Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

dört dörtlük bir ülke

asi küheylan

Önerilen İletiler

[/bBir ülkede her bir şeyin dört dörtlük olduğunu düşünün bir.Ekonomiden siyasete,demokrasiden insan haklarına,eğitimden sağlığa,sanattan turizme kadar.Yani her şey dört dörtlük.Hükümet dört dörtlük,insanları dörtlük,mevsimi,havası,suyu,taşı toprağı,hayvanı,ağacı her şeyi ama herşeyi dört dörtlük.Böyle bir ülkede muhalefet edecek bir şey bulabilir misiniz?Ya da bulunabilir mi?Gelin bu dört dörtlük ülkeyi bir dakikalığına kendi ülkemiz varsayalım.Diyelim AKP'nin politikaları sayesinde bu ülke dört dörtlük bir ülke oldu.Peki muhalafet partileri AKP'yi tebrik eder mi?Ya da muhalefet partileri mitinglerinde veya grup toplantılarında kendi tabanına seslenirken AKP'yi yere göğe sığdıramadığını düşünün.Olabilir mi?Düşünsenize BAYKAL ve BAHÇELİ'nin BAŞBAKANI öve öve bitiremediklerini.Bu olması imkansız bir şey.Tıpkı dört dörtlük bir ülkenin olamayacağı gibi.Yani bir ülkede muhalefet her zaman muhalefetliğini yapar.Bunun asıl nedeni ise sürekli başta olma,otorite kurma,kendi düşüncesni başkasına zorla kabul ettirme,sürekli ben ben zihniyetiyle hareket etmesidir.Halk AKP dedi değil mi?Şimdi muhalefet partileri halka kızgın değiller mi yani?kesin kızgındırlar.Ama çaktırmazlarki.Neden çaktırmazlar peki?Gelecek seçimlerde halktan oy almak için.Peki yapıcı bir muhalefetleri var mı?O da yok.Sürekli aynı şeyler.Kısacası her şeyimiz dört dörtlük olsa dahi biizm bu muhalafet dört dörtlük olmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
[/bBir ülkede her bir şeyin dört dörtlük olduğunu düşünün bir.Ekonomiden siyasete,demokrasiden insan haklarına,eğitimden sağlığa,sanattan turizme kadar.Yani her şey dört dörtlük.Hükümet dört dörtlük,insanları dörtlük,mevsimi,havası,suyu,taşı toprağı,hayvanı,ağacı her şeyi ama herşeyi dört dörtlük.Böyle bir ülkede muhalefet edecek bir şey bulabilir misiniz?Ya da bulunabilir mi?Gelin bu dört dörtlük ülkeyi bir dakikalığına kendi ülkemiz varsayalım.Diyelim AKP'nin politikaları sayesinde bu ülke dört dörtlük bir ülke oldu.Peki muhalafet partileri AKP'yi tebrik eder mi?Ya da muhalefet partileri mitinglerinde veya grup toplantılarında kendi tabanına seslenirken AKP'yi yere göğe sığdıramadığını düşünün.Olabilir mi?Düşünsenize BAYKAL ve BAHÇELİ'nin BAŞBAKANI öve öve bitiremediklerini.Bu olması imkansız bir şey.Tıpkı dört dörtlük bir ülkenin olamayacağı gibi.Yani bir ülkede muhalefet her zaman muhalefetliğini yapar.Bunun asıl nedeni ise sürekli başta olma,otorite kurma,kendi düşüncesni başkasına zorla kabul ettirme,sürekli ben ben zihniyetiyle hareket etmesidir.Halk AKP dedi değil mi?Şimdi muhalefet partileri halka kızgın değiller mi yani?kesin kızgındırlar.Ama çaktırmazlarki.Neden çaktırmazlar peki?Gelecek seçimlerde halktan oy almak için.Peki yapıcı bir muhalefetleri var mı?O da yok.Sürekli aynı şeyler.Kısacası her şeyimiz dört dörtlük olsa dahi biizm bu muhalafet dört dörtlük olmaz.

%47lik oy oranını sırtına almış;nerede duramayacağını kestiremeyen bir iktidar;Atatürk'ün partisiyim diye ortalıkta dolaşan;hiç bir zaman solu yansıtamayan,darbelerle,askerlerle iktidar olmaya çalışan;muhalif olmayı beceremeyen bir CHP...Yıllardır ideolojisi(ki buna saygı duyarım)eşliğinde ya vatabn ya sakarya diye nidalar atan;Çatlılarla vatanı kurtarmaya çalışan bir MHP;Kürtleri temsil ettiğini ileri süren;sadece siyaset kalabalığına düşen;kendi çıkmazları içerisinde boğulan sişyasi bir geleneğin devamı...DTP!Diğerlerini saymıyorum;çünkü zaten onlar olması gerektiği yerlerde iktidar hesapları yapıyorlar...İçi boşaltılmış kurum ve kuruluşlar;siyaset uğruna hakları heba edilmiş vatandaşlar,açlık,zengini daha zengin yapan yoksulu diplere batıran bir ekonomi anlayışşşşşş!

Ne kadar söylenecek sözler var ise dört dörtlük bir ülke adına sadece aklıma gelendi bunlar!Diyarbakır da bombalar patladı,İstanbulda da patladı....Patlayan bombalarla bedel ödedi bu insanlar.Can yandı;canan isyanlara kaldı!Ben de isyanlardayım;ama beni yaratana değil;insana rağmen insanı yok sayanlara,o canı almayı kendisine hak sayanlara...

Yanginlar,

***** faklari,

Korku çiglari

Ve irin selleri, aç yirticilar,

Suyu zehir biçaklar ortasindasin.

Bir cana, bir basa kalmissin vay vay!

Pusatsiz, duldasiz, üryan

Bir cana bir de basa

Seher vakti leylim-leylim

Cellat nisangahlar aynasindasin.

Oy sevmisim ben seni...

Üsküdar'dan bu yan lo kimin yurdu!

He canim...

Çiçekdagi kitlik, kiran,

Gül açmaz, çagla dökmez.

Vurur alnim sakina

Vurur çakmaktasi kayalariyla

Küfrünü, Medetsiz, Munzur.

Sahmurat Suyu kan akar

Ve ben sairim.

Namus isçisiyim yani

Yürek içisi.

Korkusuz, pazarliksiz, kül elenmemis,

Ne salkim bir bakis

Resmin çekeyim,

Ne kinsiz bir rüzgar

Misra dökeyim.

Oy sevmisem ben seni...

Ve sen daha demincek,

Yillar da geçse demincek,

Biçkilanmis dal gibi ayri düstügüm,

Ömrümün sebebi, ustam, sevgilim,

Yaran derine gitmis,

Fitil tutmaz, bilirim.

Ama hesap daglarladir,

Umut, daglarla.

Düsün, uzay çaginda bir ayagimiz,

Ham çarik, kil çorapta olsa da biri

Düsün, olasilik, atom fizigi

Ve bizi biz eden amansiz sevda,

Atip bir kiyiya iki zamin

Yarinin çocuklari, gülleri için

Herbirinin ayvatüyü, çilleri için,

Koymus postasini,

Görmüs restini.

He canim,

Sen getir üstünü.

Uy havar!

Muhammed, Isa askina,

Yattigin ranza askina,

Deeey, daglari un eder Ferhadin gürzü!

Benim de bos yanim hançer yalimi

Ve zulamda kan-ter içinde, asi,

He desem, koparacak dizginlerini

Yediveren gül kardesi bir arzu

Oy sevmisem ben seni..

Ahmed Arif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Halamın bıyıkları olsaydı, amcam olurdu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.