Zıplanacak içerik
 • Üye Ol

ERBAY

 • başlık
  88
 • yorum
  19
 • görüntü
  112.997

Mumdan bir gemiyle ateş denizini geçmek


ERBAY

8.956 görüntü

Şeyh Galib meşhur mesnevisinde 'Hüsn'ü bulmak için yollara düşen 'Aşk'ı mumdan bir gemiye bindirerek ateş denizinden geçirir.

 

"Mumdan bir gemiyle ateş denizini geçmek de ne ola ki?" diye yormayın zihninizi. Bu akılla kavranabilir bir keyfiyet değildir. Ve bu öyle bir manzaradır ki aklı gözünde olanlarda temaşa zevki dahi uyandırmaz.

 

Bu tür muammaların hakkından ancak gönül gelir. Öyle ya ateşi gülşene çevirmek için İbrahim İbrahim olmak içinse kainatı gönlün sorgusundan geçirmek gerek. İmkansızın peşine düşmek mekanın ve zamanın ötesinde bir hayatın düşünü yormaya çalışmak ve aklın sınırlarının ötesine taşmaya çalışmak...

Gönül bu işine akıl erer mi?

 

Tarih sayfalarına kaydedilmiş ne kadar kahramanlık öyküsü edebi metinler arasında ün yapmış ne kadar aşk masalı varsa aklın ve eşya düzeninin ötesinde yaşanmış serüvenlerdir hepsi. Bu nedenledir ki kimin "evvel zaman içinde..." diye başlayan bir öyküsü vardır işte o zamanın ve mekanın dışına taşabiliyor demektir.

 

Aklı gözünde olanlar dedim ya işte onlar her şeyi yanlış yerde aradıkları gibi mevsimleri de takvimlerde ararlar. Ömrünü rakamlara mahkum etmiş her zavallı için baharın kıştan farkı sadece renklerin değişmesidir.

 

Dakikalara saatlere günlere aylara ve yıllara bölerek yaşadığımızı sandığımız bu hayat aslında beş mevsimden ibarettir.

 

Evet ömrün sadece beş mevsimi vardır: Aşk hasret yalnızlık vuslat ve hüzün.

 

Aşk zamanın gönül rengine boyandığı mevsimdir. Uçarı heveslerin bıçkın arzuların beden mülkünü istila ettiği bu mevsimden hatıralar defterine nakşedilmiş birkaç soluk resim kalır. Ara sıra hayal aleminin pembe perdelerini aralayarak gönül penceresinden gülümseyen bu isimsiz suretlerin davetleri düşer aynalara. Damarda kanın ısınmaya başladığı anlar olur. Akıl gecikmiş davetlerin zelzelesinin enkazında kaybolur. Ve aşk her yıl mevsim ayırmadan birkaç kez misafir olur gönül ülkesine. Aşk aklın bedenden firar eylediği mevsimdir.

 

Hasret ıssız yolların dikenlerini sevdanın ve sohbetin ezgileriyle ayıklama uğraşıdır. Dönmeyeceklerini bile bile gidenleri beklemektir. Beklemek ağız tadıdır hasret mevsiminde. Dem olur ki gönül; güneşi arayan ufuk bülbülü sesleyen gül ateşi arayan pervane aklıyla kavgalı bir divane yahut sılaya selam göndermek için turna katarlarını bekleyen bir garip olur.

 

Hasret ki yolların yorgun yüreklere yüklediği gam gönül yurdunu vakitsiz kuşatan akşamdır. Hasret ki yolların yolculara geçit vermediği mevsimdir.

 

Yalnızlık tutsaklık zincirinin gönül kuşunun ayaklarına dolandığı andır. Öyle yaman bir zamandır ki bu gönül bahçesinin bütün renklerini siyaha dönüştürür. Huzur ürkek bir güvercin gibi uçup gider ötelere. Geceler alabildiğince uzar gündüzler bir alacakaranlıktan ibaret kalır. Ağlasın hallerine talih ki şafağın zincirlerine vurulmuş birer gölgedir sevgiden yoksul yürekler.

 

Yalnızlık yılgınlığın insafsız bir akınla gönül ülkesini tarumar eylediği mevsimdir.

 

Vuslat aldanıştır. İkiliğin olduğu yerde aşk aşkın olmadığı yerde vuslat yoktur. Çöl Mecnun'dan dağ Ferhat'tan Kerem ateşten Aslı külden gül bülbülden ve gam gönülden ne zaman ayrıldı ki... Yusuf Züleyha'dan kaçabilir mi tek kanatla uçabilir mi turnalar aklın anahtarı açabilir mi sevdanın kapısını... Ve siz denize ulaşmayan kaç ırmak gördünüz ki?

Vuslat ki ruhların bedenleri imkansızın peşinde yorduğu mevsimdir.

 

Hüzün bütün duyguların birbirine karıştığı ve akılla gönlün kıyasıya yarıştığı bir kavşaktır ki ona varan bütün yollar ıssız bütün yolcular yaralı bütün haberler kötü ve bütün selamlar buruktur. Ve onun ikliminden geçen bütün kuşların kanatları kırıktır. Her şeyden geriye buruk bir tat kalmıştır ancak.

 

Ve hüzün yılların ötesinden buruk davetler gönderen hatıraların mevsimidir.

 

İşte böyle ey gül-i rana!

 

Ömrün beş mevsimi var: Aşk hasret yalnızlık vuslat ve hüzün.

1 Yorum


Önerilen Yorumlar

Sevigili ERBAY ;

 

Tebrikler. Harika Bir Paylaşım. Çok Anlamlı, Çok Derin.

 

Ömrümüzde Beş Mevsim Var ; Aşk, Hasret, Yalnızlık, Vuslat ve Hüzün.

 

Evet. Güzel Bir Tespit.Terapi Kıvamında Bir Analiz.

 

Ve Şimdi Düşünüyorumda, Ben Hangi Mevsimdeyim ? Diye

 

Bir i Yaşandı Ve Bitti. Kalan Dört Mevsimi Birlikte Yaşıyorum Ben.

 

AŞK ;

 

Takvim Yaprağından Bir Sandal, Yüzüyor Mazi Derelerinde.

Kıvrım Kıvrım İlerliyor. Kayboluyor.

 

 

HASRET ,

VUSLAT ,

HÜZÜN ,

Ve ,

YALNIZLIK ;

 

Hepsi Yüreğimin Sahilinde Bekliyor,

O Sandal Bir Gün Dönecek Diye...

 

 

Saygılarımla. Doğan Gülbudak

Yoruma sekme
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.