Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Antandros Antik Kenti


_asi_

Önerilen İletiler

ANTANDROS ANTİK KENTİ

 

Antandros Antik Kenti Edremit İlçesi Altınoluk Beldesi nin 4km. doğusunda İda Dağı ( Kazdağı ) eteklerinde Pelasg lar tarafından kurulmuştur. Adramytteion ( Burhaniye - Ören) - Assos ( Behramkale ) yolu üzerinde askeri bakımdan stratejik bir konuma sahip olan kentin M.Ö. 10.yy da kurulduğu düşünülmekle birlikte çok yakınında bulunan Assos un M.Ö. 2.bin yıllarına kadar inen tarihinden Antandros un da bu tarihlerde iskan görmüş olması mümkün görülmektedir.

 

Antik yazar Strabon, Leleg kavminin Bababurnu ndan ( Lekton ) İda dağına kadar olan bölgede yerleştiklerini belirtmektedir. Önce Thrakialı Mysialılar ın yerleştiği bilinen bölge, M.Ö. 7.yy da Limni üzerinden gelen Aioller tarafından iskan edilmiştir. Pelasgların da bu tarihlerde Antandros a yerleştikleri antik kaynaklardan anlaşılmaktadır.

 

antandros01.jpg

 

Antandros un bir Pelasg kenti olduğunu, tarihteki Batı Anadolu İsyanı’ndan ( M.Ö. 499 - 494 ) sonra Pers kralı Dareios un komutanı Otoneis in Antandros u zapt ettiğini ve Kserkeses ordusunun Yunan seferine giderken kentin yanından geçtiğini Heredot tan öğrenmekteyiz.

 

antandros02.jpg

 

Anadolu da araştırmalar yapan Henri Kiepert kitabında Antandros un akropolünün Altınoluk - Avcılar arasında Yarmataş olarak bilinen 215km. rakımlı tepede bulunduğunu ve kentin doğuya doğru yayıldığını ifade etmektedir.

 

antandros03.jpg

 

Kentin nekrolpolü ise Yarmataş Tepesinin 2km daha batısında yer almaktadır. Nekropol alanı inşai faaliyetler sırasında ortaya çıkmış ve 1989 - 1996 yılları arasında kurtarma kazıları yapılmıştır. 2001 yılında Balıkesir Müze Müdürlüğü Başkanlığında ve Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Gürcan Polat ın Bilimsel Danışmanlığında başlatılan ve halen devam eden Müze kazılarında, M.Ö. 7 - 2.yy arasında kullanıldığı anlaşılan nekropolde, arazinin eğiminden faydalanılarak üst üste iki ve üç kat olarak yerleştirilen lahit mezarların yanı sıra kremasyon ( ölü yakma ) ve direk toprağa gömü şeklinde bir çok gömü yapıldığı görülmüştür. Bu mezarlardan çıkarılan mezar hediyeleri, Balıkesir Müzesinde sergilenmektedir.

 

antandros04.jpg

 

Kaçak kazılar sonucu ortaya çıkan Roma dönemine ait bir taban mozaiği çevresinde yapılan sistemli kazılar sonucunda M.S.1.yy tarihlenen ve duvarlarında fresk bulunan, taban döşemeleri mozaikli bir zengin evi bulunmuştur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.