İçeriğe atla


Fotoğraf

ORDU İLİNİN TARİHÇESİ


Bu başlığa 7 cevap verilmiş

#1 efsane1905

efsane1905

  Yeni Üye

 • Φ Yeni Üyeler
 • Pip
 • 4 İleti

Gönderi Tarihi: 29 Ekim 2005 - 00:40

[ ORDU İLİNİN TARİHÇESİ ]

1963 – 1964 yıllarında Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Prehistorya Tarihi Kürsüsü Prof.I.Kılıç KÖKTEN’in Ordunun Ünye civarında yaptığı arkeolojik kazı ve tetkiklere göre Ordu İli’nde yerleşmeye ve medeniyet eserlerinin verilmesine M.Ö.15 bin yıllarında başlanmıştır.

Yine en eski yerleşme sahalarından biri de Mesudiye ilçesidir. Bu ilçe de Prehistorya ve daha sonraki eski tunç devrine ait bir çok buluntular ele geçmiştir.

Bölgede dolayısıyla Hitit ve Frigler’inde hakimiyeti görülmektedir.Ordu şehrinde ilk yerleşme M.Ö.VIII. yüzyılında Niletli Kolonistlerce başlatılmıştır. Niletli Kolonistlerce Kotyora (Cotyora) ismi ile kurulan ilk şehrin yeri bugün bilinmemektedir.

Ordu toprakları Nedler ve Perslerin yaşantısına da sahne olmuştur.

M.Ö.400 yıllarında 10 binlerin Ric’atı sırasında Ordu’nun antik şehre gelişi ve meşhur Ksenefon’un nutuklarına sahne oluşu önemli bir olaydır.

Helenistik, Roma, Bizanslıların hüküm sürdüğü Cotyora zamanla önemini ve canlılığını yitirmeye başlamıştır. Selçuklu Türkleri ( Danişmentliler, Hacı Emiroğulları gibi) Osmanlıların hakimiyeti altına geçen Ordu İli Cotyora’dan sonra 14. yüzyıl ortalarına doğru şehrin 4 km güneyinde bugünkü Eskipazar’da Bayramlı adıyla kuruldu.Bayramlı kasabası 18. yüzyıl başlarında eski canlılığını kaybedince batıda bucak adıyla yeni bir ilçe merkezi doğdu. Bucak adı 1869-1870’de (ORDU) adına çevrildi. Bu yeni ilçe merkezine Bolaman,Perşembe, Ulubey, Hansamana (Gölköy) ve Aybastı bucakları bağlı idi.Ordu ilçesi 1920 yılına kadar Trabzon Vilayetine bağlı bir kaza merkezi iken 17 Nisan 1920 tarih ve 69 sayılı “Ordu Müstakil Livası Teşkiline Dair Kanunla” merkezi Ordu olmak üzere Canik Sancağına bağlı olan Fatsa kazası da Ordu’ya bağlanmış ve müstakil Ordu Livası teşkil edilmiştir.

1923 yılında Sancak adı Vilayet olarak değiştirilerek bugünkü mülki taksimata Ordu Vilayeti olarak yerini almış bulunmaktadır.

Bugün bilindiği gibi 18 ilçesi 5 bucağı 65 belediyesi 505 köyü ve 327 mahallesi bulunmaktadır.

Doğu karadeniz bölgesinin eşsiz doğa güzelliklerini sinesinde toplayan Ordu İlimizin İlçeleri; Akkuş, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe,Ulubey ve Ünye’dir.

#2 efsane1905

efsane1905

  Yeni Üye

 • Φ Yeni Üyeler
 • Pip
 • 4 İleti

Gönderi Tarihi: 29 Ekim 2005 - 00:49

[ ORDU KÜLTÜRÜ ]

EL SANATLARIMIZ
İlimizin zengin kültür yapısını oluşturan unsurlardan biri olan el sanatlarımız, kendine has özellikleriyle yaşatılmakta, gerek il içinde gerekse çevre il ve büyük şehirlerde büyük rabet görmektedir hatta bazı el sanatlarımız yurt dışında da ün kazanmıştır.MAHALLİ YEMEKLERİMİZ
Halk kültürümüzün en önemli konularından biri halk mutfağıdır.
Halk mutfağı ve yemekleri günümüzde birere sanat ürünleri olarak kabul edilmektedir.

ORDU İLİ MAHALLİ YEMEKLERİ


ÇORBALAR
1. Pancar Çorbası
2. Mısır Çorbası
3.Kabak Çorbası

YEMEKLER
1. Pancar (Kara lahana) Sarması
2. Pancar (Kara lahana) Döşemesi
3. Pancar (Kara lahana) Diblesi
4. Melocan(Diken ucu) Kavurması
5. Sakarca Mıhlaması
6. Galdirik Kavurması
7. Isırgan Yağlaşı
8. Hoşgıran Kavurması
9. Tirmit (Mantar) Kavurması
10. Çerkez Tavuğu
11. Kabak Muhallebisi
12. Mısır Yağlaşı
13. Pallobye
14. Keşkek (Gendeme)
15. Fırım Fasulyesi

HAMSİ YEMEKLERİ
1. İçli Tava
2. Hamsi Buğulaması
3. Hamsi Köftesi
4. Hamsi Tava

HAMUR İŞLERİ
1. Su Böreği
2. Yufka Böreği
3.Ev Makarnası (Kesme Makarnası)

TATLILAR
1.Kabak Tatlısı
2. Aşure
3. Un Helvası

EKMEK ÇEŞİTLERİ
1.Mısır Tatlısı
2.Bileki Ekmeği
3.Saç Ekmeği
4.Golit

REÇELLER
1.İncir Reçeli
2.Üzüm Reçeli
3.Elma Reçeli

TURŞULAR
1Fasulye Turşusu.
2.Domates Turşusu
3.Salatalık Turşusu
4.Patlıcan Turşusu
5.Kelem Lahanası


ARICILIK
İlimizin 501 köyünde 10.000 çiftçi ailesi 303.741 civarında fenni arı kovanıyla arıcılık yapmakta olup yıllık ortalama 9.000 ton bal ve 747 ton balmumu elde edilmektedir.
Toplam Türkiye fenni arı kovanı sayısı 2.912.660 adettir. Buna göre İlimiz Türkiye arı kovanı sayısının %10 ndan fazlasına sahiptir. Bu rakam ilimizin arıcılık seviyesini en iyi biçimde açıklamaktadır.
Türkiye arıcılığı bakımından ilk sıralarda yer alan ilimizde, Arıcılık üretme İstasyonu 22 Aralık 1994 te Bakanlar Kurulununun 94/6280 sayılı 22.12.1994 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan kararıyla kurulmuştur. Bu istasyon 30 Mayıs 1995 tarihinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca Arıcılık Araştırma Enstitüsüne dönüştürülmüştür.

SU ÜRÜNLERİ
Son yıllarda İlimiz balıkçılığı en zor dönemlerini yaşamaktadır. Sahil şeridinde yaşayan insanlarımızın geçim kaynaklarımızdan biri olan balıkçılığın 100 km.lik bir kıyı şeridine sahip olan ilimizde gerekli önlemler alınması ile üretim artırılabilir. Ancak son yıllarda hatalı avlanmalar, deniz kirliliği sebebiyle ilimizin de kıyısı bulunduğu Karadeniz balık verimi yönünden kaygı verici bir duruma gelmiştir.FOLKLOR
ORDU İLİ KADIN KIYFETİ

İçine beyaz renkli keten dokumadan yapılmış gömlek giyilmektedir. Gömlek, dik yakalı ve uzun kolludur. Kol ağzı dört parmak eninde bilezikli olup, tek düğme ile iliklenmektedir. Önü bele kadar açık olup, gümüş düğmelidir. Önünde her iki tarafta dikişli pilli ( kırma süs vardır. Altında dört metre kumaştan yapılmış, paçaları bol, ağı yukarıda tuman giyilir. Elbisenin altından bir kaşık kadar görünecek tarzda tumanın paçaları dize kadar çekilir ve çorabın içine sokulur. Ayağa, dize kadar çıkan Yargan garası veya Alaçorap denilen desenli çorap ile çarık giyilir.

ORDU İLİ ERKEK KIYAFETİ

Önce, iç gömlek giyilir. Bu gömlek, yerli el tezgahlarında imal edilen keten dokumadan yapılır. Parmak yakalı olan gömleğin önü bele kadar açık olup, tek düğme ile iliklenmektedir. Üzerine entari denilen mintan giyilir. Mintan beyaz renkli pamuklu kumaştan yapılmaktadır. Hafif dik yakalı olup, önden düğmelidir. Uzun kollu ve kol ağzı bileziklidir.
Altına siyah koyun yününden dokunan şayak kumaşından yapılmış zıpka giyilir. Zıpkanın beli uçkurlu olup, arkası kırmalar halinde boldur. Paçaları ise aşağı doğru daralmaktadır. Zıpkanın yanlarında kendi kumaşından fitil yapılmıştır. Önlerine ( pantolondaki ütü yerlerine ) ise sarı simli kaytan geçirilmiştir.

FINDIK
Fındığın kültür kaynağı ve anavatan bölgelerinden birisi Karadeniz kıyılarıdır.M.Ö. 400 de Pontus cevizi diye adlandırılmıştır (Xenophan). Theophrastus ise yabani ve kültür fındıklarını birbirinden ayırmıştır ve kültür fındığına Heraklit cevizi adını vermiştir. Plinis ise ilk kültür fındığını Pontus kıyılarından getirdiği için Buna Pontus cevizi demiştir

#3 wer52

wer52

  Yeni Üye

 • Φ Yeni Üyeler
 • Pip
 • 3 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Mart 2006 - 13:55

Ordu resimleri icin buraya tiklayiniz :)

veya

Buraya tiklayiniz :P

#
veni, vidi, vici

#4 berceste

berceste

  Kıdemli Üye

 • Φ Yeni Üyeler
 • PipPipPipPip
 • 1.300 İleti

Gönderi Tarihi: 08 Haziran 2006 - 20:27

Bu türküyü çookk severim :)

ORDUNUN DERELERİ

Ordunun dereleri
Aksa yukarı aksa,
Vermem seni ellere
Ordu üstüme kalsa
Sürmelim aman.

Oy Mehmedim Mehmedim,
Sana küsüm demedim,
Beni sana geçmişler,
Vallahi ben demedim.
Sürmelim aman.

Ordunun dereleri,
Kara yosun bağlıyor,
Kalk gidelim sevdiğim,
Annen evde ağlıyor
Sürmelim aman.
İşte bu sefil yalanlarla zehirlenmiş dünyayı gördükçe içimdeki aşkı , sevgiyi uyandırdığın için sana bir kez daha minnet duyarım!

Sen olmasaydın , ben daha ne kadar dayanabilirdim bu rezil dünyaya , bu acımasız hayata...Gerçekten daha hayali bir şey yoktur...''.....beni evcilleştirirsen eğer, yaşamıma bir güneş doğmuş olacak. Senin ayak seslerin benim için diğerlerinden farklı olacak. Ayak sesi duyduğum zaman hemen saklanırım. Ama seninkiler, bir müzik sesi gibi beni gizlendiğim yerden çıkaracaklar. Şu ekin tarlalarını görüyor musun? Ben ekmek yemem. Buğday benim hiçbir işime yaramaz. Bu yüzden de bu tarlalar bana hiçbir şey hatırlatmazlar. Buna üzülüyorum. Ama sen beni evcilleştirseydin, bu harika olurdu. Altın renkli saçların var senin. Ben de altın renkli başakları görünce seni hatırlardım. Ve rüzgarda çıkardıkları sesi severdim...''

#5 bohem

bohem

  Deneyimli Üye

 • Φ Yeni Üyeler
 • PipPipPip
 • 860 İleti

Gönderi Tarihi: 01 Ağustos 2006 - 17:21

Orduda tatil yapmıştım özellikle, sahili ve plajını çok beğendim..bana göre SARMISAKLI, ALTINKUM, VE ÖLÜDENİZ gibi, sayılı plajlar arasında yerini alıyor.. :online2long:

#6 grejuva

grejuva

  Genç Üye

 • Φ Yeni Üyeler
 • PipPip
 • 159 İleti

Gönderi Tarihi: 01 Ağustos 2006 - 19:15

forumda orduluların olduğunu bilmek ve orduseverleri görmek bi fatsalı olarak çok sevindirdi beni :D

gerçi memleketimizin adı bi türlü hayırlı anılmadı şimdiye kadar...

70lerde fatsa olayları, şimdi de fındık meselesi yüzünden manşetlerde....

ama bir cennettir ordu (özellikle fatsa :D )

bekleriz.. :D

#7 SÜNGÜ

SÜNGÜ

  Genç Üye

 • Φ Üyeler
 • PipPip
 • 224 İleti

Gönderi Tarihi: 14 Temmuz 2009 - 15:35

ordu denince boztepe de bahsedılmesı gerek diye düşünüyorum..şehri kanatlarınızn altına alır..ayrıca fatsa ünye yalıköy cok guzel yerledır..ordunun yaylaları da meşurdur..hala doğallığını koruyan yemyeşil bir cennetler var,bu guzel şehirde.
Ne rüzgarla şişecek yelkeni
Nede yakamozda yolu var
Ufkun bittiği yerde
Bilinmez bir dönencede
Bir denizkızının aşkına

Paramparça

#8 Misafir_tost_*

Misafir_tost_*
 • Misafirler

Gönderi Tarihi: 23 Şubat 2015 - 21:39

hah maşallaaaaaahhh

Cevap ekle