Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bir varmış bir yokmuş...

Misafir birce

Önerilen İletiler

Masalın bilinmeyen yararları...

Teknolojinin kıskacında sıkışıp kalan çocuklarımızın yetenek vehayal güçleri ne yazık ki sınıfta kalıyor.

Davranış Bilimleri Enstitüsü'nden Psikolog NurDinçer Genç 'Çocuklarınıza masal anlatın' diyor...

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde uzak bir ülkede yaşayan küçük birçocuk varmış.

Bu çocuk oyun oynamayı, annesini, babasını, evini, okulunu,oyuncaklarını çok severmiş ama en çok her gece yatağına yattığında uykudan öncedinlediği masalları

severmiş. Dinlediği her masal onu hayaller ülkesinegötürürmüş.

Bu dünyada her hayal gerçekleşebilirmiş çünkü adı üstünde hayallerülkesiymiş bu.

Minicik bir kutuya sığan dev, orman perileri, ateş çıkaran ejderhalar,şövalyeler, prens ve prensesler, konuşan hayvanlar neler yokmuş ki bu dünyada.

Üstelik bu dünyada masalın kahramanları ne kadar korkunç, üzücü şeylerleuğraşırlarsa uğraşsınlar sonu hep mutlulukla bitermiş.

Ve çocuk her gece uykuyamutlu olarak dalarmış.

Yabancı dile yatkınlığı kolaylaşır

Genellikle uykuya dalmadan önce anne ve babalar çocuklarına masal anlatır ya daokurlar. Uyku öncesi dinlenen bu masallar çocukların sakinleşmesine,

uykuyahazırlanmasına olanak tanır aynı zamanda.

Erken yaşta masal dinlemeye başlayançocukların dil becerileri daha hızlı gelişir, daha çok sayıda kelime öğrenirler

ve bu kelimeleri kullanırlar. Ayrıca dikkatleri ve hafızaları da gelişir. Masaldinleyen çocuklar kitap okuma alışkanlığını da kolay kazanırlar.

Kendi hikayesini öğrensin

Anlattığınız masal mutlaka bilinen bir masal olmak zorunda değildir. Çocuklarınklasik masalları dinlemelerinin yanı sıra siz de kendi masallarınızı anlatın.

Çocuklar en çok kendi hayatları ile ilgili hikâyeler dinlemeye bayılırlar.Onlara aileniz ile ilgili kendi uydurduğunuz masallar anlatabilirsiniz.

Anlatılan masalların daha ilgi çekici olması için sesini değiştirerek,taklitler yaparak anlatmayı deneyin.

Farklı duygular içeren duygu tonlamalarıyaparak anlatırsanız çocuk da masalı daha iyi hayal edebilir.

İlişkiniz güçlenir

Masalı okuyan anne ya da baba ve çocuk arasında paylaşım olur. Ebeveyn ve çocukarasındaki ilişkiler güçlenir, iletişim artar.

Çocuk günlük hayatında dilegetirmekte zorlandığı kendi duygularını, endişelerini, kafasını kurcalayansorularını da masallar aracılığı ile dile getirebilir.

Masalı okuduktan sonrabir süre susun ve çocuğun masal hakkında düşünmesine izin verin ve yorumlarınıdinleyin.

Bırakın yorumlasın

Masal anlatırken ya da okurken masal hakkında yorumda bulunmayın, yargılamayın,her masal öğretici ve eğitici olmak zorunda değildir,

sadece eğlendirmek içinde olabilir.

Bırakın çocuk kendi hayal dünyasında masalı kendi canlandırsın veyorumlasın.

Sizinki hangisi ?

Hepimiz küçükken bize masal anlatan birileri olmuştur. Peki, siz en çok hangi masalı dinlemeyi severdiniz ?

Size kim masal anlatırdı ?

Hala sizi etkileyen vezaman zaman aklınıza gelen bir masal var mı ?

Siz hangi masalı anlatmayı seviyorsunuz ?

Siz kime masal anlatıyorsunuz ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama dikkat ettiğim kadarıyla da sende pek ayrılmıyorsun bilgisayarın başından biggrin.gif

akıllı.... az doğru smile.gif

Peki hangi masaları severdin yada okurdun... yada okursun

Ondan hic söz etmemişsin...

Ben kendimden az söz edeyim

Annem babam okumaz dı, belki de vakitleri yoktu olabilir..

Ama Dedem zamanın da çok okur du, çok anlatırdı bana..

ve bugünki gibi hatırlıyorum, hic durmasın devamli anlatsın isterdim

yorgun düşer, sen kendin okumasını öğren de oku derdi kimi zaman, göz kırparak.. ona çok icerlerdim

dayanamaz tekrar başlardı okumaya.. ben uyuyana kadar smile.gif

Anneannem bu yüzden bizi hic cekemezdi.. smile.gif

Dedemin sayesin de okumayı sevdim ve masalar' a karşı aşırı bir derece de tutkunluğum vardı

Bu ilerki zamanlar da da aynen öyle oldu.. kütüphaneye gider coğunluk la Hans Christian Andersen 'in masalarını alır... ki onun masal kitapları oldukca kalın olurdu

Okur dururdum..kütüphanede calısan kadın artık beni ezberlemiş, kitabı getirme tarihini aşmışmıyım diye bile bakmiyor du... bir yenisini alır eve dönerdim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki hangi masaları severdin yada okurdun... yada okursun

Ondan hic söz etmemişsin...

valla aklımda yok bi kaç kilit masal vardı onların dışına çıkmazdık :D

ama en çok aklımda kalan masalın baslangıç kısmı

şöyleydi:

masal masal matatas kaynanamın ...... tas

:lol:

ben hep sorardım gerçekten tas mı diye :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.