Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Akdeniz efsaneleri..

Misafir birce

Önerilen İletiler

12119638121dm6.jpg...Akdeniz efsanelerini 6 kitapta topladı

Ali Kemal Senan’ın dört dilde yayınlanan altı romanı için Kemer’de bulunan Tropikano Restoran’da tanıtım kokteyli

düzenlendi. Organizasyona Kemer Kaymakamı Seddar Yavuz, Göynük Belediye Başkanı Necati Toplaoğlu ve İl Genel

Meclis üyesi Turhan Anatürk’te katıldı

Yazar Ali Kemal Senan’ın Akdeniz bölgesinde ki tarihi yerleri romanlaştırdığı altı kitabı için Kemer’de bulunan Tropikano

Restoran’da bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Pegasus, Güney’in üç yıldızı, Arkeolog, Toroslar ağlıyor, Phaselis Prensi ve

Olimpos-Olimpos adını taşıyan kitaplarını, Türkçe’nin dışında Almanca, İngilizce ve Rusça dillerde tercüme ettirerek 36

bin adet bastıran Ali Kemal Senan, bu yolla bölgenin ve ülkenin tanıtımını yapmayı amaçladığını söyledi.

Düzenlenen tanıtım kokteyline Kemer Kaymakamı Seddar Yavuz, Göynük Belediye Başkanı Necati Toplaoğlu ve İl Genel

Meclis üyesi Turhan Anatürk, Kemer İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Ali Nail Kılıç ve turizmciler katıldı.

Kitap projesine destek veren KEMİAD Başkanı Ali Nail Kılıç, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Akdeniz bölgesi

bugünkü batı uygarlığının ve tarihinin en değerli hazinelerine sahiptir. Sadece bizim bölgemizde bulunan Likya, Noel baba

kilisesi, Pegasus, Phaselis, Olimpos, Patara, Chimera ve diğerleri tarihi ve kültürel anlamda paha biçilemez

hazinelerdir.Bölgemize gelen misafirlerimize bu tarihsel zenginliklerimizi tanıtmak hepimiz için kaçınılmaz bir

sorumluluktur.

Turizmimizi otel, plaj, güneş odaklı sürdürmek asla doğru bir anlayış değildir. Kitle turizminin tesadüfi rüzgarlarına

bırakılan bir yaklaşım en ufak bir ters rüzgarda dağılmaya, tahrip olmaya mahkumdur. Bunun en yakın örneği Mısır’dır.

Zamanında yapılmayan doğru tanıtım projeleri yapılmayınca bir kriz durumu ortaya çıktığında yapılması gereken çabalar

çok daha büyük boyutlarda olmaktadır.

Mısır 1997 yılında yaşadığı talihsizliği ancak 3 bin yıllık tarihine sarılarak ve büyük bedeller ödeyerek aşabilmiştir. Bu

proje ilk aşamada 6 kitabın 4 dilde toplamda 36 bin kitap yayınlanmıştır.

Türkçe, İngilizce, Almanca ve Rusça olarak yayınlanan eserler bölgemize gelen misafirlere sahip olduğumuz tarihi ve

kültürel değerlerimizi bir nebzede olsa anlatmayı amaçlıyor. Yaklaşık 200 bin YTL maliyet söz konusu” dedi.

Yazar, Ali Kemal Senan ise dört yıl önce bu projeye karar vermelerine karşın başlangıcın 1991 yılına dayandığını

belirterek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Kitapların yazıldığı yerler orijinal mekanları oldu. Phaselis’le ilgili olanı

Phaselis’in antik tiyatrosunda, Olimpos’la ilgili olanı Olimpos’ta yani bütün kitaplarımı orijinal mekanları kullanarak

yazdım.

Kitapları yaşanmış tarihi olayları göz önüne alarak yazdım. Belgeseller çok ilgi görmez ama belgeseli roman olarak

sunarsanız daha fazla ilgi görür diye düşündük.

Neticede bugüne kadar ben 34 tane kitap yazdım. Bunların içerisinde bulunan altı romanı üç ayrı dilde tercüme ettirdik.

Bizim hazırlıklarımız tamam.

Bu kitapların yalnızca Kemer değil, Akdeniz ve dünya ayağı da var. Burası bizim vatanımız. Bu vatanı tanıtmak bizim ev

ödevimiz.

Ben ev ödevimi bu şekilde yaptım. Herkes farklı şekillerde yapıyor.

Bana güç verdiğiniz teşekkür ederim” dedi.

Senan’ın bir kitabını ortaklaşa yazan Dila Emral Aydın’da turizme böyle bir çalışma ile katkıda bulundukları için çok mutlu

olduklarını ifade etti.

Saffet YENİGÜN

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.