Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

dini konular okuyalım dedim turancılara rastlandım

gubban

Önerilen İletiler

selamlar,

google de din üzerine bi forum bulayım dedim, baktım bu siteden forum düzeni bicimi cok güzel. bi gireyim dedim baktım ki burasıda turan dursun sitesine dönmüs. ben almanyadan türkiyeye yeni geldim. sandım ki türkiyede en azindan bi iki dindara rastlarım. aksine dini tersliyenler bi hayli cok. bu ateizmcilik gencler arasında bayagi bi yaygın gibi sanki akinlasmıs. siz ne dersiniz bu ise?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ateizmin yararlı oldugunu sanmıyorum. bence ateistlerin bir cogu inatcı. dogrusunu söylemek gerekirse ateizm inatlasmaktan baska bir sey degil. ayrıca ateist de bi sekilde birseylere inanır. onlarda allahın olmadıgına inanır. yani inancları vardır. hem kanıt diyorsun ateistlerin bir seyleri kanitladıgına inanmıyorum.ateizm genclik döneminlerde olusan bir yasam tarzı:) bence

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ateizmin yararlı oldugunu sanmıyorum. bence ateistlerin bir cogu inatcı. dogrusunu söylemek gerekirse ateizm inatlasmaktan baska bir sey degil. ayrıca ateist de bi sekilde birseylere inanır. onlarda allahın olmadıgına inanır. yani inancları vardır. hem kanıt diyorsun ateistlerin bir seyleri kanitladıgına inanmıyorum.ateizm genclik döneminlerde olusan bir yasam tarzı:) bence

Şimdi "Ateizm"i "Gençlik Dönemlerinde Oluşan Yaşam Tarzı" olarak anlamak hatalı... Çünkü yaşlı olupta Ateist olanlar var... Ayrıca Yaşlandığında "Ateizm"den vazgeçenlerin, bu vazgeçişlerinin nedeni, o yaş dönemine ait "Gelişim Psikoloji"sinden olduğu kanıtlanmıştır. Yani insan bu yaşlarda "Benlik Bütünlüğüne Karşı Umutsuzluk" kimliğindedir. Yani, eğer geçmişinde verimliyse, kısaca yaşlılığına kadar yaptığı herşey, geçirdiği yaşantılar, öğrendikleri vs vs vs onu "Huzurlu" kılıyorsa, bu insan "Benlik Bütünlüğü" oluşturmuş olur... Ve İnanıyorsa "İnançsız", İnanmıyorsa "İnançlı" olmaz, olamaz... Olması için herhangi bir bunalım yaşamaz çünkü. Ancak geçmişinde verimsiz, boş, gereksiz ve ezik bir hayat sürmüşse bu insan, İnançlı" ise daha çok sarılır inancına ve "Ateist" ise "İnançlı" olur... Çünkü "Psikolojik Süreç" olarak Benlik Bütünlüğünü hala oluşturamamıştır ve verimsizdir. Buda onu "Umutsuz" yapar ve "Ölümden Korkar"... Bu korku ise ona "İnanmayı" anlamlı kılar. Yani bir Tanrı'ya "Tanrı Var Olduğu" için değil, Ölümden Korktuğu için inanır bu dönemde... Bir Ateist eğer yaşlılık döneminde (son demlerinde) İnanmaya başlarsa, bunun nedeni Psikolojik olarak budur... Bu ortaya konmuş bir veridir.

Yanliz benim bildigim aramizda yani bu forumda genc ate olarak tek ben varim....

Ve ate sayisi 5 i gecmez....

Agnostik, deist agirlikta oldugunu dusunuyorum...

Ve ne olduklarini tam olarak anlamadiklarimda var...

Ve Ateist olduklarina emin olduklarim ise yasca bayagi buyukler,genc de degiller...

Bence bu iddiada bulunmadan once once yas olayini yada istatistikleri ogrenmek icin bir anket yapabilirsiniz...

Ve ben genclik bunaliminda oldugumuda dusunmuyorum ozellile din konusunda....

Sevgili la_bohéme "Ne olduklarını tam anlamadığın insanlar"ı sana şöyle açıklamak isterim: Şimdi benim bu forumda açık açık gördüğüm tek şeyin; Tartışılan Şey'in Müslümanların İnançları olduğudur... Ateist olduğundan emin olduğum kimselerin, zaten tartışacak bir Tanrı inançları yok... Ancak bir Tanrı inancına sahip olan arkadaşlar, nedense hiç kendi inandıklarını tartışma söz konusu yapmıyorlar... Bence şöyle bir mantık hakim:

"Ben sizin inandığınızı eleştireyim, ama benim inandığım söz konusu bile olmasın"...

Yani kaçak dövüşmek...

Bakın Ateist arkadaşların "İslam"a olan eleştirilerini anlayabiliyorum. Çünkü kendilerinin eleştirilecekleri bir Tanrı anlayışları yok... Neyi tartışsınlar ki başka? O yüzden Forumdaki en rahat kesimi oluşturmaktadırlar... Ve hatta en özgür...

Ancak diğer arkadaşların nedense kendi inandıkları hiç mi hiç söz konusu bile edilmemekte, ki bunun başında İslam'ın Tanrı'sını en şiddetli ve hararetli eleştiren arkadaşlar (kimse alınmasın yine de) gelmektedir.

Bakın bu konuda en taktir ettiğim kişi Sayın Evrenseldir. Çünkü bildiğim kadarıyla, kendi Blog'unda, kendi "Tanrı" inancını en güzel ve nesnel şekilde, dışarıdan bakıp "eleştiren" ve "anlatan" o olmuştur. Ne kadar aynı düşünmesekte, hakkını yememek lazım gelir... Ancak ne zamandır göremedim kendisini forumda... Yok...

Neyse, ben isterdim ki, Sayın Evrensel gibi diğer arkadaşlarda, yine İslam'ı eleştirmekle beraber, birde kendilerini böyle yargılasalar, sizde böyle "Tanımsız" arkadaşlarımızın olduğu yargısına varmazdınız...

Sevgilerimle...a

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

selamlar,

google de din üzerine bi forum bulayım dedim, baktım bu siteden forum düzeni bicimi cok güzel. bi gireyim dedim baktım ki burasıda turan dursun sitesine dönmüs. ben almanyadan türkiyeye yeni geldim. sandım ki türkiyede en azindan bi iki dindara rastlarım. aksine dini tersliyenler bi hayli cok. bu ateizmcilik gencler arasında bayagi bi yaygın gibi sanki akinlasmıs. siz ne dersiniz bu ise?

Heryerde olduğu gibi burda,bu forumdada inançlı arkadaşların sayısı çok fazla ama bizim dini konular bölümümüz ateistlerin "bana göre asla ateist falan değiller"işgali altında olduğu için onların çoğunlukta olduğunu sanmışsın biz inançlı kesim bu nuh deyip Peygamber demeyenlere cevap vermekten yorulduğumuz için ve birazda günaha girmekten çekindiğimiz için kendimizi biraz dini konulardan soyutladık bıraktık onlar orda birbirine evrimi ıspatlaya dursunlar :D

Ayrıca ateizm öyle senin sandığın gibi yangın falanda değil içerisinde biraz özenti birazda isyankarlık olan üç-beş kişinin kendine biçtiği bir rol işte.....

Sevgilerimle

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

haklısın. bi aralar bi ateistle forumda öyle atısmıstıkki bi o cevap yazıyordu bi ben cevap yazıyorum zamanla 100 askın mesajlarımız oldu. küfürler iftiralar her sey birbirini kovalıyordu. ne o vazgeciyordu ne de ben. gördügüme göre ateistlerin öyle düsünceleri vardıki bu düsüncelerin bir bilim olduguna inanan ve kendine göre bilimsel bir kanıt sundugunu sanırlar. ha bide su var. ateistlerin bir cogu bide koyu atatürkcü olunca hic kimse isin icinden cikamiyor. ha bide merak ederim ateistler nasıl ateist oldu diye. acaba kitap mı okurlar yoksa depresyona girerler yoksa orda burda turan dursun ilhan arsel yazılarını okuyup isin icinden cıkamazlarmı. bide ateist olunca insanın eline ne gecer onuda merak etmisimdir. icimmizden biri insallah burdaki soruları yanıtlarda bizde anlariz bu yasam tarzının ne ise yaradıgını

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

haklısın. bi aralar bi ateistle forumda öyle atısmıstıkki bi o cevap yazıyordu bi ben cevap yazıyorum zamanla 100 askın mesajlarımız oldu. küfürler iftiralar her sey birbirini kovalıyordu. ne o vazgeciyordu ne de ben. gördügüme göre ateistlerin öyle düsünceleri vardıki bu düsüncelerin bir bilim olduguna inanan ve kendine göre bilimsel bir kanıt sundugunu sanırlar. ha bide su var. ateistlerin bir cogu bide koyu atatürkcü olunca hic kimse isin icinden cikamiyor. ha bide merak ederim ateistler nasıl ateist oldu diye. acaba kitap mı okurlar yoksa depresyona girerler yoksa orda burda turan dursun ilhan arsel yazılarını okuyup isin icinden cıkamazlarmı. bide ateist olunca insanın eline ne gecer onuda merak etmisimdir. icimmizden biri insallah burdaki soruları yanıtlarda bizde anlariz bu yasam tarzının ne ise yaradıgını

Ben her zaman "İnanıp inanmamayı" "Psikolojik Süreçlere" ve "Kişisel Farklılıklara" bağlamışımdır.

Bunun başka bir açıklaması pek yok bence...

Zaten bu konuyu "Psikoloji Forumu"nda belirteceğim ileride...

Ama şunu söylemek isterim, kimse Ateist olunca yada İnançlı olunca ekstradan bir piyango kazanmıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 yıl sonra...
  • 4 hafta sonra...

ateizmin yararlı oldugunu sanmıyorum. bence ateistlerin bir cogu inatcı. dogrusunu söylemek gerekirse ateizm inatlasmaktan baska bir sey degil. ayrıca ateist de bi sekilde birseylere inanır. onlarda allahın olmadıgına inanır. yani inancları vardır. hem kanıt diyorsun ateistlerin bir seyleri kanitladıgına inanmıyorum.ateizm genclik döneminlerde olusan bir yasam tarzı smile.gif bence 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.