Şu anda yemek tarifleri bölümümüzde 24 dizin ve 2,732 yemek tarifi bulunmaktadır!

» Portal'a Dön - » Tarif Forumları - Son Eklenen Yemek Tarifleri
Kefiri Mayalama: Ekleyen: can | eklenme tarihi: 20 May 2005
İçinde bulunduğu dizin: İçki - İçecekler
Malzemeler

cam kavanoz , plastik süzgeç, karıştırmak için plastik yada tahta kaşık

  Yapılışı

Kefiri nasıl mayalayacaksınız.

kefir yapılısında esas olarak inek sütü kullanılır . Bunun evlerde ve süt fabrikaların da yapılısı birbirinden farklıdır. Burada evlerdeki yapılısından bahsedeceğiz. Kefir yapılısında kullanılacak sut 5 dakika kadar iyice kaynatıldıktan sonra ( esasen marketlerden alınacak kutu veya sise sütleri kullanılmalıdır, bu durumda kaynatma işlemine gerek yoktur, çok az ısıtarak 20 - 25 C ye getirmek yeterlidir! ) bir kaba konur ve 25 C ye soğutulur. Üzerindeki kaymak tabakası alınır ve 1 litre ye 10 gram kadar kefir tanesi katılır iyice karıştırılır. Kabın kapağı kapatılır ve sut 20 - 25 C de kalacak sakilde kap bir yere bırakılır.Soğuk havalarda kabın etrafı bezle sarılır. Kabın 20 - 25 C ler de olması sağlanır . Bu sıcaklık yoğurt yapmak üzere sütun mayalandığı dereceden düşüktür. Zira yoğurt için mayalama sıcaklığı 42 - 45 C dır. Bu yüzden kefir yapımında sut sıcaklığı serce parmağıyla kontrol edilecek olunursa, sıcaklığın ve soğukluğun hissedilmediği bir derecede süte kefir denesi katılır. Kap içindeki sut normal olarak 18 - 24 saat sonra pıhtılaşır. Pıhtılaşma suresi üzerine süte katılan kefir tanesi miktarı, bekleme sırasındaki sütun sıcaklığı etkili olmaktadır. Soğuk havalarda kabın etrafı sarılmaz ise sütun sıcaklığı, düşeceğinden bazen pıhtılaşma gecikir veya hiç gerçekleşmez

Pıhtı yanı kefir olusunca buzdolabına alınır ve soğuyuncaya kadar burada bekletilir. Buzdolabından alınan kefir, denelerin ayrılması için bir kabın üzerine yerlestırılen plastik süzgeçten ( bu çök önemli, zira kefir oluştuktan sonra hiç bir şekilde tel veya alımın yum gibi metallerle temas etmemelidir ! ) gecırılır.Süzgeç üzerinde kalan deneler hemen kefir yapımında kullanılabileceği gibi yıkanarak bir su bardağı içerisinde buzdolabında bir hafta, kadar saklanabilir. Saklanmak istendiği zaman deneleri örtecek kadar bardağa su koymak gerekir.

Elde edilen süzüntü hemen içilir veya 2 - 3 gün buzdolabında, kalabilir. Bu sure içinde kefirde biraz asit, alkol ve karbondioksit oluşur, dolayısıyla tat daha ekşimsi ve aroma değişir.

Kefiri mayalama aşamasında beklemediğiniz bir şeylerle karşılaşır ve sorularınız olursa [email protected] e yazarsanız memnuniyetle cevaplarım

Saygılar

Yücelsoğuk ve çalkalayarak içiniz

Bu tarife ait fotoğraflar - fotoğrafı büyütmek için üstüne tıklayın - kapatmak için tekrar tıklayın:
Kefiri Mayalama Kefiri Mayalama Kefiri Mayalama Kefiri Mayalama
Lütfen dikkat tarife eklenen fotoğraflar tam olarak tarife uymayabilir. Bu Tarif Hakkındaki İncelemeler - Yorumlar - Görüşler - İpuçları (2):

KEFİR MAYASINI NERDEN BULABİLİRİM
KEFİR TANESİ NEDİR. MAYALAMA İÇİN ESAS MADDE NEDİR?
Yorumu ekleyen: GÜLSEREN BAYSAL (8 May 2013)

Kefiri yeni tamınaya çalışan ve yeni kullanmaya başlayan biri olarak kefirin tadından çok kefirin sağlığımıza faydaları ile ilgileniyorum.. maya hakkındaki bilgilerinize teşekkür ediyorum. Sütü kefirle mayalama sırasında kefir büyüyor büyüyen kefiri ne şekilde bölmemiz gerekiyor bunu merak ediyorum bölünen kefir zarar görürmü..?
Mayalama 24 saati aşarsa kefir sağlığımıza zarar verirmi? Suyla ayran gibi çalkalayıp içelecek olursa içeriğinden bir şeyler kaybedermi?Kefirin sağlığımıza faydası çok gibi görünüyor zararları varmı? kefir sadece gıda olarakmı kullanılıyor? kozmatikte, ilaç yapımında vb.kullanılıyormu?
Kefir hakkında bilgilendirmeniz dileğiyle. SAYGILAR
Yorumu ekleyen: NAZAN T. (8 May 2013)

1234

 

Tarif Hakkında veya Paylaşım Linkleri:

Yeni tarif ekle Bu tarif hakkında bizimle iletişime geçiniz Bu tariften arkadaşına bahset Tarifi yazdır

Bu tarifi oylamak istermisiniz?:

Değerlendirme: 4.6/10 (104 Oy )

Bu tarife yorum eklemek istermisiniz?:

Spam önleme için, kodu girin.: Code:

Dizin Değiştirmek İçin Listeden Seçiniz:

Bu Dizindeki Diğer Tarifler:

Pink Dreams Victoria Şalgam Suyu (ev yapımı) Kızılcık Şurubu Ayran

Yemek Tarifi Etiket Bulutu - Etiketleri:
- Yemek Tarifinin Görüntülenme Sayısı - 104679

 

Teşekkür ederiz yorumunuz kısa süre içersinde gözden geçirilecektir!