Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Mustafa Kemal Atatürk., "Ümmet" in kelime anlamının ötesinde Arap milliyetçiliğine hizmet eden siyasi bir kavram olduğunu şu sözlerle özetlemiştir..


GeceKuşu

Önerilen İletiler

 

İslam toplumunun tamamını ifade eden bir kavramdır “Ümmet

 

Esasen Araplar için “Ümmet” kelime olarak bir anneden doğan çocuklara verilen isimdir. Daha sonra İslam inancıyla birlikte Kuran’da bir çok yerde ifade edildiği üzere “İslam inancına sahip herkesi içine alan” uysal ve sadık kulların oluşturduğu bir topluluk anlamına kavuşmuştur.

 

Ümmet, dini anlamına ek olarak aynı zamanda siyasi bir kavramdır. Cumhuriyet'e geçişle birlikte “ümmet” kimliği geride bırakılıp, “ulus-devlet” kavramının ayrılmaz bir parçası olan millet kimliğine geçilmiştir. (Buna paralel olarak da, kulluktan vatandaşlığa geçiş yapılmıştır.) Ümmette (siyasi anlamına göre) Allaha adına toplumu yönetenlere kulluk, millet de ise İnsan Haklarına ve Anayasal Haklara dayanan vatandaşlık geçerlidir.

 

Mustafa Kemal Atatürk., "Ümmet" in kelime anlamının ötesinde Arap milliyetçiliğine hizmet eden siyasi bir kavram olduğunu şu sözlerle özetlemiştir...

 

"Türkler, Arapların dinini kabul etmeden önce de büyük bir milletti… Arap dinini kabul ettikten sonra, bu din, ne Arapların, ne de aynı dinden olan Acemlerin, ne de Mısırlıların, vesairenin birleşip bir millet olmalarını sağlayamadı... Bilakis Türk Milleti'nin milli bağlarını gevşetti… Milli duygularını, milli heyecanını uyuşturdu…
Bu da çok doğaldı… Çünkü Muhammed'in kurduğu dinin amacı, toplumları bütün milliyetlerin üstünde bir Arap milliyetçiliği siyasetine sürüklemekti… Bu Arap fikri "Ümmet" kelimesiyle ifade edildi…"

 

 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.