aynı şeyleri yapacağım böyle olunca kim okumak ister ayrıca kominizim metaryalisttir bu yüzden dini fazla düşünmezler he bu arada amerikan emparyalizmine karşı fakat rusyanın her türlü emperyalizmine destek vermeniz şaşırtıcı neden mhp denmemesinin sebebine gelince mhp türk-islam kültürünü savunmustur ve her türlü emperyalizme hayır dediğimiz için zaten yeminimizi okuyan kişi bunu anlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tkp hakkında bilginiz yok demişiniz birisine fakat neden mhp'ye satastığınızı anlayamadım eğer o soruyu yazan mhp'li ise meraketmeyin tkp'nin ne olduğunu iyi bilir ben o kişiyi korumak amacıyla değil mhp'nin adı geçtiğinden dolayı yazdım bu arada tkp koministliği savunuyor koministlerin bir düşüncesini söylim bir apartman da ne kadar kişi olursa olsun aynı kıyafeti giymesi bir bakıma herkesin aynı maaşı alıp aynı şeyleri yapması anlamına gelir böyle olduktan sonra benim okumama gerek yoktur çünkü okuyan birisiyle aynı şeyleri yapacağım böyle olunca kim okumak ister ayrıca kominizim metaryalisttir bu yüzden dini fazla düşünmezler he bu arada amerikan emparyalizmine karşı fakat rusyanın her türlü emperyalizmine destek vermeniz şaşırtıcı  neden mhp denmemesinin sebebine gelince mhp türk-islam kültürünü savunmustur ve her türlü emperyalizme hayır dediğimiz için zaten yeminimizi okuyan kişi bunu anlar

7110[/snapback]

TESEKÜRLER:

HER SEYDEN ÖNCE TÜRK ISLAM KÜLTÜRÜ DIYE BIR KAVRAM YOKTUR.

ISLAM KÜLTÜRÜ VARDIR.

BIR DE,TÜRK KÜLTÜRÜ, TÜRK YASAMI DIYE BIR KAVRAM HEP VARDIR:

BEN BUNU, BIZE ZORLA, KAN ILE KABUL ETTIRILEN ISLAMLA BAGDASTIRMIYORUM.

BU BENIM INANCIM DEGIL, UZUN YILLAR ARASTIRMALARIM SONUCU ULASTIGIM DÜSÜNCE YAPISIDIR.

BU KONULARDA UZUN UZUN YAZISTIK FORUMDA, INCELEYBILIRSINIZ.

DÜSÜNCELER KISIYE AIT OLDUKLARINDAN SIZE TERS GELEBILIR.

YER YÜZÜNDE EMPERYALIZM VE BIR DE KOMÜNIZM VARDIR. BUNLAR YASAM BOYU BIRIBIRLERINDEN AYRILMAYAN IKI ZIT IKIZ KARDES GIBIDIRLER.

O YÜZDEN, KOMÜNIZMI, SIZE ANLATILDIGI GIBI DEGIL, FELSEFEDEKI ANLAMIYLA, EMPERYALIZMIN KARSIZI OLARAK INCELEMENIZI ÖNERIRIM.

SIZIN, SU ANDA KOMÜNIZM HAKKINDA BILDIKLERINIZ, ÜLKEMIZDE YOBAZ TAKIMININ; ALEVILERIN MUM SÖNDÜ YAPTIKLARI YOLUNDAKI IFTIRALARI GIBIDIRLER TIPKI.

SEVGILER

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tkp hakkında bilginiz yok demişiniz birisine fakat neden mhp'ye satastığınızı anlayamadım eğer o soruyu yazan mhp'li ise meraketmeyin tkp'nin ne olduğunu iyi bilir ben o kişiyi korumak amacıyla değil mhp'nin adı geçtiğinden dolayı yazdım bu arada tkp koministliği savunuyor koministlerin bir düşüncesini söylim bir apartman da ne kadar kişi olursa olsun aynı kıyafeti giymesi bir bakıma herkesin aynı maaşı alıp aynı şeyleri yapması anlamına gelir böyle olduktan sonra benim okumama gerek yoktur çünkü okuyan birisiyle aynı şeyleri yapacağım böyle olunca kim okumak ister ayrıca kominizim metaryalisttir bu yüzden dini fazla düşünmezler he bu arada amerikan emparyalizmine karşı fakat rusyanın her türlü emperyalizmine destek vermeniz şaşırtıcı  neden mhp denmemesinin sebebine gelince mhp türk-islam kültürünü savunmustur ve her türlü emperyalizme hayır dediğimiz için zaten yeminimizi okuyan kişi bunu anlar

7110[/snapback]

TESEKÜRLER:

HER SEYDEN ÖNCE TÜRK ISLAM KÜLTÜRÜ DIYE BIR KAVRAM YOKTUR.

ISLAM KÜLTÜRÜ VARDIR.

BIR DE,TÜRK KÜLTÜRÜ, TÜRK YASAMI DIYE BIR KAVRAM HEP VARDIR:

BEN BUNU, BIZE ZORLA, KAN ILE KABUL ETTIRILEN ISLAMLA BAGDASTIRMIYORUM.

BU BENIM INANCIM DEGIL, UZUN YILLAR ARASTIRMALARIM SONUCU ULASTIGIM DÜSÜNCE YAPISIDIR.

BU KONULARDA UZUN UZUN YAZISTIK FORUMDA, INCELEYBILIRSINIZ.

DÜSÜNCELER KISIYE AIT OLDUKLARINDAN SIZE TERS GELEBILIR.

YER YÜZÜNDE EMPERYALIZM VE BIR DE KOMÜNIZM VARDIR. BUNLAR YASAM BOYU BIRIBIRLERINDEN AYRILMAYAN IKI ZIT IKIZ KARDES GIBIDIRLER.

O YÜZDEN, KOMÜNIZMI, SIZE ANLATILDIGI GIBI DEGIL, FELSEFEDEKI ANLAMIYLA, EMPERYALIZMIN KARSIZI OLARAK INCELEMENIZI ÖNERIRIM.

SIZIN, SU ANDA KOMÜNIZM HAKKINDA BILDIKLERINIZ, ÜLKEMIZDE YOBAZ TAKIMININ; ALEVILERIN MUM SÖNDÜ YAPTIKLARI YOLUNDAKI IFTIRALARI GIBIDIRLER TIPKI.

SEVGILER

7124[/snapback]

TÜRK-İSLAM KÜLTÜRÜ YOKTUR SÖZÜNÜZÜ ÖNYARGILI OLUŞUNUZA VE BİLGİSİZLİĞİNİZE VERİYORUM. ALLAH(C.C.) KURTARSIN NE DİYEYİM? AYRICA BEN TÜRK-İSLAM KÜLTÜRÜ VARDIR DİYORUM VE BUNU YAŞATMAYA SAVUNMAYA SEVDALI BİR TÜRK GENCİYİM. ÇÜNKÜ BÜYÜK TÜRK MİLLETİNİN GELECEĞİNİ VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN KURTULUŞUNU BU KÜLTÜRÜ GELİŞTİRMEKTE GÖRÜYORUM.

SAYGILARIMLA

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SUSKUN KURT ARKADAS, INANCLARINIZ DOGRULTUSUNDA DÜSÜNCENIZE SAYGILIYIM.

BEN ARASTIRMALARIMI YAZIYORUM.

SIZ BILGISIZLIKLE YOLA CIKARAK YANIT VERDINIZ.

BU GÜN DÜNYA ISLAM KÜLTÜRÜNÜ INCELEMEKTEDIR.

AYRICA SAMAN-TÜRK KÜLTÜRÜNÜ DE INCELEMEKTEDIR.

HER IKISI DE INCELEMEGE DEGER GÜZIDE KÜLTÜRLERDIR.

AMA, BIR YERDE TÜRK-ALMAN KÜLTÜRÜ,

YA DA, TÜRK-AMERIKAN KÜLTÜRÜ DIYE BIR KAVRAM DUYARSANIZ EMINIM ÖNCE SIZ GÜLERSINIZ.

LÜTFEN YÜKSEK BIR ULUSU BEDEVI KÜLTÜRÜNE YEM YAPMAYIN :D

INANC AYRI BIR KONUDUR, BIR SEY DIYEMEM.

AMA BENIM BINLERCE YILLIK KÜLTÜRÜMÜ LÜTFEN LÜTFEN ARAP CÖL BEDEVISI KÜLTÜRÜ ILE ILISKILENDIRMEYIN.

TÜRK OLUP TÜRK ASYA KÜLTÜRÜNDEN UTANAN BU DENLI ********** KOMPLEKSINE KAPILMIS INSAN SÜRÜSÜ VAR MIDIR BU DÜNYADA?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SUSKUN KURT ARKADAS, INANCLARINIZ DOGRULTUSUNDA DÜSÜNCENIZE SAYGILIYIM.

BEN ARASTIRMALARIMI YAZIYORUM.

SIZ BILGISIZLIKLE YOLA CIKARAK YANIT VERDINIZ.

BU GÜN DÜNYA ISLAM KÜLTÜRÜNÜ INCELEMEKTEDIR.

AYRICA SAMAN-TÜRK KÜLTÜRÜNÜ DE INCELEMEKTEDIR.

HER IKISI DE INCELEMEGE DEGER GÜZIDE KÜLTÜRLERDIR.

AMA, BIR YERDE TÜRK-ALMAN KÜLTÜRÜ,

YA DA, TÜRK-AMERIKAN KÜLTÜRÜ DIYE BIR KAVRAM DUYARSANIZ EMINIM ÖNCE SIZ GÜLERSINIZ.

LÜTFEN YÜKSEK BIR ULUSU BEDEVI KÜLTÜRÜNE YEM YAPMAYIN :D

INANC AYRI BIR KONUDUR, BIR SEY DIYEMEM.

AMA BENIM BINLERCE YILLIK KÜLTÜRÜMÜ LÜTFEN LÜTFEN ARAP CÖL BEDEVISI KÜLTÜRÜ ILE ILISKILENDIRMEYIN.

TÜRK OLUP TÜRK ASYA KÜLTÜRÜNDEN UTANAN BU DENLI ********** KOMPLEKSINE KAPILMIS INSAN SÜRÜSÜ VAR MIDIR BU DÜNYADA?

7386[/snapback]

arkadaşım:

senin ne araştırıp ne yazdığını çok merak ediyorum...

ben orta asya kültürümden asla utanmadım utanmamda....

aşağılık komplekslerim hiç yoktur....

sana çok kızdım, çok dar görüşlü ve ön yargılısın;

önce düşünmeyi dene, sonra NE DİNSİZ TÜRK'ÜM NE SOYSUZ MÜSLÜMAN sözünü kafana kazı, müslüman Türk'üm diyen insanla bedevi kültürünü ayır.

ahlak, inanç, ibadet, sanat... gibi daha birçok öğeden oluşan kültürümüze TÜRK-İSLAM KÜLTÜRÜ denir. bunun ne bedevilikle ne de diğer saçmalıklarınla bir ilgisi yoktur.

şamanizm çoğu Türk boyunun islamiyetten önceki dinidir. hala şamanist inancına sahip Türk boyları vardır. şamanizmden kalma adetlerimiz alışkanlıklarımızda vardır.

şimdi şamanizmin islamiyetin izlerini taşıdığını söyleyeceğim ama senin aklın almayacak. Çünkü islamiyet hz. ADEM'DEN peygamberimiz HZ. MUHAMMED'E KADAR GÖNDERİLEN DİNLERİN TEK ADIDIR.

BUNLAR ODANDA TOZ ARAŞTIRMASI YAPMAYA BENZEMEZ... BİLGİLER LAFTA OLMAMALI... BENİ BU TARTIŞMA ÜSLUBUNA MECBUR ETTİN

BİZ NE BEDEVİ KÜLTÜRÜNÜ BENİMSEDİK NE DE ŞAMANİZMİ REDDETTİK MÜSLÜMAN TÜRKLER OLARAK KENDİ KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATMA SEVDASINDAYIZ.

NE OLUR BİRAZ ZORLA ANLAMAYA ÇALIŞ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türk Kültürü, Türk halkının yarattığı kültürdür.

Göktürk'ünden Osmanlı'sına kadar bu kültüre sürekli eklemeler yapılmış ve bugünkü halini almıştır.

Dolayısıyla bu kültürü oluşturan Türk Milleti içinde Müslüman Türk'üde, Hristiyan Türk'üde hatta çok eski zamanlarda ki, güneşe tapan Türk'üde bulunmaktadır..

Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, Türk-İslam Kültürü, Türk Kültürü ile bağdaşmayan bir isimlendirme olur.

Ancak kültürel gelişim içerisinde gruplandırmaya gidilirse, Osmanlı'nın İslam'ı kabul ettikten sonra süre gelen Türk Kültürü'ne bir alt kategori ismi ile "Türk-İslam Kültürü" denebilir..

Ama büyük Türk tarihini tek kalemde, "Türk-İslam Kültürü" olarak ele almak, hem şanlı Türk Tarihi'ne hem de yüce Türk Halkı'na yakışmaz kanısındayım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Göktürk'ünden Osmanlı'sına kadar bu kültüre sürekli eklemeler yapılmış ve bugünkü halini almıştır.

Dolayısıyla bu kültürü oluşturan Türk Milleti içinde Müslüman Türk'üde, Hristiyan Türk'üde hatta çok eski zamanlarda ki, güneşe tapan Türk'üde bulunmaktadır..

Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, Türk-İslam Kültürü, Türk Kültürü ile bağdaşmayan bir isimlendirme olur.

Ancak kültürel gelişim içerisinde gruplandırmaya gidilirse, Osmanlı'nın İslam'ı kabul ettikten sonra süre gelen Türk Kültürü'ne bir alt kategori ismi ile "Türk-İslam Kültürü" denebilir..

Ama büyük Türk tarihini tek kalemde, "Türk-İslam Kültürü" olarak ele almak, hem şanlı Türk Tarihi'ne hem de yüce Türk Halkı'na yakışmaz kanısındayım...

7487[/snapback]

TÜRK TARİHİNİ, KÖKENİNİ ORTA ASYA KÜLTÜRÜNÜ İYİ BİLİRİM KARDEŞİM. AMA BENİM ANLATMAK İSTEDİĞİM GEÇMİŞİMİZİ İYİ BİLİP ÖĞRENİP GELECEĞİMİZE İYİ BAKMAK.

ASLA MÜSLÜMAN OLMAYAN TÜRKLERİ DIŞLAMAK GİBİ BİR ANLAYIŞIM OLMADI ZATEN BAHSETTİĞİM SÜREKLİ DEĞİŞEN VE GELİŞEN BİR KÜLTÜRDÜR. ANCAK ŞU AN TÜRK-İSLAM KÜLTÜRÜ YETERİNCE ANLAŞILAMAMAKTA VE SAVUNULAMAMAKTADIR. BENİM DERDİM MÜSLÜMAN TÜRKLERİN BU AHLAKA SAHİP ÇIKARAK MİSYONERLİK BÖLÜCÜLÜK TEHDİTLERİNE KARŞI ÇIKMASIDIR. TÜRK-İSLAM SENTEZİ BU VE DAHA BİRÇOK TEHDİDE SİPER OLAACAKTIR. ASLA TÜRK TARİHİNİ ARAPLAŞTIRMAK, ARAP KÜLTÜRÜYLE ÖZDEŞLEŞTİRMEK GİBİ BİR ANLAYIŞ TÜRK-İSLAM KÜLTÜRÜNDE YER BULMAZ

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında fazla uzatmaya gerek yok..

Sen kendini "Türk-İslam Kültürü" içinde görüyorsan bu senin bakış açındır.

Kendi açımdan, her zaman için, bazı tartışmaların çözümsüz kalacağını gördüğüm anda, tartışmayı veya konuşmayı kesme taraftarıyımdır.

Ancak ben, Türk'üm ve kültürüm "Türk Kültürü"'dür..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında fazla uzatmaya gerek yok..

Sen kendini "Türk-İslam Kültürü" içinde görüyorsan bu senin bakış açındır.

Kendi açımdan, her zaman için, bazı tartışmaların çözümsüz kalacağını gördüğüm anda, tartışmayı veya konuşmayı kesme taraftarıyımdır.

Ancak ben, Türk'üm ve kültürüm "Türk Kültürü"'dür..

7688[/snapback]

nicin iki dogru kulturu alipta ikisinden guzel seyler uretmiyorsunuzda..kafaniza gore turk kulturu cercevesindeyim diyorsunuz anlamiyorum...TURK kulturunun icinde islam kulturu coktur unutmayin bunu...dahada gelistirmesi varken nicin sadece turk kulturu diyorsunuz?

islamiyeti kabul etmezseniz etmeyebilirsiniz ama sunu unutmayin TURK kelimesini ogrenin ondan sonra yazisin burda...

turk-islam ulkusu hep vardi taa osmanlidan beri..ve hepte yasayacaktir..

VATAN MILLET DIN kavramlari TURKIYE CUMHURIYETInde varoldu varolacakta...

turk-islam ulkusunu yasamak istemeynlerin yeri ya ABD dir..yada AB dir...

TURKIYE Cumhuriyetinde tek kultur vardir oda turk-islam ulkesi begenmeyen dedigim yere (soyu oralarda olanlar) gidebilirler...

BUSHa benden selam soyleyin :D

deyinki TURKLER gelicekler birgun beyaz saraydan iceri o anlar :P

by

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

7487[/snapback]

Söylemek istediklerimi güzel dillendirmissiniz, tesekürler.

Gereksiz tartismaya lüzum yoktur. Anlayamadi arkadaslar.

Türk kültürü derken, bir ulusun binlerce yillik yasama sekillerini, adet ve geleneklerinin, yazili sözlü tüm etkinliklerini icine alir.

Islam kültürü derken, araya inanc kavrami girer. Bun karsi degiliz elbet. Ama inanci, bir ulusun binlerce yillik yasam sekline yamayamayiz.

Örnegin, islamiyet öncesi Türklerin kültüründen söz ederken;samanizm Türklerin ilk dini oldugu halde, neden TÜRK-SAMAN KÜLTÜRÜ DEMIYORUZ DA, YALNIZCA TÜRK KÜLTÜRÜ DIYORUZ? düsünmek gerekir kanisindayim.

BIZ KENDI KÜLTÜRÜMÜZDEN SÖZ EDERKEN HIC BIR ZAMAN TÜRK-SAMAN KÜLTÜRÜ DEMEDIGIMIZE GÖRE, TÜRK-ISALAM KÜLTÜRÜ DE DIYEMEYIZ.

Bu yanlis olur.Islam kültürü diye bir kavram da yoktur. Arap kültürü vardir, islam inanci, ibadet sekli vardir, kisiye özeldir. Ayrica yüksek bir arap kültürü de vardir. Kimsenin kültürünü asgilamiyoruz.

Bu anlamda,

TÜRK KÜLTÜRÜNDEN SÖZ EDILEBILIR, AMA ULUSUN COGUNLUGU ISLAM INANCINA GÖRE YASAMAYI SECMISTIR denir.

TÜRK-ISLAM DERSEK; ANA KÜLTÜRÜMÜZE ARAP YASAYISINI EKLMIS OLURUZ. BUNLARI ANLAMAK, DIL SORUNLARIDIR.

sevgiyle

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bush'a selam söylemişsin, sen beni ne sandın?

Globalist bir ahmak, yada evanjelist bir Bush evladı'mı?

Ben Türk'üm aslanım..

Hemde sonuna kadar..

Dinim, senin dininle bir.

Ama ne benim dinim, ne milliyetim düşüncemi etkilemez.

Düşüncem derki, sen koskoca 2000 senelik tarihi İslam'a bağla ve kültürü İslam Kültürü yap, olacak iş değil..

Ben sana diyorum ki, Büyük Türk Kültürü'nü kategorilere bölersen, son 600 senesinde İslam Motifleri görmen elbette doğal..

Ama sen Türk Kültürünü, tamamen Türk-İslam Kültürü diye ele alırsan orada dur derim..

Anlatmaya çalıştığım şey gayet basit; Ben Türküm, Ben Müslümanım, ama kültürüm Türk Kültürü'dür..

Dinim sadece beni ilgilendirir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

KÜLTÜR: Tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünü, hars, ekin.(TDK)

Evet Türk-İslam kültürü söz öbeği yanlıştır.Burdaki sorun bunun yanlış degerlendirilmesidir.Birçok konuda olduğu gibi burdada bazı terimleri açıklamak için verilen kısa adlandırmalar yüzünden doğan bir yanlıştır.Türk-İslam kültürü diyenler kanımca Türklerin İslamiyete geçişinden sonraki dönemi kasdetmişlerdir.(yanlışsam düzeltsinler bunu söyleyen arkadaşlar)

:excl: benim ne demek istediğimi açıklamışsın :excl:

LÜTFEN KİMSE NE DEMEK İSTEDİĞİNİN AÇIKLANMASINI BİR BAŞKASINA BIRAKMASIN!!!

yukarıdaki isteğimi belirtmemin sebebi ise bunu yazan kişinin(kişi diyorum ismini veya nickini hatırlamıyorum) ne demek istediğinin bir türlü anlaşılmaması.gecenin bir vaktinden beri bu forumu okuyorum ve senin yazınla ,ne demek istediğimi açıkladı dedigin kişinin yazısı arasındaki bağlantını yakalayamadım.çok farklı şeyler.eğer birşey demek istiyorsak net söyleyelim kaçar gibi cevaplar yazmıyalım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.