Jump to content
Sign in to follow this  
Guest amateur

Bilgili ve bilinçli olma adına, bilinmesi gereken kavramlar

Recommended Posts

Guest amateur

Bilinç: İnsan numenal yetisinin(akıl) algılama, kavrama, idrak etme ve bilme temelli, düşünce ve davranışını hem özgür iradesi hem de bilerek ve algılayarak yerine getirmesidir.

 

Bilinç, Türkçede genelde şuur ile ayni anlamda algılanan bir kavramdır. Hâlbuki şuur bir yaşam yetisi iken, bilinç bir numenal yetidir.

 

Bilinçli olmak: Kişinin düşünce ve davranışının algısında, bilgisinde ve farkında olmasıdır. Yani neyi neden yaptığını, ne düşündüğünü, neden öyle davrandığını kendine ve başkasına izah edebilme, açıklayabilme durumudur. Bu durum hem özgür iradeli hem de bilinçaltı şartlanmışlığının alışılagelmiş bir hareketi olabilir.

 

Bilinçaltı: Kişinin beynine doğumdan itibaren yerleşmiş her türlü veri, değer ve tabunun; otomatik, yerleşmiş ve alışılagelmiş olarak uygulanması ve yerine getirilmesidir. Sorgulanmaz, değerlendirilmez ve düşünmesi yoktur. Sadece olan düşünce yerine gelir ya da getirilir.

 

Bilinç kapalılığı: Kişinin bir düşünce, davranış ya da bilgiye direk karşı çıkması, Duymak/görmek istememesi, onu kendinden uzak tutma, beynine alma isteğinin kapalı olmasıdır. Bu, her konu, kavram, değer ve veride olabilir. Bir çeşit sabit fikirlilik, tutuculuk, gericilik, cağ dışılık ve muhafazakârlık denebilir.

 

Bilinç açıklığı: Kişinin beyninin, duyum ve duyularının bir düşünce, davranış ya da bilgiyi algılayabilme, değerlendirebilme ve üstünde düşünme üretebilme durumudur. Bilinç açıklığı, bilinçaltının tam tersidir. Çünkü bilincin aldığı, bilinçaltı ile mücadele eder. Kişi çıkmaza ve boşluğa düşebilir. Korku ve endişeye kapılıp, kendi beyninde bilinçli ya da bilinçsiz bu yenilik ile kabullenme karşı koyma mücadelesi verir.

 

Bilişsellik: Bir düşünce bilgi davranış konu ve kavramı algılayabilme, idrak edebilme kavrayabilmedir. Bilincin açıklığını gerektirir. Ayrıca bilişsellik, bilinçli olmak ve özgür irade farkındalığı da gerektirir.

 

Bilişselsizlik: Bir bilgiyi, davranışı, konuyu ve kavramı algılayabilmeme, kavrayabilmeme, idrakedebilememe durumudur. Bilincin kapalılığı yanında, bilgi, konu, kavram v.s. düzeyinde bir öğrenim ve bilgilenim almamış olma durumudur.

 

Bunun iki yolu vardır, Bilişsel olan ve bilişsel olmayan.

 

Bilişsel olan; konu kavram v.s. yi kavradığı, idrak ettiği, algıladığı halde; gereksiz, lüzumsuz, anlamsız v.s. olarak değerlendirmektir.

 

Bilişsel olmayan; ise konu kavramı kavramaya, idrak etmeye ve algılamaya beynin çeşitli nedenlerden kapalılığıdır.

 

Not: Evrensel-İnsan lakaplı üyenin yazılarından alıntıdır. Daha kolay algılanıp kavranabilmesi adına, Türkçe klavye kullanılarak kopyalanmıştır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.