Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

türbanlı anılarım. oğuz gölçik yazar...

Önerilen İletiler

merhaba.

türbanlı anılarım.

yıl 1967. ıstanbulun yedi tepesinden biri olan zeyrekte oturuyoruz.

fatihin ahşap konakları ile ünlü mahallesinin en büyük konağı (60 odalı) doğanzadelerde.

hoş sonradan yakılan bu muhteşem yapının, özelliklerinden bahsetmeyeceğim.

mahallemize yeni taşınan bir aile vardı.

sanırım dört kardeş idiler ben bu ailenin iki kardeşini tanıdım.

merhum metin yüksel-ağabeyi edip yüksel.

o sıralarda vefa lisesi orta birinci sınıfa başlamıştım.

metin yükselde o dönemlerde hepimiz gibi futbola çok meraklı bir çocuktu ağabeyi edip yükselle.

iyi ve samimi arkadaştık bu iki kardeşle.

babasının imam olduğu söylensede, görmez tanımaz sadece duyardık.

uzatmayayım metinle ve ediple arkadaşlığımız artmaya gelişmeye başladıkça bana ve mahalledeki arkadaşlara dini görüş ve uygulamalar hakkında kitaplar hediye ederlerdi.sanırım benden bir yaş küçüktü metin yüksel heyecanlı dinamik ve zeki bir çocuktu.

ağabeyi edip yükselden daha girişken mert ve ataktı.

mahalledeki herkes bu ailenin çok dindar insanlar olduğunu herkese kitap dini yayınlar vererek bunu pekiştirdiklerini söylerlerdi.

o yıllarda babamsa arkadaşlığımı devam ettirirken ailesi ile pek görüşmemi istemezdi.

zaman geçti büyüdük delikanlı olduk konak eskiyip bizim aileyi barındıramaz duruma gelince fatihin başka bir mahallesine taşındık.

selamet partisinin akıncılar grubunda lider olmuş çift silahla gezen bir metin yüksel vardı vitrinlerde.

görüşlerimiz taban tabana zıt olması nedeniyle hiç görüşmüyorduk farklı kulvarlarda ve siyasi arenalarda siyaset yapıyorduk.

işte o çocukluk arkadaşım metini birgün fatih camii avlusunda vurdular silahla öldü.

cenazesine katılabilmek için bıyıklarımı kısalttım, elbiselerimi değiştirdim tanınmamak ve çocukluk arkadaşıma son görevimi yapmak için.

başka türlü katılamazdım cenazeye, aralarına almazdı o dönemde beni cenazeye katılan binlerce yandaşı selamet partisinin.

ağabeyi edip yüksel 1980 darbesinden sonra kaçtığı amerikada kendini şeyhül islam ilan edecekti.

bizi bölen parçalayan politikalar üretenler sil baştan 1967 lere geri döndürsünler. döndürdüklerinde içlerindeki çocukluğu hatırlasınlar.

kasımpaşalı, fatihli, metin ve tayyipler.

not: 1967 radikal islamın yerleşik düzene müdahalesi ile gelişen siyasi eğitim süreci devam ediyor 2008.

oğuz gölçik yazar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.