Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

bir ada

Misafir şevval

Önerilen İletiler

Eski İspanyol haritacıların sevgilileri, harita çizilirken, “Benim için de bir ada çiz!” derlermiş. Ispanyol haritacisi da sevgilisi için gerçekte olmayan bir ada çizermiş. Eski Ispanyol haritalarinda böyle “Sevgiliye armağan adacıklar” olurmuş.

Kristof Kolomb bir deniz seferinde, haritadan anlayan bir Ispanyol’a gemide suların azaldığını, haritada görülen şu adacıkta içme suyu bulunup bulunmadığını sorunca İspanyol gülümsemiş,

“Efendim, o adanın varolduğunu sanmıyorum. Onu çizen haritacı sevgilisine çizmiştir.” demiş de gerçek ortaya çikmiş.

Aksit Göktürk’ün “Edebiyatta Ada” yapıtını okuduğumda çok gülmüştüm.

Sevgilisinden “Haritada bir ada” isteyen İspanyol kadını da, ona adayı armağan eden İspanyol haritacısı da ne güzel bir şey yapmışlar. İngiliz Kralı Edward da sevdiği kadına bir “Krallık” armağan etmiştir de nice kadını heyecandan titretmiştir. Bayan Simpson için krallığından vazgeçmesi zamanının Leyla-Mecnun öyküsünü yaşatmıştır.

Çizecek haritası olmayanlar, vazgeçecek krallığı olmayanlar ne yapsın? Bütün bunlar sembol değil mi? Haftalardır görmediğimiz bir dosta bir kart göndermek aklımızdan bile geçmez. “Aynı kentteyiz, nasıl olsa yakınız” diye düşünürüz. Oysa degilizdir. Insan insani kaybediyor. Ve bulamiyor. Ayni kentte olsa da. Ayni semtte olsa da... Ayni evde olsa da...

Sonra da soruyoruz.. “Neyim var, ne oluyor, eksiklik ne?” Eksilen insan. Ve kendimiz. Bir haritaya bir ada çizip de “Bu senin adan” demeyi unutuyoruz. Oysa herkesin bir adası olabilir. Denizler öyle büyük ki. Duyguları unutuyoruz...

Düşünceleri, sevgiyi, sözleri, dokunuşları, davranışları, dostluğu unutuyoruz.. Vermeyi unutuyoruz.

Kendimizi beklemeye alıştırıyoruz. Sonra da neyi beklediğimizi unutuyoruz. Eksiliyoruz. Neden eksildiğimizi bilmeden...

netten

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

" kendimizi beklemeye alıştırıyoruz.sonra da neyi beklediğimizi unutuyoruz"

belki beklediğimiz çok yakınımızda, gözümüzün önünde ama artık göremiyoruz...

ne kadar kırılsakta yaşamdan ve insandan umudu kesmemeliyiz bence..

sevgiler :wub:

12577[/snapback]

cevaplarını okuyorumda iyimser bi çizgide ilerliyorsun..

seni kendime benzetiyorum mılkyway ve evet yine haklısın umudu kesmemeliyiz..

insan umut ettikçe ve hayal ettikçe yaşar bence.. :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

" kendimizi beklemeye alıştırıyoruz.sonra da neyi beklediğimizi unutuyoruz"

belki beklediğimiz çok yakınımızda, gözümüzün önünde ama artık göremiyoruz...

ne kadar kırılsakta yaşamdan ve insandan umudu kesmemeliyiz bence..

sevgiler :wub:

12577[/snapback]

Canim yaa, Sevval´in güzel iletisini okurken, bende bu son cümleyi kopyalamayi gecirmistim aklimdan... :wub:

bazen gözümüzün önündekini görmeyiz, gideriz soru seceriz, insan aklina akil sir erdirilecek diil... :unsure:

Sevval güzel paylasimlarin icin tesekkürler, ara ara hatta SIK SIK insan olmayi, insanligi hatirlamamiz gerekir :wub:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz üç bayanı tebrik ediyorum. Forumda tatlı rüzgarlar estiriyorsunuz, çok yerde bunaldım, sıkıldım hatta delirdim. Forumun böyle yerlerini keşfettikçe içim açılıyor. Böylesi güzel, edebi ve vanilyalı pasta vari yazılarınızın devamını diliyorum. Teşekkürler.... Yağcılık değil, bloguma puan muan da istemem, kadrimiz bilinsin yeter..Zaten blogum bir vicdansızın kalbi gibi bomboş....)) :wub:

Çiçeksiz bahçe, hortumsuz file benzer...))

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

burda yalniz 4 bayan var Kralx, birini es gecmissin.

Tesekkür etmek isterdim, ama ....

ayrica Armani atlamakla da ayip etmissin.  -_-

12642[/snapback]

Teşekkür falan istemem, armanın da bayan olduğunu sizden öğreniyorum. Yazmayı esirgediğiniz kelimeyi ben size yazıyorum.... Teşekkür ederim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

12642[/snapback]

Teşekkür falan istemem, armanın da bayan olduğunu sizden öğreniyorum. Yazmayı esirgediğiniz kelimeyi ben size yazıyorum.... Teşekkür ederim

12645[/snapback]

Milkyway, Sevval, askmiracle, alaTurka bu kac eder?

Arman´i ayrica diyerekten yazmistim.

Tesekkür etmedim, hemen üzerime alinmiim diye.

Ispanyol sevgilisine ada cizmis, biz burda bi kelimenin kavgasini etmiyelim ;)

Sag ol, var ol kralx

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

12642[/snapback]

12645[/snapback]

Milkyway, Sevval, askmiracle, alaTurka bu kac eder?

Arman´i ayrica diyerekten yazmistim.

Tesekkür etmedim, hemen üzerime alinmiim diye.

Ispanyol sevgilisine ada cizmis, biz burda bi kelimenin kavgasini etmiyelim ;)

Sag ol, var ol kralx

12647[/snapback]

Eh... hadi öyle olsun. ama bir daha 4 bayanın olduğu yere girermiyim..)) girersem kutupların ortasında kalayım inşalllah, elim kırılsaydı da girmeseydim bu bölümee, olm nene lazım bayanların bölümü, neyine sıkıldın, ne işin olur ayrıca.. Yanlışlıkla bayanlar hamamına giripte, takunya yiyenin haline döndüm..))

Yukardaki yazının gerçekle alakası yoktur, olay sadece 250 ye yani bizden biri makamına erişmeme bir kaç ileti kalmasından kaynaklanan sunni bir olaydır...))

Kırdıysam özür dilerim sayın alaturka..

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.