Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Windows 8 Uygulamayı kapatma, bilgisayarınızı kapatma ve daha fazlası

ovasuaritma

Önerilen İletiler

Daha önce yaptığınız bazı şeyler şimdi yeni yerlerinde. Bu genel görevler aşağıdaki gibi yapılabilir.

Windows 8 kullanma

Arama

Arama yapmak istediğinizde Arama düğmesini kullanın. Buradan aşağıdakileri arayabilirsiniz:

• Kullanmakta olduğunuz uygulama (örneğin, Windows Mağazasında belirli bir uygulamayı bulabilirsiniz).

• Başka bir uygulama (örneğin, Internet Explorer ile web'deki herhangi bir konuyu hızlıca arayabilirsiniz)

• Bilgisayarınızın tamamı (uygulama, ayar veya dosya bulma)

Başlat'ı kullanma

Önceki Windows sürümlerinin Başlat düğmesi ve menüsü yerine Başlangıç ekranı getirilmiştir. Başlangıç ekranı yeni ana üssünüzdür. Uygulamaları (hem Windows Mağazası'ndan indirdiğiniz uygulamalar hem de masaüstü uygulamaları), Web sitelerini, kişileri ve klasörleri açabilirsiniz. Ya da kutucuklara hızlı bir bakışla en son haber başlıklarına, güncelleştirmelere ve bilgilere ulaşabilirsiniz.

Başlangıç ekranına geri dönmenin en hızlı yolları şunlardır:

• Dokunarak ekranınızın sağ kenarından çekme hareketi yapın ve ardından Başlangıç düğmesine dokunun.

• Fare ile işaretçiyi sol alt köşeye taşıyın. Başlangıç ekranı açıldığında köşeyi tıklayın.

• Klavye ile Windows logo tuşuna basın .

Masaüstünü kullanma

• Başlangıç ekranında Masaüstü seçeneğine dokunun veya tıklayın.

• Klavye kullanıyorsanız Windows logo tuşuna basın +D.

Denetim Masası'nı açma

Ayarlarınızı bulup değiştirmenin birkaç farklı yolu vardır: Denetim Masası, Bilgisayar ayarları ve arama ile. Genel ayarların birçoğu bilgisayar ayarlarına taşınmıştır, bu yüzden önce bu kısma bakmayı deneyin.

Bilgisayar ayarlarına şu şekilde ulaşabilirsiniz:

1. Ayarlar düğmesini açın.

2. Sayfanın altında, burada gösterilen ayarları değiştirebilir (ağ bağlantısı, ses düzeyi, parlaklık, bildirimler, güç ve klavye) ya da daha fazla seçenek için Bilgisayar ayarlarını değiştir seçeneğine dokunabilir veya tıklayabilirsiniz.

Denetim Masası'nı şu şekilde açabilirsiniz:

1. Ara düğmesi'ni açın.

2. Arama kutusuna Denetim Masası yazın, Uygulamalar seçeneğine dokunun veya tıklayın ve ardından sonuçlarda Denetim Masası seçeneğine dokunun veya tıklayın.

Tek tek görevleri veya ayarları şu şekilde bulabilirsiniz:

1. Ara düğmesi'ni açın.

2. Arama kutusuna bir sözcük veya ifade girin ve ardından soldaki sonuçlar listesinden seçin. Aradığınız şey Uygulamalar veya Ayarlar kısmında olabilir, bu yüzden iki seçeneğe de bakın. Bunlar arama alanının altında sağ tarafta listelenir.

Yardım ve Destek alma

Windows hakkında genel olarak veya belirli uygulamalar için yardım bulabilirsiniz. Şöyle:

• Masaüstünü kullanırken, Windows'u kullanma hakkında yardım bulabilirsiniz. Ara düğmesini açıp Yardım yazın ve Yardım ve Destek seçeneğine dokunun veya tıklayın.

• Başlangıç ekranındayken öğeleri yeniden düzenleme ve Başlangıç ekranına ekleme hakkında yardım bulabilirsiniz. Ayarlar düğmesini açın ve ardından Yardım öğesine dokunun ya da tıklayın.

• Bir uygulamanın içine girdiğinizde, o uygulamayı kullanma ve özelleştirme hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayarlar düğmesini açın ve ardından Yardım öğesine dokunun ya da tıklayın. (Bazı uygulamaların yardımı başka konumlarda olabilir, bu yüzden Ayarlar düğmesinde yardım bulamazsanız şirketin Web sitesine bakın.)

Bilgisayarınızı kapatma veya sona erdirme

Windows 8 ve Windows RT sürümlerinde bilgisayarınızı tamamen kapatmanıza hiç gerek yoktur; uyku moduna geçirmeniz yeterlidir. Bu modda çok az güç harcanır, bilgisayarınız daha hızlı başlar ve bıraktığınız yere hemen geri dönersiniz. Pil çok azaldığında Windows çalışmanızı otomatik olarak kaydedip bilgisayarı kapattığı için çalışmanızı kaybetmekle ilgili endişelenmeniz gerekmez. Birçok dizüstü bilgisayar ve tablet bilgisayar için uyku varsayılan kapatma modudur; bu nedenle tüm yapmanız gereken kapağı kapatmak ya da güç düğmesine basmaktır. Varsayılan mod değilse, bu ayarı değiştirebilirsiniz.

Uyku modunu varsayılan yapmak için şu işlemleri yapın:

1. Ara düğmesini açın, güç yazın, sağdaki Ayarlar seçeneğine ve ardından Güç seçenekleri öğesine dokunun veya tıklayın.

2. Aşağıdakilerden birini yapın:

• Bir masaüstü bilgisayar ya da tablet bilgisayar kullanıyorsanız, Güç düğmesinin yapacaklarını seçin öğesine dokunun veya tıklayın ve Güç düğmesi ayarları altında Uyku ve ardından Ayarları kaydet seçeneğine dokunun veya tıklayın.

• Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, Kapak kapatıldığında yapılacakları seçin. Ardından, Kapağı kapattığımda öğesinin yanında dizüstü bilgisayarınızın hem pille çalışırken hem de prize takılıyken ne yapacağını seçin ve ardından Ayarları kaydet öğesine dokunun veya tıklayın.

Uçağa binecekseniz veya bilgisayarınızı bir süre kullanmayacaksanız, bilgisayarınızı tamamen kapatmak isteyebilirsiniz. Şöyle:

1. Açtığınız tüm masaüstü uygulamalarını kapatın; bunu yaptığınızda çalışmanızı kaydetmek isteyip istemediğiniz sorulur.

2. Ayarlar düğmesini açın.

3. Güç seçeneğine ve ardından Bilgisayarı kapat seçeneğine dokunun veya tıklayın.

Uygulamaları kullanma

Yazdırma

Bir uygulamada Yazdır komutunu bulamazsanız, Cihazlar düğmesine bakın veya Ctrl+P tuşlarına basın. Bu bilgisayara eklenmiş ve o uygulamayla çalışan yazıcıların listesini görürsünüz. (Bazı uygulamalar yazdırmayı desteklemez.)

Yazıcı eklemeniz gerekirse şunları yapabilirsiniz:

1. Ayarlar düğmesi'ni açıp Bilgisayar ayarlarını değiştir'e dokunun veya tıklayın.

2. Cihazlar öğesini seçin, Cihaz ekle dokunun ya da tıklayın ve ekrandaki yönergeleri izleyin.

Tüm uygulamaları (programlar) görme

• Başlangıç ekranında uygulama komutlarını açın ve ardından Tüm uygulamalar öğesine dokunun veya tıklayın.

• Klavye kullanıyorsanız ve uygulamanın adını biliyorsanız, Başlangıç ekranına giderek yazmaya başlayın. Bu işlem tüm uygulamalarınızı otomatik olarak arar.

Uygulamaları yükleme

Windows Mağazası'nı, DVD gibi medyaları kullanarak uygulama yükleyebilir ya da Internet'ten indirebilirsiniz.

Uygulamalarınızdan ve Windows Mağazası'ndan en iyi şekilde faydalanmak için Microsoft hesabınızı bağladığınızdan emin olun.

Bir uygulamaya hesap ekleme

Posta, Takvim ve Kişiler var olan hesaplarınızla birlikte çalışabildiğinde bunlardan en iyi şekilde faydalanırsınız. Şöyle:

1. Bir Microsoft hesabı kurulumunuz yoksa, öncelikle bunu yapın.

2. Uygulamada Ayarlar düğmesini açın ve Hesaplar seçeneğine dokunun veya tıklayın.

3. Add an account (Hesap ekle) seçeneğine dokunun veya tıklayın.

4. Eklemek istediğiniz hesap türüne dokunun veya tıklayın ve ekrandaki yönergeleri izleyin.

Uygulamalardaki ayarları değiştirme

Masaüstünde çalışmayan uygulamalar için önce uygulamayı, ardından Ayarlar düğmesini açın. Burada uygulamaya özgü ayarları bulabilir ve tercihleri değiştirme, yardım bulma ve hesap ekleme gibi işlemler yapabilirsiniz. Ayrıca sayfanın altında ses düzeyi, parlaklık ve kapatma gibi genel bilgisayar ayarlarını bulabilirsiniz.

Uygulamayı kapatma

Windows Mağazası'ndan yüklediğiniz uygulamalar bilgisayarınızı yavaşlatmaz, bu yüzden bunları kapatmanız gerekmez. Uygulamayı kullanmadığınızda Windows uygulamayı arka planda çalışır olarak bırakır ve bir süre sonra kapatır. İşiniz bittiğinde, özellikle bilgisayarınızı kapatmadan önce masaüstü uygulamalarını kapatmak iyi olacaktır.

Kullanmakta olduğunuz bir uygulamayı şu şekilde kapatabilirsiniz:

• Dokunarak veya fareyle, uygulamayı ekranın tepesinden altına sürükleyin.

Yakın zamanda kullanmakta olduğunuzu bir uygulamayı kapatmak için şunları yapabilirsiniz:

• Dokunarak, parmağınızı kaldırmadan sol kenardan içeri çekin ve ardından uygulamayı sol kenara geri itin. En son kullandığınız uygulamaları ve Başlangıç ekranını görürsünüz. Kapatmak istediğiniz uygulamayı listeden ekranın altına sürükleyin.

• Fare ile, işaretçinizi sol üst köşeye götürün ve ardından sol kenardan aşağıya taşıyın. En son kullandığınız uygulamaları ve Başlangıç ekranını görürsünüz. Kapatmak istediğiniz uygulamayı sağ tıklayın ve ardından Kapat'ı seçin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.