Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

TÜRK Felsefesi ve TÜRK Mantığı..... (Bana Birşey Olmaz felsefesi, Ekmek Parası Safsatası, İdare Et Ağbi.. Şeklinde Laf Safsatası)

OBJEKTİVİST

Önerilen İletiler

.

Türk felsefesi ve Türk mantığı...

Felsefenin sözlük anlamı 'bilgelik sevgisi' dir. Ancak Latinceden bire bir yapılmış çevirinin bizim için fazla bir anlamı yoktur.

Filozofların tanımlamaları ise bundan daha karışıktır. Nedense çok basit olan bir tanımı vardır, ancak felsefenin yapısı basitliği reddetme eğiliminde olduğu için pek kullanılmaz:

-__ Yaşamın anlamı üzerine düşünmek...

Biz yaşamın anlamı üzerine fazla düşünmemek için felsefeyi yakın zamanlarda kitaplardan çıkardık. Daha önce felsefe ile bağlantılı bir bilim olan mantığı da hem okullardan, hem de her türlü işimizden çıkarmıştık zaten.

Ancak bu durum felsefeyi ve mantığı hiç kullanmıyoruz anlamına gelmiyor.

Üç önemli felsefemiz var ki, hayatımızın mantığını ortaya koyuyor:

-___ Bir şey olmaz felsefesi...

-___ Ekmek parası safsatası...

Ve bunlara bağlı olarak

-___ İdare et abi.. şeklindeki laf salatası...

Bir şey olmaz felsefemizin varoluş nedeni her şeyi pratik yoldan çözme eğilimimizdir.

Genellikle oto tamircilerinin dünya görüşü sanılmakla birlikte, hemen hemen tüm mekanik ve elektronik aygıtların onarımında, hatta politika yaparken ve ülkeyi yönetirken bile kullanılır.

Örneğin onarım sırasında uygun vida bulunmamışsa, oraya bir tel sokulur ve aracın tamirini bekleyen kişiye

-___ Bir şey olmaz.. garantisi verilir.

Bu güvencede oto tamircilerinin o kişiye bir şey olduğunda haberin kendilerine ulaşma zorluğu da büyük bir rol oynar.

Önemli bir şey olduğunda vatandaş öteki dünyadadır ve tamirciye hesap sorma imkânı pek yoktur.

Önemsiz bir şey olduğunda ise zaten hesap sormaya gerek kalmaz. Çünkü gerçekten bir şey olmamış sayılır...

-___ Ekmek parası felsefesi, düzeltilemeyecek ölçüde bozulmuş durumların mantığını ortaya koyma amacıyla kullanılır.

Örneğin yöneticiler bir türlü işsizliğe çare bulamazlar. İşsizlik parası ödeyemezler. İnsanları genç yaşta emekli edip, ellerine geçinebilecekleri ölçüde emekli maaşı veremezler. Bunun üzerine herkes seyyar satıcılığa başlar.

Hiçbir belediye zabıtası da bu ölçüde seyyar satıcı bolluğu ile başa çıkamaz. İşte bu durumda

-___İdare et felsefesi.. çözümlenemeyen ve çözümlenemeyecek olan durumun bir tür emniyet supabı olur.

Küçüklü, büyüklü birçok suçu içerir.

Diyelim, suç işleyen kişi suçu önleme ile ilgili makamlar tarafından suçüstü yakalandı.

Suçlu önce 'ekmek parası' felsefesini ortaya atar.

Makam bu gerekçeyi kabul etmezse

-___ İdare et abi.. faslına geçer.

Suçu önlemek için kurulmuş makamın bu durumda ne yapacağı bellidir:

- Bir şey olmaz.. diye düşünerek idare eder.

Böylece karakollar, mahkemeler, cezaevleri boşu boşuna işgal edilmez. Vatandaş ve ailesi perişan edilmez.

Felsefe faslını bitirmeden biraz da felsefe yapalım.

Descartes, ''Düşünüyorum, öyleyse varım'' derken bir gün Türkler arasında düşünmemenin de bir varlık sebebi olacağını hesaba katmamıştır.

.

Yalçın Pekşen...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hade be...

Bana bak Bencil...

Senin açık forumda ne işin var...

Kendi sitenizde kurduğunuz özgür görünüşlü despotluğu yönetin siz...

Adamın düşüncesine sansürlenecek neler söylüyorsun!!!

Hade bre oradan...

Objektivist görünüşlü Anti-objektivist insan...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hadi bre ordan ******* ********;

Birincisi bu nasıl objektivistlik?

İkincisi felsefe ve mantığın:Irkı-mırkı-dini-MİNİ-falan,filan olurmu hiç?

Ne demek istediğini anlamakta başından beri zorluk çekiyorum sevgili bencil...

Biraz daha düşünceleri yorumlama, onlara katkı sunma veya eleştirme, bir tez, bir antitez vb. birşeyler ile ilgili en ufak görüş belirtmeleriniz olursa mutluluk duyacağım...

Sevgiyle kalın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Kafam bozuk bu ne!

Atladım doğru meyhaneye

Meyhanede kalmamış

Ordan belki başka haneye

Duyar diye telaş etmem

Nasıl olsa kimse duymaz

Aslında şansım yoktur

Ama bana hiç bi'şeycik olmaz

Dibini buldum şişenin

Ama herşey gayet net

Arabam bir ok gibi

Yollarsa sanki yay

Slalom yapalım, biraz eğlenelim

Akacak kan damarda durmaz!

Aslında şansım yoktur

Hiç bi'şeycik olmaz,

Hiç bi'şeycik olmaz

Hiç bi'şeycik olmaz

olmadı da bugüne kadar

Yine olmaz yine olmaz

Suyu sevmem, çöp üretirim

Görülmeyenden hiç korkmam

Öyle AIDS, mikrop, virüs

Bu ne telaştır, hiç bilmem

Zehirli atık, mikrodalga

Bana hiç farkmaz

Aslında şansım yoktur

Hiç bi'şeycik olmaz

Hiç bi'şeycik olmaz

Hiç bi'şeycik olmaz

olmadı da bugüne kadar

Yine olmaz yine olmaz

Utkum silahla kutlanır

Bana zaten bu yaraşır

Öyle uzlaşmaya gelemem

Sonra duygusallık bulaşır

Seçim, kriz darbe filan

Beni hiç çarpmaz

Aslında şansım yoktur, ama bana hiç bi'şeycik olmaz

Hiç bi'şeycik olmaz

Hiç bi'şeycik olmaz

Hiç bi'şeycik olmaz

olmadı da bugüne kadar

Yine olmaz yine olmaz

Ortacgil :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Türk felsefeleri arasında yararlı ve batı dünyasının örnek aldığı felsefeler yok mudur.

Bir de "Bakarız, duruma göre ayarlarız" felsefesi vardır. Batı tarzı iş dünyasında önceleri sürekli bir plan, plan üstüne plan vardı. Şartlar kaçınılmaz olarak değişir ve yeniden plan yapmak gerekir. Her değişen durumda plan yapılması müthiş işgücü ve zaman kaybıdır. Plan yapmaktan işe başlanılamaz ve işin içinden çıkılamaz. Tam bu sırada imdana türklerin "Bakarız duruma göre ayarlarız" felsefesi imdada yetişmiş ve bati literatüründe "Bekle ve gör" felsefesi olarak yerini almıştır.

"Ne olur ne olmaz" Felsefesi: Japonlar "toplam kalite" yöntemini icad ettiklerinde bu müsteri odaklı, maliyeti ve işgücünü azaltan ve karı arttıran bir yöntem olarak düşünmüşlerdi. Ancak bu yöntemç alışan insana hata yapmama sorumluluğu yüklenmiştir. Ancak insan faktörlerinin de bir sınırı vardır. Insan hatasız bir varlık değildir. Bakmışlar ki insan hataları yüzünden, hatasızlık üzerine kurulu düzen daha beter felce uğruyor, sonuç daha kötü oluyor, türklerin "ne olur ne olmaz" felsefesi imdatlarına yetişmiştir. İşi yapanlar arasında çapraz kontroller arttırılmıştır. Bir kişinin yaptığı işi diğeri kontrol ediyor, diğerinin yaptığını beriki kontrol ediyor.

Biz de diğer taraftan gidiverelim felsefesi. Türkler sürü psikolojisine en az uyan milettir. Türk bir turist kafilesi gezi esnasında yürürken bile bir anda dağılıverir. Ancak bu süsüpsikolojisine uymama bazen hayat kurtarır. Örnek olarak 11 eylülde ikiz kulelerin çökmesi esnasında türklerin kurtuluş hikayeleri gibi. Bilindiği gibi kuleler çökmeden önce binayı terketmeyin anonsu yapılmış ama türkler dinlememiş. merdivenden inerken de kimsenin kullanmadığı çıkış yolunu kullanmışlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.