Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Nevşehir / Karahasanlı / Lise

Misafir birce

Önerilen İletiler

Eski bir haber 20 Eylül 2005

Sonu ne oldu diye merak ettim...

Kızlar okula değil, tarlaya gidiyor

Nevşehir’in Karahasanlı Beldesi’nde lise bulunmaması nedeniyle 12-14 yaşındaki kızlar, okul yerine tarlaya gidiyor.

Kızların eğitimlerini devam etmelerinin sağlanması amacıyla bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan

ve eşi Emine Erdoğan tarafından da desteklenen "Haydi Kızlar Okula" kampanyası, Nevşehir’in Kozaklı ilçesine bağlı

Karahasanlı beldesinde uygulan(a)madı.

İlköğretimini tamamlayan 40 kız öğrenci, 16 km uzaklıktaki Kozaklı İlçesi’ndeki liseye ailelerinin çeşitli

nedenlere dayandırarak göndermemeleri üzerine pancar tarlalarında 20 YTL gündelik ücreti ile

çalışmaya yönlendirildi.

Karahasanlı Beldesi’ne iki yıldan beri çok programlı bir lise kazandırabilmek amacıyla çaba harcayan

AKP’li Belediye Başkanı Fuat Yılmaz,

"Kızlarına gerekli eğitimi veremeyen bir toplum geleceğine umut içerisinde bakamaz.

2 yıldan beri yoğun bir uğraş veriyorum.

Ama halen çok programlı bir liseye kavuşamadık" dedi.

Yılmaz, Karahasanlı Beldesi’nin 1931 - 1954 yılları arasında teşkilatlı bir nahiye konumunda bulunduğunu belirterek,

4500’ü aşan nüfusu ile Nevşehir’in en geniş nüfusa sahip bir beldesi olduğunu söyledi.

YILMAZ: ÇOK PROGRAMLI LİSE AÇILMALI

Karahasanlı Beldesi’nin Yozgat ve Kırşehir’in uzak köyleri ile beldeleri arasında tam orta yerde bulunduğunu ifade eden

Yılmaz, "2 yıldan beri özellikle kız çocuklarımızın eğitimlerine devam etmeleri için büyük bir çaba harcıyorum.

Halen atıl konumda bulunan adliye binası, PTT binası ve Jandarma Komutanlığı binasının her zeminde Çok Programlı Lise için uygun olacağı öteden beri bilinen bir gerçek.

Belediye imkanları ile bu belirtilen yerlerden birinde veya birkaçında çok programlı lisenin faaliyete geçmesi için her türlü altyapıyı oluşturan fiziksel değişimleri belediye imkanları ile yerine getireceğimi yetkili birimlere çeşitli kereler ifade ettim.

Milli Eğitim Bakanlığımızın cebinden tek kuruş harcamadan eğitim camiamıza bir eğitim yuvası kazandıracağım, ama

onlar bize bir liseyi bile çok görüyorlar.

Karahasanlı Beldesi, Kozaklı İlçesi’ne yaklaşık 16 km uzaklıkta. Veliler uzaklığı gerekçe gösterip, kız çocuklarını

göndermek istemiyorlar.

Karahasanlı Beldesi’nde eğitime başlayacak bir Çok Programlı Lise ile sadece Karahasanlı Beldesi’nde değil,

Karahasanlı Beldesi’ne 3-10 km uzaklıkta bulunan Özce, Hızıruşağı, Bayramuşağı, Kuşaklı, Medetsiz, Kılıçlı, Yassıca,

Belekli, ve Çayiçi köylerinden de 100 civarında ilköğretimini tamamlamış kız ve erkek öğrencileri rahatlıkla taşınabilir.

Dolayısıyla açılacak bir Çok Programlı Lise’de öğrenci noktasında sıkıntı kesinlikle yaşanmayacaktır.

Tüm bu özelliklere karşın, halen bir lisemizin açılması için açmaya çalıştığımız tüm kapılar yüzümüze kapanıyor" dedi.

‘KIZLAR TARLAYA YÖNLENDİRİLİYOR’

Yılmaz, lise kurulması için 5 bin nüfuslu olunmamasının yetkililer tarafından gerekçe gösterildiğini belirterek, "Anadolu ve

Öğretmen Liselerinin kurulması için en az 30 bin nüfusa sahip olma şartı 7 bin nüfuslu Kozaklı için aranmaksızın

Anadolu Lisesi Kozaklı’ya açılmış ve 4-5 bin nüfuslu Avanos İlçemize bağlı Özkonak Beldesi’ne de yine 30 bin nüfuslu

olunmasının temel şartlar olarak belirlendiği Anadolu Öğretmen Lisesi açılmıştır. Biz eğitim yuvalarının açılmasına

kesinlikle karşı değiliz, çünkü her açılan eğitim yuvası, daha fazla sayıda cezaevinin kapanmasına vesile olacaktır. Ama

Karahasanlı’nın okuma heveslisi genç kızları için bu hak adeta yok edilmek istenmektedir. Bunu kamuoyunun vicdanına

bırakıyoruz.

Bir yanda hem ulusal çapta kampanyalar açılırken, Anadolu’nun ortalık yerinde kızlarımız için de adeta onları tarlaya

yönlendirici kararlar ortaya konuluyor.

Türkiye tarlaya giden kızları ile değil, eğitim yolundaki kız ve erkek öğrencileri ile çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşacaktır" dedi.

İHA

20 Eylül 2005

-http://www.etoplum.com/nevsehir-okullari-telefon-fax-numaralari-adresleri.html-

A

Nevşehir/Avanos Kasabası

- Lise

- Endüstri Meslek Lisesi Endüstri Meslek Lisesi

-Meslek Lisesi ( kiz. Tek. Ög.Gn.Md)

-Mah. Donatım Sokak No/10 Anadolu Lisesi

-Kalaba Kasabaşı /Lise

-Sok.No10/ Lise

-SARILAR KASABASI / Lise

D

Nevşehir / Derinkuyu

-Ilköğretim Okulları

ve

-Imam Hatip Lisesi

G

Nevşehir / Gülşehir

-Programlı Lise Cok Programlı Lise ( er.Tek. Ög.Gn,M)

-Mah. Kızılırmak Cad.No 151 Gülşehir Ticaret Meslek Lisesi

-Mah. Gülşehir Lise

H

Nevşehir / Hacıbektaş

Nevşehir Cad. Kız Meslek Lisesi

Gelelim K Harfine

Nevşehir Kozaklı............. Imam Hatip Lisesi

Nevşehir Kozaklı..............MAHALLESIHASTANE CADDESI Anadolu Lisesi

Nevşehir Kozaklı.............Mesleki ve Teknik Egitim Merkezi (ETOGM)

M

Merkez

vs...........

Sol üst köşesin de ise 10 Ekim 2008 / 19:25.... sanırım burası günceleme tarihidir yanılmıyor isem.

Bu tarihe kadar ben...., yani 10 Ekim 2008' e kadar Okul' lar listesin de Nevşehir’in Karahasanlı da bi Okul oldugunu,

kaldi ki Lise göremedim.

Lise var da bu liste de mi acaba yok.......

Bir bileniniz varmi acaba...

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.