Şu anda yemek tarifleri bölümümüzde 24 dizin ve 2,736 yemek tarifi bulunmaktadır!

» Portal'a Dön - » Tarif Forumları - Son Eklenen Yemek Tarifleri
Beş Parmak: Ekleyen: Tümen Somuncuoğlu | eklenme tarihi: 20 May 2005
İçinde bulunduğu dizin: Et Yemekleri
Malzemeler

Tencere,süzgeç,büyük tepsi(vela sini),porselen kase,

4 kilo et, 3-4 soğan, 5-6 patates, karabiber(tane halinde tercih sebebi),tuz(göz kararı),un(tepsinin altını dolduracak kadar hamur açmaya yetecek kadar)

  Yapılışı

ilk önce at eti at eti yoksa koyun eti tencerede tuzlu suda iyice pişene kadar en az 3 saat kaynatılır. Et pişeken yüzeye çıkan köpükler süzgeçle alınıp atılır.Pişen et bu sudan alınır, su böreği için açılır gibi ince hamur açılır bu hamur el büyüklüğünde kareler halinde kesilerek suya atılır ve birbirlerine karışmamaları için kontrol edilir. Hemen pişen hamurlar alınıp büyük tepsi veya sininin üstüne serilir ortaya et konulur, yanlara ise et ile beraber pişirilen 4-5 patates tüm olarak konulur. Yine et piştikten sonra bu etin suyundan bir miktar ayrılarak dilim dilim kesilmiş soğanlar bu suda öldürülür ve tuz ve karabiberle bir sos hazırlanır. Yemek servis edilirken bu sos yemeğin üstüne konulur.

Yemeğin eti misafir önünde parçalara ayrılabilinir.

At eti özellikle, füme kazı eti ile çok lezzetli olur. Et sevenlere tavsiye edilir. Bu et Türkistan bozkırlarında el ile yendiği için ilk başta et olan ismi daha sonradan beş parmağa dönüşmüştür.

Yemekten sonra yemeğin içinde piştiği suyu porselen kaselerde servi edilir. Buna beş parmağın çorbası denilir. yemeğin üstüne iyi gider. Ayrıca bu yemek biz Türkiye Türklerini yaptığı gibi bir den değil yavaş yavaş yenilirse daha lezzetli olur.

Bu tarife ait fotoğraflar - fotoğrafı büyütmek için üstüne tıklayın - kapatmak için tekrar tıklayın:

Bu tarif için şu anda 0 resim var.

Bu Tarif Hakkındaki İncelemeler - Yorumlar - Görüşler - İpuçları (4):

Kazakistanda 4 yıl yaşamış biri olarak bu yemeği bende yapıyorum.Lezzetli milli bir yemektir.Yapılışı da bu şekidedir.
Yorumu ekleyen: aynur (8 May 2013)

Yemek bir harika. Etle, hamurun üzerine soğanlı et suyunun karışması yazarken bile insanın ağzını sulandırıyor. Gayet güzel ve ayrıntılı bir tarif olmuş. Beşparmağın yapılışında yöresel farklılıklar görülmektedir. Göl veya nehir kenarındaki Kazaklar, yapılışta bazen balık kullanırlar. Kazaklar büyük hamur parçaları kullanırken Kırgızlar hamuru erişte haline getirmeyi severler. Yine de içlerinden en güzeli tarifte olan gibidir. Herkese denemesi hararetle tavsiye edilir. Yorumu ekleyen: Küyew bala (8 May 2013)

kazakıstanda yasayan bırısı olarak bes parmagı ınce ayrıntısına kadar tarıf etmıssınız ama bes parmak sıcak yenmesı gerekır sovuyunca guzel olmaz orta asyada sovuyunca ayrı bır tabakta sogan karabıberlı etın suyu ısıtılarak yemegın ustune ılave edılır Yorumu ekleyen: erol (8 May 2013)

bu denli ciddiyetsiz insanlar yüzünden bu tariflere güvenip yapamıyorum.saçma sapan tutarsız tarifler verilmemesini önemle rica ederim.bu tarfi hiç yazmasaydınız daha iyi olurdu Yorumu ekleyen: (8 May 2013)

1

 

Tarif Hakkında veya Paylaşım Linkleri:

Yeni tarif ekle Bu tarif hakkında bizimle iletişime geçiniz Bu tariften arkadaşına bahset Tarifi yazdır

Bu tarifi oylamak istermisiniz?:

Değerlendirme: 3.7/10 (47 Oy )

Bu tarife yorum eklemek istermisiniz?:

Spam önleme için, kodu girin.: Code:

Dizin Değiştirmek İçin Listeden Seçiniz:

Bu Dizindeki Diğer Tarifler:

Kuzu etli terbiyeli şevketi bostan Yorgan Tavuk Sarma Rosto Düğün Kızartması Nohut ( Etli)

Yemek Tarifi Etiket Bulutu - Etiketleri:
- Yemek Tarifinin Görüntülenme Sayısı - 031220

 

Teşekkür ederiz yorumunuz kısa süre içersinde gözden geçirilecektir!