Şatobrian ( Izgara)

  • Şatobrian ( Izgara)

Malzemeler

350-400 gr sığır filetosu ( bonfilenin kalın tarafı)
2 yemek kaşığı sıvı yağ
Tuz-karabiber
3 küçük domates

3 adet mantar
1 yemek kaşığı tereyağı
Birkaç sap maydanoz

Yapılışı

1. Sığır filetosunu kesilen yönünden bastırarak hafifçe yassıltın. Her tarafını yağlayın ve kızdırılmış kömür ızgarası üzserine kızartın. 10-15 dakika arasında çevirerek kızartın. Tuz ve biber serpin, servis tabağına veya şatobrian tahtasına koyun.
2. Domatesleri birkaç dakika fırında veya ızgarada pişirin. Mantarların sapını kesip tereyağında sote yaptıktan sonra, domateslerin üzerine dağıtın. Eti, garnitürleriyle servis yapın.
Not: Şatobrian, Fransız Devlet adamı " Chateaubriand "ın aşçısının buluşudur. İki ya da üç, dört kişilik bir parça olarak, sığır bonfilesinin kalın kısmından hazırlanır.

26 yaşındayım bend e 2 yıldır mutfak chef liği yapıyorum ... bu yemek ( şatobiryan ) chetauxbriant dır. evet fransızlara aittir ama yapılışı ve malzameleri eksik ve yalnıştır.. ben turem ve dünya mutfakları mezunuyum . chetauxbriant müşterinin öninde pişer . en az 2 en fazla 4 kişilik olur. sos 3 çeşit , 4 veya 5 de yapılabilir . garnitür olarak değişik modern garnitürler sunulur en az 3 çeşit .. özel ekmeği pişirilir ,chetauxbriant özel arabasında bütün servis olarak aşcı yapar . müşteriye yemeği anlatarak servis yapar. bu yazdıklarım kaba bi tariftir . yani chetauxbriant . özel yemektir basit yapılamaz .. esenlikle kalın .

Yorumu ekleyen: ümit altun (8 May 2013)


- Yemek Tarifinin Görüntülenme Sayısı -: 15006
Dizin Değiştirmek İçin Listeden Seçiniz

Tarif Gönderenlere Göre Ara-Bul