Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

'Kimse ölmesin' demek çok mu zor?

Taner Bayram

Önerilen İletiler

'Kimse ölmesin' demek çok mu zor?

İşte böyle bir anda kan kokusu sarar etrafı. Hayatı bu filmi izlemekle geçmiş olan bizler, ‘Bari çocuklarımız bu filmi görmesinler’ diye telaşlanırız ama hep birileri vardır arkada bize bu kanlı filmi yeniden ve yeniden yutturmak isteyen.

Dün yazıişleri masasında Tokat’ta yedi erin şehit düştüğü yerin fotoğraflarına bakıyorum. Şirin mi şirin bir bir dağ, onun eteklerinde ilçe merkezi. Dağa kıvrıla kıvrıla tırmanan bir yol.

Nasıl bilebilirsiniz bu şirin yerin bir ölüm tuzağı olacağını? Nasıl bilebilirsiniz o tepelerde, o yollarda ölümün kol gezeceğini?

Bir fotoğrafta, yol üzerindeki kan izleri ve boş kovanlar da gözüküyordu. O kovanlar ve kan izleri bize bir gün önce oracıkta yedi gencecik insanın kanlı katillerin kurbanı olduğunu hatırlatıyordu. Yoksa şirin bir ormanlık tepeye tırmanan şirin bir yol. Tepede de karakol.

Yedi cenaze dizilmiş ilçedeki jandarma kışlasının bahçesine. Yedi cenaze, yedi giden can. Orada öylece duruyorlar. 24 saat önce hepsi hayat doluydu. Gelecek planları vardı, sevgilileri vardı, onların askere gitmezden önce kestirdikleri uzun saçlarını bir torbada saklayan aileleri vardı.

Sonra siyasileri dinliyorum. Herkes ama herkes yedi şehitten söz ediyor.

Büyük büyük laflar. Normal şartlarda ezilirsin o lafların altında.

Ama bu sefer bana mısın demiyor.

O kocaman lafları edenlerin hiçbiri ama hiçbiri, ‘Artık kimse ölmesin’ demiyor, diyemiyor.

Tam tersine, daha çok kan akmasını neredeyse teşvik ediyorlar, neredeyse tahrik ediyorlar.

Çok mu zor sahiden, ‘Kimse ölmesin’ demek. Çok mu zor?

Belli ki çok zor. Söylemiyorlar.

İnsan hayatı değerli mi sahiden bizim için?

Elbette herkesin hayatı kendine ve ailesine değerli. Ama ya ‘öteki’nin yaşaması veya ölmesi bize bir şey ifade ediyor mu?

Şu, ‘Ateş düştüğü yeri yakar’ lafından hiç hoşlanmıyorum. Neden hepimizi yakmıyor bir yere düşen ateş? Neden konuşan o siyasileri yakmıyor?

Yeter artık. Sahiden yeter.

Deyiverin bir sefer: Kimse ölmesin.

Haykırın: Kimse ölmesin.

Çok mu zor?

İSMET BERKAN_RADİKAL_09.12.2009

Tarih: Düzenleyen: Deluge
Alıntı Bilgileri Eklendi..
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın diyarbakırlı,sizin benim için zor değil ama bu olaylardan rant elde edenler için zor,öyleki şehit cenazesi gelmezse nerede slogan atıp halkı birbirine karşı kışkırtacaklarını bilemezler bunlar,bu savaş olmazsa bu halk bu ülkede yaşananları sorgulamaya başlayacak diye korkuyor onlar,yıllarca anamızı ağlatanların adamlarıda başbakanın karşısına çıkıp utanmadan anamızı ağlattın diyor,ülkemizi çepeçevre saran bu ETÖ pisliğinden kurtulduğumuz ve hepsini cezaevlerine kapatıp dışarı ile bağlantılarını kestiğimiz gün bakın bakalım ülkede Tokat olayı gibi olaylar oluyormu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.