Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ateist nasıl inkar etmeli, inanan nasıl iman etmeli

birvarmışhiçyokmuş

Önerilen İletiler

arkadaşlar herkese merhabalar aranıza yeni katıldım. kendimi özetlemem gerekirse inanç ve düşünce özgürlüğüne sonuna kadar inanan ve savunan,

bir insan olma gayretini kendime gaye edinmiş biriyim.

bu nedenle birbirinden farklı olan herkezin, ötekiler ayrımına uğramadan, birbirine saygılı olması, ümid ediyorum ki hepimizin temennisidir.

haddim olmayarak, ispat ve inkarın doğası (hakikatı)hakkında fikir beyan etmek istiyorum.

ispat bir varlık tır bir mevcud dur,yani kendi hakikati, başı-sonu vardır ve var olma amacı taşır.inkar ise bir yokluk tur oluşabilmesi için

kendi dışında gelişen bir kavrama, bir hakikate ihtiyaç duyar ki red gerçekleşebilsin yani 'inkar' vücuda gelsin, var olabilsin.

bunu örneklemek gerekirse;

bir adam, hiç görülmemiş bir varlığı ispat etmesi için o varlığın ya kendisini yada emaresini,hatta kat-i delillerinden bir tanesini göstermesi yeterlidir,

mesela ben bir (daha önce var olmadığını düşünürsek) elma gösterek yada elma çekirdeğini yada bunların fotoğrafını suretini göstererek elma nın varlığı hakkındaki davamı ispat edebilirim.

lakin beni inkar edecek birisi tüm dünyayı gezip dolaşıp hatta tüm kainatı araştırıp ne bir elma nede elma ağacı yada çekirdeğine yada suretine,

hatta fosiline, kalıntısına dahi rastlamadığını cihana göstermesi gerekmektedir.

İşte bu sebeple inkar eden bilmelidirki; bunu yapabilmek için tüm kainatı avucunun içine sığdırmak lazım gelir.

evet belkide gerçekten elma yoktur, hiç elma görmemiş,duymamış biri için bu doğrudur da.

ama bunu, 'ben görmedim,duymadım demek ki yoktur' tarzında bir inkar ile açıklamak akla mantığa ve vicdana sığmaz.

şöyle bir soruyla devam ediyorum, yaşamımızda herşey beş duyumuzdan ve bunlarla hissettiklerimizden ibaret mi dir?

gördüğümüz bir rüyayı gözümüz mü görür, sesini kulağımız mı duyar,kokusunu burnumuz algılar, akıl ve mantığımızla bir film gibi mi seyrederiz rüyalarımızı,

rüyada dokunduğumuz şeyler tenimize mi değmiştir? hepsinin cevabıda aynıdır ''hayır''.

demek varlığını şüphesiz kabul ettiğimiz fakat beş duyumuzla hissedemediğimiz şeyler vardır, ve heryerdedir.

Tanrıyı ispat tan önce, ispat ve inkar ın ne olduğunu acizane düşüncelerimle göstermek istedim.

İnanana da inanmayana da saygı şarttır.

Eğer yaratılmış ve cennet ve cehenneme da, bir şekilde oluşmuş dünyaya gelmiş yine bir gün ölecek, yok olacak olsak da; hangisine inanırsak inanalım, şu gercek değişmeyecektir;

BU DÜNYA HEPİMİZİN, VE KARDEŞCE YAŞAMAK DA HAKKIMIZ.

Saygılar Doğan Gülbudak

not: bu yazılarımı kayıt süresi 24 saat bile sürdürülmemiş (sebepsizce engellenmiş) olan farklı ateist forum v platformlarında da kullanmış olmam söz konusudur. Kimsenin ''aaa ben bunları bir yerde daha görmüştüm diyerek'' (fikir hırsızlığı varmışcasına) heyecanlara kapılmamasını rica ediyorum.

isteyenlerin; o yazıların farklı yerlerde, aynı email adresi, aynı kullanıcı ismi, aynı şifre, hatta aynı kişisel web sayfası olan biri tarafından, yani benim tarafımdan yazıldığını bir kaç dakika içinde anlamaları mümkündür.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

değerli arkadaşlar farklı kişilerden ;

zeus u inkar için evreni mi dolaşalım.

sizin uygunsuz resimlerinizin basın da bir şekilde yayımlanıyor olduğunu söylesem, bunun olmadığını nasıl kanıtlayabilirsiniz.

ve bunlara benzer yaklaşımlar da bulunmayı düşünen (yada bunu akıl edemeyen) bütün herkese hitap ediyorum;

Sonuna kadar haklısınız, zaten farklı düşünmüyoruz ki sizlerle aynı düşünceyi anlatma gayreti içerisindeyim,

Evet inkar adına bunları yapabilmek gerçekten neredeyse imkansız,

(çifte standart yapmadığımızı varsayarsak)

Zeus ne kadar imkansız ise, Şahsıma ait olduğu öne sürüldüğü varsayılan resimleri yalanlayabilmem ne kadar akla muhal ve pek güç ve imkansıza yakın ise, Tanrı nın reddi de o kadar ihtimali yok denebilecek kadar zor ve imkansıza yakındır.

Bu maddenin hatta kainatın doğasında var hepimiz tanık olmuşuzdur ki;

iftira, yalan, inkar, red vb. yapılabilmesi için yapan kişilerde hiç bir vasıfa sıfata mantıki akli delile ihtiyaç duyulmaz, (hani destekli yada desteksiz atıyor deriz avam dilinde)(çamur at izi kalsın mantığı modasını hiç yitirmez)yani kalite aramayız genellikle.

Fakat siz ateist arkadaşlar inanıyorum ki kendinizi hiçbir şekilde böyle değerlendirmezsiniz (yanılıyorsam düzeltin) içtenlikle söylemek istiyorum ki ben de sizi böyle değerlendirmiyorum.

Fakat bu sizler de kabul buyurursunuz ki bir sorumluluk gerektirir. (Spiderman filmlerinde slogan olmuş bir söz; Büyük güç büyük sorumluluk ister)

tabiki hiçbirimiz süper kahraman değiliz ama şunu unutmayınız ki sahip çıktığınız dava;

(insanlığın umum genelinin inandıklarına sizin inanmıyor olmanız en azından benim gözümde bu davanızı ehemmiyetsiz bir yere koymaktan beni alıkoyuyor),

büyük bir dava ve bunun içinde;

(Böyle bir itiraz da bulunan ateist bir arkadaşım olmuştu) ''sana şimdi cebimizde yüz metre boyunda bir canavar taşıdığımızı söyleseler sen de bunu inkar edemezsin zaten''

şeklinde bir beyan ile değilde şahsi kanaatim odur ki,

daha akılcı yaklaşımlarla meseleye ele almak, hem siz değerli ateist leri hem de sahip çıkmanız gereken büyük davanızı,

farklı ve yüksek bir konuma taşıyacaktır...

inkar edenin değilde ispat edenin bunu kanıtlamakla mükellef olduğuna gelirsek;

kısmen katılıyorum. Ben kendi davamı ispata hazırım ve bu benim boynuma borçtur, niye sizin içinde aynı şey geçerli olmasın. bence inanç olsun inançsızlık olsun her dava kanıtlanabilir,

Hatta bunun uğrunda büyük değerler feda edilebilir olmalıdır...

Saygılarımla .Doğan Gülbudak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.