Jump to content

Recommended Posts

20807119.jpg

Ferdinand Fabre

Fransız yazarı (Bedarieux 1827 – Paris 1898). Paris’te yazdığı iki şiir kitabiyle edebiyat hayatına atıldı: les Hirondelles (Kırlangıçlar) [1848] ve les Feuilles de Lierre (Sarmaşık Yaprakları) [1853].

 

İlk romanı les Courbezon (Courbezon’lar) [1862] ile tanındı. Sainte-Beuve onu «Balzac’ın en güçlü öğrencisi» olarak övdü.

 

Fabre, daha sonra Cevenmes köylüleri ve köy papazları üzerine tam bir objektiflikle pek çok roman yayımladı:

 

Fransız romancı, Fransa picturesque ilçesinde doğdu Başarısız yerel bir mimardı bir oğlu oldu . Montpellier de tıp çalıştı, sonra Paris'te bir avukat katibi olarak sözleşme yaptı.

 

1853 yılında, Feuilles de lierre, bir ayet seslendirdi sonra sağlığı bozuldu, eski evi Bedarieux de mütevazı hayat sürdü. sekiz veya dokuz yıl sonra Paris'te, ortaya çıkıverdi. Bu kitabında da neredeyse bütün kitaplarında tekrarlanmasını olarak konu davranışlarıdır. okuyucu edebi sınıfı ile hemen bir başarı kazanmıştır;

 

George Sand, Sainte-beuve onu övdü yazarı "Balzac ve müritleri ile güçlü" ve övgüde o Fransız Akademisi tarafından taç giydirildi.

Bu süre ileri Fabre romanlar, bir üretim yerleşti düşük olan yirmi hakkında yayınlanan vardı . Bunların arasında en önemli Le Chevrier (1868), Cevenol patois ve 16. yüzyılın Fransız deneysel bir karışım yazılı olarak yaptığı eşsiz çalışmalar vardı;

 

Ferdinand Fabre Fransız edebiyatı içinde bir konum biraz Bay Thomas Hardy İngiliz yazarlar arasında benzerlik kaplar. Herault ve dağ köyleri nüfusu ile, rahip ve özellikle fırsatlar. Bütün bekâr fazilet tedavisi için en sevilen, kesinlikle dini tutkular, genç ruh manevi meslek ve doğanın fiziksel talepler arasında çizilen kalıcı gerginlik.,

O anlama ve yazı karakteri ile sempatik ve sürekli kızgın Kilise düşmanı inkarcı olmasına rağmen, onun sınırlarının hemen dışında duruyordu. Fabre kendi alanı içinde monoton bir yetenek, sınırlı ama o sağlıklı ve sevimli bir o kadar orijinal.

 

Julien Savignac (1853); le Chevrier (Keçi Çobanı) [1868]; l’Abbe Tigrane (Rahip Tigrane) [1873]; Un İllumine (Bir Meczup) [1881]; Mon Önele Celestin (Amcam Celestin) [1881]; Lucifer (iblis) [1884]; Madame Fuster (1887); Toııssaint Galabru (1887); le Roman d’un Peintre (Bir Ressamın Romanı) [1878].

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.
Примечание: Ваше сообщение будет проверено модератором перед отправкой.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.