Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Âlemdeki Nizam

hb2005

Önerilen İletiler

İnsan kendine ve çevresine dikkatli baktığında ve düşündüğünde anlayacaktır ki her şey bir düzen içerisinde. Öyle bir düzen ki kendisinde hiçbir aksaklık, hiç bir yanlışlık olmayan, mükemmel bir düzen... Bu düzene sayısız örnekler verilebilir. Biz sadece birkaç tane vermekle yetineceğiz.

Şöyle uzaya doğru baktığımızda dünyanın güneş etrafında dönmekte olduğu ve olduğu ve kendi yörüngesinde ilerlediğini görürüz. Dünyanın güneşe olan uzaklığı yeryüzünde hayatın devamı için çok uygundur. Güneşin çevresinde dönen daha birçok gezegen var. Bunlar da hem kendi eksenleri etrafında hem de güneş etrafında düzenli bir şekilde dönmekteler. Güneş sistemi ise Samanyolu galaksisinin çevresinde dönmektedir. Samanyolu’nda güneş sistemine benzer bir sürü sistem ve yıldız bulunmaktadır. Uzayda Samanyolu gibi milyarlarca galaksi bulunmaktadır. Bunların bir kısmı bizden o kadar uzaktadır ki ışıkları bize milyonlarca yıl sonra gelir. Çok uzak bir yıldızda bir patlama tespit edildiğinde aslında milyonlarca yıl önce olmuş bir patlamayı görüyoruz. Belki de o yıldız çok uzun yıllar önce parçalanıp dağılmıştır ama bizim bunu anlamak için daha epeyi beklememiz gerekiyor. Kendi yörüngelerinde ilerleyen gök cisimleri, gök cisimlerine çarpan göktaslari, ömrünü tamamlayan yıldızlar, sayılamayacak kadar çok gök cismi çok hassas bir düzen içindedir. Uzayda karadelikler diye bilinen ve her şeyi yutan bölgeler bulunmaktadır. Bizim bir şeyi görebilmemiz için ondan yansıyan ışığın tekrar gözümüze gelmesi gerekiyor. Karadelikler görülememektedir çünkü ışığı da yutmaktadır. Karadeliğin içine düşen cisimlerin ne olduğu bilinmiyor çünkü oraya girip çıkmak mümkün değil. Kâinattaki enerjinin büyük çoğunluğunu ihtiva eden karanlık madde diye isimlendirilen bir şey daha keşfedilmiştir. Yapılacak araştırmalar ilerde bu garip madde hakkında daha fazla bilgilenmemizi sağlar inşallah. Daha nice nice şeyler var…

Yeryüzündeki hayata baktığımızda her şeyin insanın yaşamasına uygun olduğunu görürüz. Atmosferdeki gazların oranı ve yapısı bizim nefes almamıza uygundur. Ortalama hava sıcaklığı bizim yaşamamıza uygundur. Kendi bedenimize baktığımızda görünüş olarak mükemmel bir eserle karşılaşırız. Dünyanın bütün tasarımcıları bir araya toplansa ve tamamen kendi tasarımımız olan bir insan tasarlayalım deseler, insanın şu anki halinden daha güzel bir eser meydana getiremezler. “Biz insanı en güzel biçimde yarattık.” (Tin Suresi, 4) Canlıları oluşturan hücrelerin yapısı, organların ortaklaşa çalışması, tabiattaki dönüşümlü düzen bize hep mükemmel bir tasarımı göstermektedir. Göz kulak gibi organların yapısı oldukça karışıktır. Bu organlarda da değişik parçaların ortaklaşa çalışması söz konusudur. Göz merceğiyle gözün iç tabakalarının aynı anda mevcut olması, kulak zarıyla kulağın iç kısımlarındaki daha karışık bölgelerin aynı anda var olması lazım ki görme ve işitme olsun. Aynı anda var olabilmeleri de bir tasarım sonucu aynı anda yaratılmış oldukları sonucunu doğurur. Kendi kendine bu kadar karışık sistemlerin oluşmasını hangi aklı başında insan kabul edebilir?

Her eserin bir müessiri olmalıdır. Eser mükemmelse bunu meydana getiren şey de mükemmel olmalıdır. Biz inanıyoruz ki tüm kâinat, dünya, canlılar, bildiğimiz ve bilmediğimiz her şey Allah-u Teala’nın eseridir. Bundan daha doğru ve mantıklı bir açıklama olamaz. Her şeyin kendi kendine oluştuğunu, kendi kendine geliştiğini iddia etmek kadar akılsızlık olabilir mi? Boş bir arazide çalışan bir saat bulsak, bu saatin kendi kendine var olduğunu, saati oluşturan parçaların tesadüfler sonucu bir araya geldiğini ve çalışmaya başladığını söyleyebilir miyiz? Hâlbuki kendimiz ve etrafımızdaki her şey bundan kat kat daha karışık yapıdadır ve mükemmel şekilde işlemektedir.

İnanmayacak kişiye ne kadar delil getirirsek getirelim inanmayacaktır. Allah bizleri öyle kişiler olmaktan ve onların şerlerinden muhafaza etsin. “İçlerinden seni dinleyenler de vardır, fakat biz, onu anlamalarına engel olmak için kalplerinin üstüne örtüler, kulaklarının içine de ağırlık koyduk. Onlar, bütün delilleri görseler bile yine ona inanmazlar. Hatta sana geldiklerinde seninle tartışırlar. Ve o kâfirler: ‘Bu, öncekilerin masallarından başka bir şey değildir’ derler.” (Enam Suresi, 25) "Eğer biz dilemiş olsaydık her nefse hidâyetini verirdik. Fakat benden: 'Bütün insanlar ve cinlerden cehennemi elbette dolduracağım.' sözü hak olmuştur." (Secde, 13) "Allah'ın mahlûkunu ilk baştan nasıl yarattığını, sonra bunu tekrarladığını görmediler mi? Şüphesiz bu, Allah'a göre kolaydır. De ki: 'Yeryüzünde gezip dolaşın da, Allah ilk baştan nasıl yaratmış bakın. İşte Allah bundan sonra (aynı şekilde) ahiret hayatını da yaratacaktır.' Gerçekten Allah her şeye kadirdir." (Ankebut Suresi 19-20) "Onlara: ' İnsanların (müslümanların) inandığı gibi inanın.' denilince, 'Biz de o beyinsizlerin inandığı gibi mi inanacağız?' derler. İyi bilin ki, asıl beyinsiz kendileridir fakat bilmezler. (Bakara Suresi, 13)

Kaynak: http://geocities.com/hayatbilgisi2005

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazın için teşekkürler..

Hoşgeldin bu arada :)

İnsan kainata tefekkür ederek baktığı zaman görür ki hiç birşey tesadüfi değildir ve olamaz...

Kainatta ki herşeyin mükemmel bir ahenk içinde olması , düşünen bir insanı Rabbe götürür...Ve artık

kainata baktığında görür ki herşey Rabbın varlığını haykırıyor...

EN'ÂM (50)

De ki: “Ben size, ‘Allah’ın hazineleri benim yanımdadır’ demiyorum. Ben gaybı da bilmem. Size ‘Ben bir

meleğim’ de demiyorum. Ben sadece, bana gönderilen vahye uyuyorum.” De ki: “Görmeyenle gören bir olur mu? Siz hiç düşünmez misiniz?

Tarih: Düzenleyen: berceste
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiç bir şey mükkemel değildir beyler sonunda yok oluş var, evren yamyamları karadelikler ve diyer kazalar mevcut bunları bertaraf edersek mükkemellikten bahsedebiliriz. Dikkat edilmiyormu bu yok olucak unsurları allah bile kaldıramıyor, nerde kaldı mükkemmellik.

Hiç bir zaman muhalefetlikten başka mantıklı fikir ortaya atmadığın için sana cevap verme tenezzülü hissetmiyorum ....

Tabii hisseden varsa buyursun...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiç bir şey mükkemel değildir beyler sonunda yok oluş var, evren yamyamları karadelikler ve diyer kazalar mevcut bunları bertaraf edersek mükkemellikten bahsedebiliriz. Dikkat edilmiyormu bu yok olucak unsurları allah bile kaldıramıyor, nerde kaldı mükkemmellik.

Karadelikler maddecilerin bittiği noktalardan bir sevgili lena...

Onlar zaten başlı başına Allah ın kudretini gösteriyor...

Bize yaşadıklarımızın çok ötesinde, belki de ulaşılması imkansız boyutların olduğunun göstergesidir onlar...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Karadelikler inananlarında bittiği nokta deyilmi sanki, diyer boyutlara benliğimizle gideceyimizi hiç hayel etmeyin reektör gibi dönüşüm içinde olucaz belkide tamamen silinicez.

İnanan Allah ın kudretine ve sonsuz bilgisine inanacağı için bu noktada bitmez sayın lena...

Tarih: Düzenleyen: ali0_1
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz çokmu anlıyorsunuz, bir çok ırk ve dini olan insanların evrenin evvelini bilmemekte. Sizin anladığınız allah evrenin evvelinde durum bu mevkide idi, ben evreni şöyle bir sıvı içinde veya şu boşluğu doldurması için yarattım neden diyemiyor hangi din kitabı evrenden evvelini anlatır. Siz evren ve galaksiler içindeki allahı tanıyorsunuz, çünkü onlarda even evvelini bilemiyorlar bilselerdi muhakkak verimli bir bilgiyle karşılaşırdık şimdiye kadar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz çokmu anlıyorsunuz, bir çok ırk ve dini olan insanların evrenin evvelini bilmemekte. Sizin anladığınız allah evrenin evvelinde durum bu mevkide idi, ben evreni şöyle bir sıvı içinde veya şu boşluğu doldurması için yarattım neden diyemiyor hangi din kitabı evrenden evvelini anlatır. Siz evren ve galaksiler içindeki allahı tanıyorsunuz, çünkü onlarda even evvelini bilemiyorlar bilselerdi muhakkak verimli bir bilgiyle karşılaşırdık şimdiye kadar.

Evvel yok işte...

Allah için zaman kavramı olmaz...

Zaman kavramı fanidir...

Allah a inandığımız zaman Allah ın evren ve galaksi "içinde" olduğunu söyleyemeyiz...

Sevgiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evvel yok işte...

Allah için zaman kavramı olmaz...

Zaman kavramı fanidir...

Allah a inandığımız zaman Allah ın evren ve galaksi "içinde" olduğunu söyleyemeyiz...

Sevgiler...

sayın lena,alio kardeşimizle tartıştınız ne kazandınız?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğru daha çok beynim körlenmeden vazgeçmem lazım.

Belki çoktan körelmiştir ha!!!

Sizden daha mantıklı bir yanıt beklerdim...

Yanınıza destekçi aldınız mı tamam...

Siz bana bir şey kazandırdınız ama...

Herkesi adam yerine koymamam gerektiğini anladım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

AKLININ VARLIĞINA İNANIYORSUN DA AKLINI VAR EDENİ NİYE YARGILIYORSUN ?

SİZ AKLINIZIN DİZAYNI HAKKINDA NE KADAR BİLGİYE SAHİPSİNİZ ...

AKIL ALLAH'IN İLMİNİ ÇÖZMEYE YETMEZ KARDEŞİM....ALLAH'IN İLMİ İNSANIN KALBİNDE ÇÖZÜLÜR...

ALLAH CEMALİNİ BİLE İNSANA KALBİNDE GÖSTERİR...HADİ BUNU AKLINLA AÇIKLA !

İLİM İLİM BİLMEKTİR

İLİM KENDİN BİLMEKTİR

SEN KENDİNİ BİLMEZ İSEN

BU NİCE OKUMAKTIR.....

HADİ KENDİNİ AKLINLA ÇÖZ ÇÖZEBİLİRSEN !

NASIL YARATILDIĞINI BİLMEDEN, YARATICISINA KAFA TUTANLAR, YARATILMIŞ AKLI İLE

YARATICISINA AKIL ÖĞRETENLER, HADİ O!NUN GİBİ BİR KAİNAT YARATIN ! AKLINIZI

KULLANARAK YAPIN BUNU HADİ !

YAPMAYIN CANIM KARDEŞLERİM, AKIL BU İLMİ KAVRAYAMAZ....KAVRAYAN KALPTİR....

EĞER BU İLMİ KAVRAMAK İSTİYORSANIZ, ALLAH'A HİDAYETE ERMEYİ DİLEYİN DE ALLAH SİZE KAİNATIN SIRRINI ÖĞRETSİN....TIPKI PEYGAMBERLERİNE, RESULLERİNE, NEZİRLERİNE, MÜRŞİDLERİNE, EVLİYALARINA ÖĞRETTİĞİ GİBİ.....TAYYİ MEKAN YOLU İLE KAİNATI GEZEBİLİRSİNİZ.. DENİZLERİN ÜZERİNDE YÜRÜRSÜNÜZ .. İLİM BU İŞTE.... ÖYLE ÇOK OKUMAKLA İLİM ÖĞRENİLSE İDİ. PEYGAMBERLERİN ÇOĞUNUN OKUMA YAZMALARI BİLE YOKTU....

AKLINIZI KULLANIN VE ALLAH'A HİDAYETE ERMEYİ DİLEYİN, PARA ÖDEMEDEN KAİNATI SİZE GEZDİRSİN !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.