Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

din

kaplanomer

Önerilen İletiler

arkadaşlar ben bu forumda yeniyim yanlış ım olursa uyarın lütfen soruma gelince avrupa birliği diye uğraşıp duruyoruz bunun islam dinideki yeri nedir ben kuranıkerimde maide 51. ayeti merak ediyorum buna benzer başka ayetler de var gerçekten amcım öğrenmek bilgisi olan cevaplasın şimdiden sağolun ramazanınız mübarek olsun

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

5 maide- sofra suresi

51- Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse, şüphesiz o onlardan olur. Şüphesiz Allah, zalim kavmi doğru yola iletmez.

51. Ya eyyühellezıne amenu la tettehızül yehude ven nesara evliya'* ba'duhüm evliyaü ba'd* ve mey yetevellehüm minküm fe innehu minhüm* innellahe la yehdil kavmez zalimın

Arkadaşım sende öğrenme samimiyeti gördüğüm için yazıyorum inşallah faydalı olurum

Bu ayeti ve benzerlerini anlayabilmen için önce yahudi kim,hıristiyan kim onu anlaman şart.yahudiler Musa aleyhisselam'a karşı gelenler - hıristiyanlarsa İsa aleyhisselam'a karşı gelenlerdir.

Musa ve İsa as ümmetleri ise onlara iman eden o devirdeki müslümanlardır ve iman ettikleri için Musa ya su yarılmış ve onlar karşıya geçip firavundan kurtulmuşlardır, diğer yandan İsa as iman etmişlerdirki gökten inen maide-sofra dan nasiplenmişlerdir.

yukardaki ayette Musa ve İsa ya isyan edenlerle birlik olmayın,onların dostu olmayın denmektedir.bilmem biraz anlatabildim mi ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Türkiye-AB süreci, bir çok etmenin tesiriyle meydana gelmiştir. Eğer AB'de olmak bir medeniyyet belirtisiyse, bizim mayamızda medeniyyetin a'lası var ve zaten batı medeniyyeti, bizden almış ve ilerletmiş, bazı yönlerini. AB sevdası, bizim kendi medeniyyetimizi terketmemizin sonucudur. Eğer kendi medeniyyetimizi yaşamaya başlarsak, biz AB'ye değil, AB bize katılmayı isteyecektir.

Konunun "islam dinideki yeri ", şudur:

Halkı müslüman olan devletlerin, bir araya gelip, "bir"lik olmalarıdır.

profesor'un "yahudiler Musa aleyhisselam'a karşı gelenler - hıristiyanlarsa İsa aleyhisselam'a karşı gelenlerdir." yaklaşımı da güzel.

Günümüzde Halkı müslüman olan devletlerin bir olamamaları, onların da Hz. Hz.Muhammed SAV.e karşı gelmelerinden mi acaba?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

5 maide- sofra suresi

51- Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse, şüphesiz o onlardan olur. Şüphesiz Allah, zalim kavmi doğru yola iletmez.

51. Ya eyyühellezıne amenu la tettehızül yehude ven nesara evliya'* ba'duhüm evliyaü ba'd* ve mey yetevellehüm minküm fe innehu minhüm* innellahe la yehdil kavmez zalimın

Arkadaşım sende öğrenme samimiyeti gördüğüm için yazıyorum inşallah faydalı olurum

Bu ayeti ve benzerlerini anlayabilmen için önce yahudi kim,hıristiyan kim onu anlaman şart.yahudiler Musa aleyhisselam'a karşı gelenler - hıristiyanlarsa İsa aleyhisselam'a karşı gelenlerdir.

Musa ve İsa as ümmetleri ise onlara iman eden o devirdeki müslümanlardır ve iman ettikleri için Musa ya su yarılmış ve onlar karşıya geçip firavundan kurtulmuşlardır, diğer yandan İsa as iman etmişlerdirki gökten inen maide-sofra dan nasiplenmişlerdir.

yukardaki ayette Musa ve İsa ya isyan edenlerle birlik olmayın,onların dostu olmayın denmektedir.bilmem biraz anlatabildim mi ?

Bravo profösör açıklamaların güzeldi...

Kafirle dostluk başka ticaret başkadır..

Yahudi ve hıristiyanlarla ticaret yapmakta bir sakınca yoktur..

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlaşıldığıma sevindim doğrusu teşekkürler,

Yahudi, Musa as karşı isyan edenlerin adıdır,

Musevi ise Musa as iman edip suyun karşısına geçip,firavundan kurtulan müslümanların adıdır.

Hıristiyan da İsa as isyan edenlerin adıdır.

İsevi isa İsa as iman edip Maide-sofra dan nasiplenenlerin adıdır.

Ayet müslimlere bunlarla ticaret yapmayın demiyor onlara güvenmeyin,onlarla birlik olmayın,onlara inanç olarak benzemeyin diye uyarıyor.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

5 maide- sofra suresi

herşeyden önce verdiğiniz bilgiler için ALLAH razı olsun yalnız ben tatmin olmadım çünkü KİTABIMIZ evrensel değilmidir sadece o dönemi mi anlatır yoksa bize misaller mi verir öğüt almamız gerektiğinimi söyler ayrıca her dönemin firavunu varmıdır gibi bir sürü sorular aklıma takılıyor yoksa bizde büyük bir imtahandamıyız bunlar benim gerçekten samimi görüşlerim yanılıyor olabilirim şimdiden teşskkür ederim hepimizi ALLAH korusun

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kurani kerimin evrensel olduguna inaniorum, ama yoruma acik oldugu da ortada...

Bu yüzden insanin Kurani anlamayabilmesi icin tarih, cografya, sosyoloji, ve hatta psikoloji bile ilmesi gerekir ki samimi ve gercekci bir sekilde yorabilsin...

Kuran in hayati anlamak, hayati düzgün ve ahlakli bir sekilde sürdürmek icin insanliga armagan edilmis bir kilavuz die düsünüyorum...

Ama degerini bilmek ve degerlendirmek icin insan kendini de egitmeli ve mantik yürütmeli...

Bu ticaertle ilgili sordugun soruya direkt olarak bir yanit diil, ama su soruna >KİTABIMIZ evrensel değilmidir sadece o dönemi mi anlatır yoksa bize misaller mi verir öğüt almamız gerektiğinimi söyler ....<

kendimce aciklama getirmek istedim...

ayrica burdaki fikir alis verisi hosuma gitti...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet Kitabımız evrenseldir, hiç şüphen olmasın.

Kitaptaki misaller her döneme hitap eder.Tabi ki firavun 4000 yıl öncesinde kalmış biri değil şimdi nerdeyse her köşe başında bir tane var ama tanıyana....

musa yıda İsa yıda dışında görmemen gerektiği, içinde bulman gerektiği gibi firavunuda dışında dışarıda biyerlerda zannetme sakın o da içinde.....şeytan da dışarlarda bir yerde değil......

mevlanaın mesnevisini okumanı veya gözyaşı com dan dinlemeni tavsiye ederim çok soruna cevap bulabilirsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar öncelikle bu seviyeli tartışma için sağolun .avrupa birliği ticaret anlaşmasımıdır yoksa birliktelikmidir ben birliktelik olarak kabul ediyorum zaten dinler arası diyolok ta buradan geçer neyin diyoloğu efendimize bin türlü iftira atanlarlamı ???????? burası çok ince biz teslimiyetçi olmalıyız maide 51.ayet tam bu günü anlatıyor geçmişte bize hayırı olmayanlar emin olunuzki bundan sonra da olmayacaktır. önceki mesajımda her dönemin firavunu var derken ferdi söylememiştim açıkçası bu devrin firavunu bellidir .imtahanda kaçınılmazdır .sonuç olarak ALLAH ın kelamına teslim olmalımıyız bir sürü mazeret ticaret vs bulmak ne derece uygun olur .ticaret başka ortak haşır olmak başka sonucundada tevekkül etmek daha doğru olmazmı .

Anlaşıldığıma sevindim doğrusu teşekkürler,

Yahudi, Musa as karşı isyan edenlerin adıdır,

Musevi ise Musa as iman edip suyun karşısına geçip,firavundan kurtulan müslümanların adıdır.

Hıristiyan da İsa as isyan edenlerin adıdır.

İsevi isa İsa as iman edip Maide-sofra dan nasiplenenlerin adıdır.

Ayet müslimlere bunlarla ticaret yapmayın demiyor onlara güvenmeyin,onlarla birlik olmayın,onlara inanç olarak benzemeyin diye uyarıyor.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kıymetli arkadaşlar toplumdaki yerleşmiş büyük şartlanmalardan biride şu :

Müslümanı müminleri belirli coğrafyalarla sınırlıyoruz.

Müminler dünyanın her tarafında vardır.İman vicdani bir meseledir ve iman aklını kullananlarda yeşerir.

Kuran da 40-50 ayette şöyle der :

<<neden aklınızı kullanmıyorsunuz, aklını kullananlar için ibretler....., niçin düşünmüyorsunuz, düşünüp ibret alan toplumlar için....., vs>>

ne zina ayeti ne diğer yasakların ayet adedi tekrarı ve üstünde bu kadar duruluşu bu kadar değildir.

işte hata burada yapılmaktadır

herhangi bir cemaate katılın bak, ilk duyacağınız şudur : <<şeyhe teslim olacaksın ve kesinlikle soru sormayacaksın, düşünmeyeceksin >>

işte Kuran ın tam zıddı bir amel

Kuran 40-50 yerde <<neden düşünmüyorsun>> derken bu tarikatler << sakın düşünme, aklını kullanma,soru sorma >> diyor.

bu ne terslik.....

hele birde <<soru ilmin yarısıdır>> diyen bir hadis de varken

Bunun altında yatan esas sebep cahil şeyhlerin cahilliklerini saklama gizleme dertleridir.Gerçek şeyhler ise öğrencilerinin her sorusunu cevap verebileceğinden soru sorma yasağı koymaz hatta teşvik ederler

Ben AB ile bir birlikteliğin olmasının kocaman bir yalan olduğunu düşünüyorum. 15 yıl sonraya ümit bağlamak çok yanlış, bakalım 15 yıl sonra AB ne durumda olacak...??????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

arkadaşlar ben bu forumda yeniyim yanlış ım olursa uyarın lütfen soruma gelince avrupa birliği diye uğraşıp duruyoruz bunun islam dinideki yeri nedir ben kuranıkerimde maide 51. ayeti merak ediyorum buna benzer başka ayetler de var gerçekten amcım öğrenmek bilgisi olan cevaplasın şimdiden sağolun ramazanınız mübarek olsun

Sayın kaplanomer

Ayette geçen kelime veli/dost'un çoğulu evliya dır

Veli dost demektir ancak öyle bir dostluk ki,hiç bir sırrını çekinmeden söyleyebildiğin hem hal olduğun kişi ileri derecede ki veli/arkadaşlık,yoldaşlık

Ancak bu kadar ileri gitmeden de arkadaşlıklar yapılabilir ticaret veya benzeri ilişkiler kurulabilir

Bu kadarını karşılayan Kur'ani kelimeler sadik,sahip vb...dir

Hem müslümanlar örnek davranışlı insanlar ise bu durum ancak ticarette doğrulukla,komuşulukta komşuluk haklarıyla ,ilişkilerde tüm insalara-istisnalar hariç- güzel davranışlarla ortaya konmalıdır

AB,yahudi ve hristiyanları ve de ateistleri veli edinmek zorunda değiliz ama bunun dışındaki tüm insani ilişkileri kurarız hiçbir engel de yoktur

Mümtehine suresinin baş tarafını okursanız bu konuda yeteri kadar bilgi edinebilirsiniz

selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

kader

soru:madem,herşey bir kader defterinde yazılı ve herşey ona göre oluyor.o halde insanlar niçin cehenneme gidiyor?

cevap:evet herşey bir kader defterinde yazılı ve herşey ona göre oluyor.ama,defterde yazılı olduğu için o şey olmuyor.

mesela;meteroloji uzmanı,uydudan gelen fotoğraflara bakarak geleceği görebilmektedir.(bir insan ne kadar yükseğe çıkarsa hem görüş alanı genişler hemde geleceği görebilir.)uzman görüyor ki,Türkiye”nin batısından yağmur bulutları geliyor.bulutların hızını ve yönünü hesaplıyarak,hemen defterine şunları yazıyor,”yarın türkiye bulutlu ve yağışlı olacak”.bulutların gelmesine bir gün var.bir gün sonra türkiye bulutlu ve yağışlı olsa;acaba meteroloji uzmanı bir gün önceden deftere,bu olayı yazdığı içinmi olaylar oluyor,yoksa uzman olayları uydudan önceden gördüdemi yazdı.doğru cevap,gördüde yazdı.yazdığı için olaylar olmamakta,fakat olayın öyle olacağını önceden görüp yazmıştır.

mesala,aklı başında bir kişiyi, siz sırtınıza alsanız,nereye gitmek istersen seni oraya götüreceğim deseniz,diyelim ki iki yol var biri,tehlikeli yol, öteki tehlikesiz yol.siz baştan o kişiye uyarıda bulunarak her iki yolun durumunu anlatsanız buna rağmen,o kişi beni tehlikeli yoldan götür dese,o tehlikeli yolda başına bir kaza gelse ,size diyebilirmi ki,bak senin yüzünden başıma bu kaza geldi diyemez.çünkü kendi iradesiyle tehlikeli yolu seçmiştir.götüren değil,isteyen suçludur.(güç ve kuvvet yalnız Allah”tandır.bunu felç olanlar daha iyi bilir.)

Götüren Allah”tır,tehlikeli yolda gitmek isteyen,insan suçludur.

Allah;

birzaman gayet zengin bir ressam,sergi açmak istemiş,fakat sahnenin gerisinde durmuş kendisini konuklara göstermemiş.konuklara hertürlü ikramı yapmış.sergiyi gezen misafirler,harika resimlere bakmışlar,ne kadar güzel resimler diyerek aralarında konuşurlarken birisi, ressamı göremediği için, acaba bu resimler nasıl olmuştur diye bir soru ortaya atmış.bir kısım insanlar,bu resimler kendi kendine olmuştur demişler.bir kısım insanlar resimleri tabiiyyat kanunlarının yaptığını iddia etmişler.bir kısım insanlar ise resimleri,resmi meydana getiren,boya,fırça, tablo birlikte bu resmi kafa kafaya vermişler meydana getirmiştir demişler.bir kısım insanlar ise,harika resimleri bir ressam tarafından yapılabileceğini söyleyerek,kendilerine ikramda bulunan ressamı içeriden,alkışlar ile davet edip,kendisiyle tanışmış ve teşekkür etmişler.işte biz o ressama Allah diyoruz.ressamdan farkı, gerçek ve canlı resimler yaratmasıdır.bir köyde bir muhtar,bir ülkede,bir padişah olur.İki olursa kargaşa çıkar.O halde Allah”ta tek olmalıdır ve tekdir.Akıl bunu gerektirir.

Soru:Peki,Allah”ı kim yaratmıştır?sorusu(şeytanın insanları kandırmak için sorduğu sorudur) genellikle insanların kafasının karışmasına yol açmış,bu soruda takılıp kalmışlardır. İnsanların bu sorunun cevabını bulmaya çalışması,nafiledir.Çünkü, diyelimki bir saraya girmek için yüz kapı var,ama bir kapı kapalı ve sarayın sahibi ancak o kapıyı açabilir ve anahtarda sadece ondadır.Dışarıdan saraya girmeye çalışan biri,açık doksandokuz kapının herhangi birinden içeri girebilir.Fakat kapalı kapının önünde durup o kapıyı açamayınca,bu saraya girilemez diyemez,Çünkü diğer doksandokuz kapı açıktır.Aynen öylede,Allah”ı kim yaratmıştır,sorusu kapalı bir kapıdır.O kapının anahtarı sadece ondadır.Allah”a inanmak için doksandokuz kapı açıktır.Ama inat edip,kapalı kapının önünde durmak ve saray sahibini inkar etmek ve açık kapıdan saraya girmemek akıl karı değildir.Peki Allah yoksa,bu kainatı kim yaratmıştır, bu kainat nasıl olmuştur,yani yukarıdaki harika resimler nasıl olmuştur,sorusunun cevabını inat edenlerin vermesi gerekir.

İlmin kapısı Hz.Ali şöyle der,”Varsayalım ki inanmayan inat edenlerin dediği gibi Allah,ahiret,cennet,hesap kitap, vs.yok.Ne inanana bir şey olur,nede inanmamakta inat edene.Ama ya varsa,”inanana yine bir şey olmaz ama inanmamakta inat eden; işini şansa bırakmış olur ki buda akıl karı değildir.

Tevekkül ve dua

bir çifçi,evvela(önşart);ürün almak için,1-toprağını nadasa koyacak,

2-toprağını sürecek,tohumu dikecek,3-sulayacak.vb.fiili dua edecek.

Sonra; Allah”a ,ürün vermesi için kavli(sözlü) dua edecek.Çünkü bir afet gelir ürünü alıp götürebilir.Çekirge ve sel afeti gibi.Her duaya cevap verilir, fakat her dua kabül edilmeyebilir.Yani dua eden kişi için o istediği kendisi hakkında hayırlı olup olmadığını dua eden bilemez.O halde duam niye kabül edilmedi diye,üzülmemeli, Allah”a küsmemelidir.Bir anne ve baba hiçbirzaman çocuğunun kötülüğünü istemediği için ,her istediğinide yapmaz .Çünkü terbiyeye muhtaç çocuğunu,hayata alıştırır.Burası cennet değil ,dünyadır.Bu dünyada her istediğimizi elde edemeyiz.Her istediğimizi yapamayız.

Şeytan,

Şeytan ise,insanın apaçık bir düşmanıdır,Mahlukatı,

Allah”a düşman etmek için fırsat kollar.İnsan,şeytan”dan herbakımdan üstündür.Fakat şeytan”ıda hafife almamak gerekir.Biz şeytanın inadına,cennete gitmek için ve onu kızdırmak için çalışmalıyız.Yoksa şeytanın oyununa gelip,Allah”a

Düşman olmamalıyız.Yoksa şeytanın maskarası oluruz.Cennet ucuz olmadığı gibi,cehennemde lüzümsuz değildir.Kendi cocuğunuzun cehenneme girmesine vesile olan şeytanın herhalde,cennete girmesine kimse razı olamaz.Haksız yere sizi öldüren kisinin,elini kolunu sallayarak gezmesine kimse razı olmaz.Elbetteki ceza lüzümsuz değildir.Zaten zalim bu dünyadan ceza görmeden gitmektedir.Yani hesap mutlaka olmalıdır.Yoksa mazlum bu dünyadan mahsun gitmekte,zalime ise bu dünyada hiçbirşey olmamaktadır.Buda haksızlıktır.Yani bir ahiret olmalıdır ve vardır da.

Din,

Her semavi hak dinler,İnsanlığın maddeten ve manen yükselmesini,ileri gitmesini savunur.İslam,bir lokma bir hırka felsefesine karşıdır.Yarın ölecekmiş gibi, ahirete, hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya teşvik eder,İki günü aynı olan ziyandadır,düşüncesini savunur.Tek ilah vardır.O ilahın adı Allah”dır. Zerrece Allah”a imanı olan herkez cennete girecektir.

İslamPeygamberi Hz.Muhammed”tir.Kitabı Kuran-ı Kerim”dir.Bir Müslüman,hem incile,hem Hz.isa”ya, hem,tevrata, hem Hz.musa”ya,tüm semavi kitap ve peygamberlere inandığı için zaten din değiştirmesi akıl karı değildir.

Namaz,

İslam dininin direğidir.Bir insan,Allah”ın benim namazıma ihtiyacı yoktur,demesi,hasta birinsinin,doktara “ey doktor senin ilaca ne ihtiyacın var demesine benzer ki,Allah”ın bizim namazımıza elbetteki ihtiyacı yoktur,bizim namaza ihtiyacımız vardır.Bedenin havaya ve suya ihtiyacı olduğu gibi, ruhunda manevi gıdaya ihtiyacı vardır.

Ruh nedir

Ruh insanın aslıdır,kendisidir.Fakat dünyadaki işleri yapabilmesi için bedene de ihtiyacı vardır.Ruh katiyen bakidir.Ey insanlar,baki bir aleme gideceksiniz,o halde hazırlıklı olun.Ölüm,ruhun bedenden çıkması ve berzah alemine gitmesidir.Yoksa ölüm yokluk ve hiclik değildir.Kim yok olmak isterki,Ezeli ve ebedi bir Allah”ın ,sevgili mahlukatıda ebedi olmalıdır.Fakat mahlukatın ebediliği bizatihi değil,Allah”ın dilemesiyledir.Ey sevgili ruh,bunun için şükretmeli değilmisin.

SONUÇ :

Allah,birdir, hiçbirşeye ihtiyacı yoktur,ne birbaşkası onu yaratmıştır nede onun bir cocuğu vardır.Onun eşi ve benzeri yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.