Jump to content
Sign in to follow this  
sahanebaskan

Kemoterapinin Etkisini Azaltan Besinler

Recommended Posts

Kemoterapinin Etkisini Azaltan Besinler

                Birçok kanser türünün tedavisinde hekimler hastaları için kemoterapi ile tedavi seçeneğini tercih etmektedirler. Kanser hücrelerine sitotoksik etki yapan kemoterapi, tedavi süresinde hastalarda belirli yan etkilerin yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Kemoterapi kırmızı kan hücrelerini azaltarak anemiye, akyuvarları azaltarak enfeksiyona sebep olur ve trombositleri azaltarak vücutta kanamalar meydana getirebilir. Bunların dışında bulantı, saç kaybı, anoreksiya, ülser ve ishal gibi yan etkileri de bulunmaktadır. Kemoterapinin sebep olduğu bu yan etkileri yaşamamak için kemoterapi tedavisi görmekte olan hastalar özellikle beslenmelerine dikkat etmeli ve kemoterapinin etkisini azaltan besinler tüketmeye özen göstermelidirler.

                Kemoterapi tedavisinde yan etkilerin görüldüğü dönemlerde özellikle hastalar bol miktarda su içmelidir. Suyun yanı sıra adaçayı, nane çayı, kuşburnu, papatya ve ıhlamur gibi bitkisel çaylar da vücudun sıvı alımını sağladığı ve toksinlerden arınmasına yardımcı oldukları için bol bol tüketilebilir. Kemoterapinin yan etkilerini azaltan besinler arasında yoğurt, sütlü tatlılar, yumuşak peynirler, patates püresi, haşlanmış ya da fırında pişirilmiş beyaz et çeşitleri, folik asit açısından son derece zengin olan soya fasulyesi, soğan, kuru fasulye, nohut ve brokoli gibi yiyecekler bulunmaktadır. Bu besinlerin dışında E vitamini içeren ceviz, badem ve fındık gibi kuruyemişler, lahana, sarımsak, soğan, turp, kereviz, yeşil yapraklı sebzeler, domates, baklagiller, kırmızıbiber, roka ve maydanoz da kemoterapinin etkisini azaltan besinler arasında yer almaktadır. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Dogru beslenme

Burada yazan tum bilgiler yanlis..cunku kemo surecinde asla bitki cayi icilmez..genel olarak soya, isirgan otu, portokal,greyfurt, nar, tum sekerli urunler  ve paketli urunler tavsiye edilmez.Bunlar aldiginiz ilacin etkisini azaltir..doktorunuza ne yememeliyim diye mutlaka danisin..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.