Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Los Angeles Hollywood


_asi_

Önerilen İletiler

Hollywood

 

Hollywood.jpg

 

Hollywood, Amerika Birleşik Devletlerinin Californiya eyaletinde bulunan Los Angeles kentinin bir yerleşim yeridir. Şehir merkezinin kuzeybatısında yer alır. Sinema stüdyolarının ve film yıldızlarının oturduğu evlerin bu bölgede yoğunlaşmasından dolayı Hollywood Amerikan sinema endüstrisiyle özdeşleşmiştir.

 

ABD’de yapılan ilk filmler New York kentinde çekilmişti. 1900 yıllarına doğru Kaliforniya’da ilk filmler yapılmaya başlandı. Kaliforniya’nın tercih nedeni daha güzel bir havaya ve açık alanlara sahip olması yanı sıra Thomas Edison’a sinema araç ve gereçleri içinde kullanılabilecek bu ürünleri patent haklarından dolayı ödeme yapmaktan kaçınmalarıydı. Thomas Edison sinema dalındaki birçok patent haklarını elinde bulunduruyordu. New York bölgesinde Edison’un avukatlarına ödeme yapmamak mümkün değildi. Kaliforniya’da Edison’un şirketlerininde etkisi azdı ve gerekirse Hollywood’un Meksika sınırına yakınlığından dolayı polisten kaçarak Meksika’da saklanmak mümkündü. Bilimi insanlık adına büyük bir buluşlar adlandırmasından daha çok ticaret adına büyük bir adım olarak kabul ediyormuş gibi görünen ünlü ve dahi bilimadamı Edison(en çok lambanın kaşifi olarak bilinir) aslında yüksek teliflerle (kullanım bedeli) sinemanın önünü açmış ve Hollywood’un kurulmasına vesile olmuştur.

 

Dünyada en fazla film üreten Hindistan (Bollywood) sonra Hollywood yerini alıyor. Oscar kazanamayan Amerikalı yıldızlar ise: Peter O’Toole, Kirk Douglas, John Ford, Greta Garbo, Judy Garland, Jean Harlow, Rita Hayworth, Alfred Hitchcock, Marilyn Monroe, Peter Sellers ve Orson Welles.

 

 

 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.