Yasal Uyarı - Telif Hakları ve Gizlilik İlkeleri Ana Sayfa|Reklam|İletişim|Başlangıç|Bookmark|English   
Bu sayfayı arkadaşınıza tavsiye edin..!   
Kullanım Kuralları - Terms and Conditions Gizlilik - Privacy Digital Millenium Copyright Act – DMCA

 

Türkçe - Turkish

 

Turkish-Media.Com bir Stork Corporation kuruluşudur. Yasal olarak Stork Corporation bütün yasal hakları elinde tutmakla birlikte Stork Corporation sitelerini kullanmaya başladığınız anda kurallar ve gizlilik poliçesi başta olmak üzere diğer materyalleri belirtilen kurallar ve gizlilik poliçesi sınırları için kullanacağınızı belirtiyor ve kabul ediyorsunuz. Bize ulaşmak için lütfen bu iletişim formunu kullanınız...

Ticari Marka Kullanımı


BU SİTEYİ “GEZMEDEN” ÖNCE KULLANIM KURALLARINI DİKKATLE İNCELEMEYİ UNUTMAYINIZ. Bu siteye herhangi bir şekilde ulaşıp, siteyi “dolaşmak”, sitedeki bilgileri ve içerikleri kullanmak, sunduğumuz servislerden yararlanmak, herhangi bir şekilde bilgi veya yazılım indirmek, sunduğumuz ürenlerden birini satın almak, bu belgede açıklanan KULLANIM KURALLARINA uyacağınız anlamına gelir. KULLANIM KURALLARININ HER HANGI BIRINE UYMAK İSTEMIYORSANIZ, LÜTFEN BU SITEYI HER HANGI BIR ŞEKILDE KULLANMAYINIZ. Kullanım Kuralları şirketimizin sizinle beraber girdiği bir anlaşmadır. Eğer siteye şirketiniz adına girmişseniz, sizin Kullanım Kurallarını şirketiniz adına da kabullenme yetkiniz olduğu var sayılr.

Stork Şirketi, size danışmadan Kullanım Kurallarını her hangi bir nedenle değiştirme hakkını saklar. Sitemizi kullanmaya devam edişiniz, Kullanım Kurallarındaki değişiklikleri kabul ettiğinizi gösterir.

Sitemizdeki Yazılım, Servis, ve Bilgilerin Kullanılması ve Limitleri
Stork Şirketi ve onun ticari ortakları ve yetkili ajanları, sitemizdeki tüm malzemelerin telif hakkını elinde tutar. Tüm ticari ve servis markaları, ve ticari adları Stork Şirketinin ve onun ticari ortakları veya bayilerinindir.

 
Bu sitedeki yazılımlar, bilgi ve servisler, sizin kişisel ve ticari amacı olmayan kullanımınız içindir. Net bir şekilde başka bir amaçla kullanılabilir ifadesi yoksa, söz konusu bilgileri, yazılımları ve servisleri değiştirmeniz, kopyalamanız, başkalarına göndermeniz, yayımlamanız, lisans almanız, sitede verilenlere dayanarak yeni ürünler üretmeniz, veya sitemizdeki bilgi, yazılım ve servisleri satmanız, Stork Şirketinden yazılı onay almadan yapamazsınız.

Gizlilik Poliçesi
Stork Şirketi sizin gizlilik istediğinizi tam anlamıyla destekler. Bize verdiğiniz bilgiler ya Amerika Birleşik Devletlerinde veya bayilerimizin, ticari ortaklarımızın veya yetkili ajanlarımizin bulunduğu başka ülkelerde saklanabilir. Bize sunduğunuz bilgileri güvenceli bir şekilde saklar ve titizlikle korururz. Bu siteyi kullanmakla, bize verdiğiniz bilgileri başka bir ülkede “ambarlamayı” kabullendiğinizi ve şirketimizin gizlilik poliçesini onayladığınızı belirtmiş olursunuz. Stork Şirketi, A.B.D. Ticaret Bakanlığınca yayımlanan ve kişisel bilgi toplama, kullanma ve muhafaza etmeyle ilgili Safe Harbor (Güvenceli Liman), ve Avrupa Birliğinin Bilgi Tutma (muhafaza) bildirilerini esas tutarak verilen bilgileri işler. Stork Şirketinin Gizlilik Poliçesi şirketimizin Gizlilik ve Güvence bölümünden incelenebilir.

Sitemizdeki Yazılımların Kullanımı


Bilgisayarınıza sitemizden indirilebilir bütün yazılımlarda Stork Şirketinin veya onun ticari partnerlerinin telif hakkı vardır. Bu yazılımların kullanma yöntemi, yazılımların bir parçası olarak gelen “Kullanıcı Lisans”, eğer varsa, anlaşmasının maddelerince belirlenir. Ayrıca web sitesinin yazılım indirme sayfalarında da yazılımı kullanma kuralları net bir şekilde açıklanmış olabilir. kullanıcı Lisansına veya web sitesinde belirlenen kuralları onaylamayan kullanıcı, yazılımları kendi bilgisayarına indiremez. İndirilen yazılımlar, yukarda belirlenen …Kullanım ve Limitleri çerçevesinde kullanılabilir.

INDİRİLEN YAZILIMLARI, BAŞKALARINA DAĞITIM AMACIYLA, KOPYALAMAK VEYA BAŞKA BİLGİSAYARA AKTARMAK, “KULLANICI LİSANSI” NET BİR ŞEKİLDE İZİN VERMEMİŞSE KATİYEN YASAKTIR.

YAZILIMIN GARANTİSİ, EĞER VARSA, “KULLANIC LİSANS” ANLAŞMASININ KAPSAMINDAN GENİŞ OLAMAZ. “KULLANICI LISANS” ANLAŞMASI ÇERÇEVESİ DIŞINDA, STORK ŞİRKETİ YAZILIMA HER HANGİ BİR GARANTİ VERMEZ. YAZILIMIN AMACINIZA UYGUN OLUP OLMADIĞINDAN, YAZILIMIN TİCARİ YETENEKLERİ VEYA ÖZELLİKLERİNDEN STORK ŞİRKETİ, HER HANGİ BİR ŞEKİLDE, SORUMLU DEĞİLDİR.

STORK ŞİRKETİ, SİZE KOLAYLIK SAĞLAMAK İÇİN, SERVİS, YAZILIM VEYA MATERİALLERİNDE YAZILIM İNDİRME VE KULLANMA ARAÇLARI SUNABİLİR. STORK ŞİRKETİ, BU ARAÇLARIN KULLANIMIYLA VEYA VARILACAK SONUÇLARLA İLGİLİ HER HANGİ BİR GARANTİ VERMEZ. STORK ŞİRKETİNİN SİZE KOLAYLIK AMACIYLA SUNDUĞU BU ARAÇLARI KULLANDIĞINIZDA, BAŞKALARININ TELİF HAKLARINA SAYGILI DAVRANMANIZ GERKEMEKTEDİR.

Sınırlı Haklar: Sitemizden A.B.D. hükümeti ve ajanları veya onun yetkili kolları adına indirilen yazılımlara “sınırlı haklar” tanınmıştır. Bu yazılımların kullanımı, kopyalanması, ve yayımlanması, Teknik Bilgi ve Bilgisayar Yazılımları Hakları (Rights in Technical Data and Computer Software) maddesinin (DFARS 252.227-7013) (c)(1)(ii) alt paragrafı veya aynı kanunun (48 CFR 52.227-19) maddesinin (c)(1) and (2) alt paragrafına tabiidir.

Bu Sitedeki Belgelerin ve Yayımların Kullanımı
Açık bir şekilde yasaklanmadığı müddetçe, bu sitedeki belgeleri ve yayımları (sık sorulan sorular, çeşitli raporlar, veri belgeleri, basın bültenleri vesaire) kopyalıyabilir, yazdırabilir, veya dağıtablirsiniz. Ancak bunları a) ticari amaç taşımayan kişisel bilgi için yapacaksınız, b) sitemizden aldıklarınıza herhangi bir değişiklik yapmayacaksınız, c) grafik ve beraberinde gelen metinleri birbirinden ayırmayacak ve belgerin anlamı dişinda aktarma yapmayacaksınız, ve e) Stork Şirketi yukarda belirlenen işlemleri yasakladığında, bu işlemleri hemen durduracaksınız. Yukarda belirlenen kullanım kuralları dışına çıkmak, katiyen yasaktır ve sizin yargılanmanızla sonuçlanır. Stork Şirketi bu durumlarda, verilebilecek en ağır cezayla yargılanmanıza baş vurur.

Yukarda verilen kullanma hakları, sitemizin desenlerini, görünüşünü veya planını kopyalama hakkını içermez. Sitemizin bu özellikleri, ticari marka, ticari görünüm, kanun dışı rekabet ve başka kanunlarca korunmuştur. Herhangi bir grafik, ses veya imaj, Stork Şirketinin açık ve net izni olmadan kopyalanamaz veya dağıtılamaz.

STORK ŞİRKETİ VE ONUN TİCARİ ORTAKLARI, AÇIKÇA BELİRTİLMEMİŞSE, INTERNET SİTESİNDE YAYIMLANAN BELGELER VE İÇERDİKLERİNİN UYGUNLUĞUYLA İLGİLİ HERHANGİ BİR GARANTİ VERMEZ. STORK ŞİRKETİ VE ONUN TİCARİ ORTAKLARI, AKSİNİ AÇIKÇA BELİRTMEMİŞLERSE, SİTEDE SUNULAN BELGELERİN TİCARİ SORUNLARA VEYA HERHANGİ BİR AMACA UYGUNLUĞUNDAN, NET VE AÇIK BİR ŞEKİLDE, SORUMLU DEĞİLDİR VE SORUMLU TUTULAMAZ.

STORK ŞİRKETİ VE ONUN TİCARİ ORTAKLARI, BU SİTEDEKİ BİLGİLERİN KULLANIMI VEYA PERFORMANSINDAN KAYNAKLANAN HERHANGİ ZARARDAN, ELDE EDİLEMEYEN KARDAN VE BİLİGİ KAYBINDAN, NEDENİ NE OLURSA OLSUN, KANUNEN SORUMLU DEĞİLDİR, SORUMLU TUTULAMAZ.

SİTEMİZDE YAYIMLANAN BELGE VE GRAFİKLERDE BAZEN TEKNİK YANLIŞLIKLAR VEYA DAKTİLO HATALARI OLABİLİR. SİTEMİZDE SUNULAN BİLGİLER, PERİODİK OLARAK YENİLENİR. STORK ŞİRKETİ VE ONUN TİCARİ ORTAKLARINDA, SUNULAN BİLGİLERDE VE PROGRAMLARDA, KULLANICIYA HABER VERMEDEN, DEĞİŞİKLİK YAPMA HAKKI VARDIR.

SİTEMİZİN HER ULUSA ERİŞEN BELGE VE YAYIMLARI, ŞİRKETİMİZİN, SİZİN ÜLKEDE HENÜZ OLMAYAN PROGRAM, ÜRÜN VE SERVİSLERE DEĞİNEBİLİR. BU DEĞİNMELER, SÖZ KONUSU ÜRÜN VE SERVİSLERİN YAŞADIĞINIZ ÜLKEDE DE PAZARLANACAĞI ANLAMINA GELMEZ. BULUNDUĞUNUZ ÜLKEDEKİ ÜRÜN VE SERVİSLERİMİZLE İLGİLİ BİLGİ İÇİN LÜTFEN ŞİRKETİMİZİN YEKTİLİ TEMSİLCİLERİNE DANIŞIN.

SITEMIZDE, BİZİM DENETİMİZ ALTINDA OLMAYAN DEĞİŞİK SITELERE BAĞLANTILAR (LINKLER) VARDIR. STORK ŞİRKETİ BU SİTELERDEKİ HERHANGİ BİLGİ VE İÇERİKTEN SORUMLU DEĞİLDİR. STORK ŞİRKETİ, BAŞKA SİTELERDEN GELEN İNTERNET YAYIMINLARINDAN VEYA HERHANGİ BAŞKA BİR İLETİŞİMİNDEN SORUMLU DEĞİLDİR. STORK ŞİRKETİ BU BAĞLANTILARI MÜŞTERİLERİNE KOLAYLIK İÇİN SAĞLAMIŞ OLUP, BU BAĞLANTILARIN SİTEMİZDE OLMASI, ŞİRKETİMİZİN BAĞLANTI VERİLEN SİTELERİN SERVİS VEYA İÇERİLİKLERİNİ ONAYLADIĞI ANLAMINA GELEMEZ.

Açılan Hesaplar ve Güvence
Sitemizde sunulan herhangi bir servis veya ürün, bizde bir hesap açtırmanızı gerektiriyorsa, kayıt işlemlerinizi, yönlendirildiğiniz gibi, doğru, güncel ve tam (bütün) bilgiler vererek tamamlamanız gerekmektedir. Ayrıca, bu bilgiler değiştiğinde bize bu değişiklikleri zamanında iletmeniz, hesabınızın geçerliğini sağlayacaktır. Hesap açtığınızda, sizden bir kullanıcı adı ve parola seçmeniz istenecektir. Ayrıca seçtiğiniz kullanıcı ad ve parolanın gizlilği ve hesabınız altında yapılan tüm işlerden tamamen siz sorunlusunuzr. Bizde hesap açtırmakla, hesabınız adına yapılan “otoritesiz” işlemleri veya kimliğinizin başkalarınca alındığını (çalındığını) anında Stork Şirketine bildirmeyi onaylamanız gerekir. Şirketimiz, kimliğinizin, bilginiz içinde veya dışında, kullanılarak size verilen maddi (veya manevi) zarardan sorumlu değildir. Fakat, kimliğinizin bu şekilde kullanılmasından Stork Şirketine veya ticari ortaklarına gelen zararlardan siz sorumlu tutulabilirsiniz. Bizde hesabı olan başka bir kişinin açık bir izni olmadan, onun hesabını kullanamazsınız. Sitemizin parola ve kullanıcı adı isteyen servislerine kaydolup kullanmakla, bu bilgileri Stork Şirketinin görüntülemesine ve bundan doğacak riskleri üstleneneğinizi kabullenmiş oluyorsubnuz. Stork Şirketi, bize sunduğunuz bilgilerin yanlış veya yarım olduğunu veya güncel veya doğru olmadığını kanıtladığında hesabınızı ya “askıya” alır ya da kapatıp şirketimizin herhani bir servisini kullanmanızı engelleriz. Bu durumda, bu servisleri kullanmak için girdiğiniz bütün masraflar (telefon giderleri ve iletişim araçları gibi) sizin sorununuzdur.

Kanun Dışı ve Yasaklanan Kullanımlar


Sitemizi, kanuni yollar ve yukarda belirlenen kurallar çerçevesi dışında kullanamazsınız. Servislerimizi, herhangi bilgisayarımıza ve iletişim ağlarımıza zarar verecek, servis dışı bırakacak, yavaşlatacak veya veri tabanlarını zedeliyecek veya sitemizin diğer kullanıcılarını rahatsız eecek bir şekilde kullanamazsınız. Bizim sitemize, sunduğumuz servislere ve yazılımlara, barındırdığımız kişisel hesaplara, bilgisayar sistemlerine veya bize bağlı bütün iletişim ağlarına yetkiniz olmadan, parola çalma yöntemleri, “hacking” veya başka kural dışı yöntemlere ulaşmaya çalışmanız yasaktır. Sitemizden, size istiyerek (ve bilerek) elde etmenize imkan tanıdığımız nesneler dışında, hiçbir şeyi alamazsınız, indiremezsiniz.

Sitemizdeki Servislerin Kullanımı


Sitemiz, sizlere, başkalarıyla iletişim kurabilmeniz için, herbiri bir iletişim servisi olan (dolayısıyla İletişim Servisleri olarak adlandırılan) elektronik posta, bülten sayfaları, “chat” bölümleri, haber grupları, forumlar, kişisel web sayfaları, topluluklar, takvimler, fotoğraf albümleri ve başka mesaj ve iletişim araçlarını sunabilir. Siz, İletişim Servislerini kullanmakla, bu servisleri yalnızca mesaj alıp vermek ve konuya uygun yorum yapmak amacıyla kullanacağınıza söz verimiş oluyorsunuz.

İLETIŞIM SERVİSLERİNİ KULLANDIĞINIZDA AŞAĞIDAKİLERİ YAPMAYACAKSINIZ.

İletişim Servislerini anket, yarışma, piramit oyunları, zincir veya reklam mektupları, spam, veya kötü niyetli mesajlar göndermek amacıyla kullanmak. Başkalarının kişisel haklarını zedeleme, hakaret etme, başkalarını takip veya tehdit etme, kısacası başkalarının yasal haklarını (gizlilik hakkı gibi) çiğneme. Terbiye ve ahlak dışı, sansasyönel, ayıp, hakaret edici, çocuklatr için ayıp, cinsel açık, ırkçı, küfürlü, gereğinden fazla şiddetli, tehdit edici, kanun dışı mesajlar göndermek veya forum sayfalarında yayınlamak. İmaj ve fotoğraf içeren kütükleri, yazılımları, ve telif hakkı saklı (ticaret markası gibi) bütün eserleri izinsiz, başkalrına dağıtmak amacıyla yüklemek. Sitede telif hakkı var olduğu bildirilen belgelerin telif akkını iptal edecek şekilde kullanmak.

Troy atları, kurtlar, zaman bombaları, bozuk bilgi kütükleri, veya virus içeren herhangi bir yazılımı veya metni, başkalarının sistemini devre dışı bırakmak amacıyla yüklemek. İletişim Servisini herhangi bir ürünün alım satımını için izin almadan kullanmak. Legal yoldan kopyalanmasının yasak olduğunu bildiğiniz veya bilmeniz gerektiği kütükleri, bu bilgiye rağmen, kendi bilgisayarınıza indirmek. Bize yüklediğiniz yazılım veya belgelerin telif (Örneğin yazarın adı, yüklediğinizin kaynağı) açıklamalarını değiştirmek, yargıyla ilgili bölümleri kesmek, yazılım veya belgenin sahibini saklamak. Başkalarının İletişim Servislerini kullanmasını kısıtlamak veya engellemek. İletişim Servisini kapsayan başka kullanım kurallarına aykırı davranmak. Başkaları hakkında bilgileri (elektronik posta adresi gibi) devşirmek. İletişim Servislerini içeren herhangi bir kanunu çiğnemek. Başkalarını kandirmak amacıyla sahte kimlik yaratmak. İletişim Servislerinin kullanıcı listelerini, ve herhangi kullanım bilgilerini paralı veya bedava olarak başkalarına verme veya kopyalatma.

Stort Şirketinin “saha adını” (domain name) herhangi başka bir yerden ya da başka bir servis kullanarak giriştiğiniz elektronik posta iletişimlerinde takma adınız (pseudonymous) gibi göstermek. Stork Şirketi, onun ticari ortaklarına veya Stork Şirketinde hesabı olanlara davetsiz (unsolicited) veya yüklü (bulk) iletişim mesajları (Stork Şirketinin sitesini kullansanız bile) göndermek. Var olan diyalog kanallarını torpillemeye çalışmak, ekran görüntülerini, başka kullanıcıların tuşlama hızından çok daha hızlı bir şekilde perdelemek (roll), veya başka kullanıcıların iletişimini olumsuz bir şekilde etkiliyecek davranışlarda bulunmak.

Stork Şirketinin İletişim Servislerini herhangi bir şekilde “gözetleme” sorumluluğu yoktur. Fakat şirketimiz, İletişim Serivisine gönderilen herhangi bir belgeyi değiştirme veya siteden silme yetkisini saklı tutar. Ayrıca, Stork Şirketi, size bildirmeden, İletişim Servislerini kullanma, herhangi bir nedenle, yetkinizi elinizden alma hakkını da saklar.

İletişim Servisletrini kullandığınızda, sizin veya çocuklarınız kimliklerini belirleyecek bilgileri dikkat ve titizllikle verin. Stork şirketi, İletişim Servislerindeki mesajların içerikledikleri bilgileri ne kontrol eder ne de onaylar ve dolayısıyla şirketimiz İletişim Servislerini kullanmanızdan meydana gelebilecek hiçbir problemden sorumlu değildir, sorumlu tutulamaz.

İletişim Servisleridne gösteriye giren bilgi ve belgelerin kullanım ve kopya veya dağıtma limitleri olabailir; bu bilgi ve belgeleri indirdiğinizde, limitler çerçevesinde davranmanız sizin (kullanıcılar) sorunudur. Stork Şirketine sunduğunuz veya sitemizde teşhir ettiğiniz materialler (bilgiler, fikirler, teknik yöntemler, yorumlar, sorular, veriler, öğütler ve gibi), aksi açıkça belirtilmemişse, Stotk Şirketinin “malı” değildir. Fakat, bu materialleri Stork Şirketine sunmak veya sitemizde teşhir etmekle, bize, ticari ortaklarımıza ve yetkili ajanlarımıza, sunduğunuz (teşhir ettiğiniz) materialleri şirketimizi yönetmede (ki limitsiz olarak sunduğumuz servisleri de içerir), kopyalama, dağıtma, başkalarına gönderme, görüntileme, değiştirme, düzeltme, çevirme, ve yeniden formatlama ve gibi bütün telif haklarını, isminizi yayınlama, fikirlerinizden yeni ürünler üretme ve pazarlama, ve bu ürünleri yetkili bayilerimizce pazarlama hakkını şirketimize vermiş olursunuz.

Yukarda söz konusu olan materiallerin karşılığında Stork Şirketi hiçbir maddi sorumluluk taşımaz; yani size parasal bir ödeme yapmaz. Stork Şirketine ilettiğiniz materailleri şirketimiz görüntülemek zorunda değildir ve şirketimizin, sitemizde görüntülenen materialleri, size bildermeden, siteden kaldırma yetkisi vardır. Bize sunduğunuz veya görüntülememizi istediğiniz bütün materiallerin, Kullanım Kurallarınca tanımlanan telif ve başka haklara sizde var olduğnu kabullenmiş oluyorsunuz.

Ayrıca, imaj, fotoğraf, resim, veya bazı bölümleri imaj veya grafik olan belgeler için şunları kabullenmiş oluyorsunuz: a) bütün telif haklarına sahipsiniz veya telif hakkına sahip kişinin izniyle (kullanım Kurallarında iletildiği gibi) bu imaj, resim veya grafikleri görüntülüyorsunuz, b) siz, Kullanım Kurallarında iletildiği gibi, telif haklarını veribilecek tüm yetkiye sahipsiniz, c) eğer görüntülediğiniz belgelerde kişilerin imajı varsa, bu imajları, Kullanım Kurallarında anlıtıldığı gibi, kişilerin onayı ile görüntülüyorsunuz ve, bu onay bu imajları dağıtabilme, teşhir etme, ve kopyalama haklarını da içermektedir. Bu imajlari görüntülemekle, siz a) içinde olduğunuz tompluma (görüntülediğiniz her imaj için ve/veya b) bütün halka (sitemizin herhangi sayfasında görüntülenen ve sadece bulunduğunuz topluma yönelik olmayan tüm imajlar) bu imajları, Kullanım Kurallarında anlatıldığı gibi limitsiz kullanma hakkı (örneğin bu imajları basmak, hediye olarak başkalarına vermek) vermiş oluyorsunuz. Bunlar arasında, herkesin ödeneksiz kullanabileceği, sizin adınızı kullanmayi gerektirmeyen ve bu hakları Internet’teki herhangi bir servis vericisine trasfer edilebilecek kopyalama, dağıtma, iletme, görüntüleme, düzeltme, değiştirme, ve yeniden formatlama hakları da vardır. Bu haklar, size bir ödenek yapılmadan kullanılır.

Sunduklarınızı, Stork Şirketinin ön-elemeden geçirmediğini, fakat şirketin ve onun yetkili elemanlarının istedikleri zaman ve neden vermeden sunduklarınızı blok etme ve siteden silme hakkı (sorunsuz olarak) olduğunu kabulleniyorsunuz. Stork Şirketi ve onun yetkili elemanlarının Kullanım Kurallarına aykırı veya uygunsuz buldukları herhangi bir sunuşu blok etme ve siteden silme hakkı vardır. Sunduklarınızın doğruluğundan, geçerliğinden, ve kullanımından siz sorumlusunuz. Stork Şirketi, sunulunların içeriğini denetlemediğinden, sunulunların doğruluğu, kalitesi ve dürüstlüğüyle ilgili bir garanti vermez. Sitemizi kullandığınizda, başkalarından hakaret edici, “ayıp” veya size ters düşen iletişimlere karşı karşıya gelebileceğinizi unutmayınız.

Telif Haklarının Çiğnendiğini Bildirme İşlemleri


Stork Şirkleti, telif haklarının çiğnendiğini belirten bütün belgeleri inceleyip, A.B.D.’nin Bininci Yıl Digital Telif Hakları Kanununun 17. maddesi ve 512(c)( 2). (“DMCA”) (Millennium Copyright Act, Title 17, United States Code, Section 512(c)(2) paragrafınca belirtildiği şekilde hareket eder. Telif haklarının ihlali, yazılı olarak aşağidaki yetkili site ajanımıza gönderilmesi gerekmektedir.

 

Geniş bilgi için lütfen bu sayfaya bakınız: Yeni Çağ (Yeni Binyıl) Dijital Telif Hakkı Kanunu - (Digital Millenium Copyright Act – DMCA)

Servis Şirketi:
Stork Corporation, Inc.

Telif Hakkının İhlal Edildiğini Bildirilecek Yetkili Ajan:
Nezihi Ozduzen

Telif Hakkının İhlal Edildiğini Bildirilecek Yetkili Ajanın Adresi:
P.O. Box 120386 Saint Paul Mn 55112 USA

Telif Hakkının İhlal Edildiğini Bildirilecek Yetkili AjanınTelefonu:
(651) 633-6934

Telif Hakkının İhlal Edildiğini Bildirilecek Yetkili Ajanın Faksı:
(651) 633-6934

Telif Hakkının İhlal Edildiğini Bildirilecek Yetkili Ajanın Elektronik Postası:
[email protected]

Bize göndereceğinizTelif Hakkı İhlal Belgesinde Bulunması Gereken Bilgiler:


Telif hakkı ihlal edildiğini iddia eden veya o kişinin yetkili vekilinin elektronik imzası. Telif hakkı olan söz konusu belgenin, veya aynı sitede tek bir başvuruyla birden fazla telif hakkı olan belgeler varsa, onların tanımı. Siteden kaldırılmak veya saklanması istenilen belge(ler)in, şirketimizin kolayca bulabileceği bir şekilde anlatılması. Şirketimizn şikayetçiye kolayca ulaşabileceğini temin eden (posta adresi, elektronik posta adresi, ve telefon numarası gibi) bilgiler. Şikayet edenin, telif hakkının, şikayet edenden veya onun yetkili ajanlarından “otorite almadan” kanun dışı kullanıldığını içeren beyanname. Şikayet eden kişinin veya onun yetkili vekilinin, verilen bilgilerin doğru olduğuna, aksi halde sahtekarlıkla yargınabileceklerini anladıklarını içeren bir bildirge.

Gönüllü Olarak Göderileren Sunuşlar Poliçesi


STORK ŞİRKETİ VE ONA ÇALIŞANLAR, GÖNÜLLÜ OLARAK GÖNDERİLEN (REKLAM KAMPANYA VEYA PROMOSYON, YENİ ÜRÜNLER, YENİ TEKNOLOJİLER, İŞLEMLER, ÜRÜN İSİMLERİ, YENİ MATERİALLER VE GİBİ) FİKİRLERİ NE KABUL EDER NE DE KULLANIR. LÜTFEN BİZE ORİJİNAL SANAT ESERİ, ÖRMEK MAMULLER VE GİBİ ŞEYLER GÖNDERMEYİNİZ. BU POLİÇENİN YEGANE AMACI, ŞİRKETİMİZİN ÜRÜN VEYA PAZARLAMA YÖNTEMLERİNİN SİZİN BİZE İLETTİĞİNİZ DÜŞÜNCELERE BENZER OLDUĞUNU KANITLADIĞINIZDA, ORTAYA ÇIKABİLECEK ANLAŞMAZLIĞI VE ÇELİŞKİYİ ÖNLEMEKTİR. DOLAYISIYLA LÜTFEN NE BİZE NE DE ŞİRKETİMİZDE ÇALIŞAN HERHANGİ BİR ELEMANA GÖNÜLLÜ OLARAK FİKİRLERİNİZİ İLETMEYİN. FAKAT HATIRLAYINKİ, İSTEMEMEMİZE RAĞMEN GÖNDERMİŞ OLDUĞUNUZ FİKİRLERİ VE MATERİALLERİ ŞİRKETİMİZ NE GİZLİ TUTAR NE DE SİZE “SAHİPLİK” HAKKINI TANIR.

Spam Elektronik Posta ve Sitemizde Görüntülemeler


Sitemizi veya iletişim ağlarımızı Spam veya Kullanım Kurallarına aykırı bir şekilde kullanmakla (siz veya başkaları), Stork Şirketine büyük zarar verebileceğinizi bilmektesiniz. Dolayısıyla Stork Şirketinin yargı yoluyla bu gibi girişimleri durdurma hakkı olduğu gibi, yargının verdiği bütün cezaları da arama hakkı vardır. Stork Şirketi, şirketin onaylamadığı bütün elektronik postaları blok etme, durdurma ve silme hakkını saklı tutar.

Teminat


Siz, Stork Şirketini (onun ticari ortaklarını, yetkili ajanlarını, bayilerini, partnerlerini, yöneticilerini, marka ortaklarını ve çalışanlarını) bizi yargilamak isteyen “üçüncü” şahısların, siz veya size çalışanların web sitemizı ve iletişim ağımızı kullandı diye veya Kullanım Kurralarını ihlal etti diye öne sürdükleri tazminat isteklerine karşı savunacak ve bizi harhangi bir yargı işleminden muaf tutacaksınız.

Reklam ve Promosyon


Stork Şirketi başka bir reklam şirketince hazırlanan reklam ve promosyonlarını sitesinde yayımlayabilir. Bu yayımlamaların şekli ve kapsamı değişebilir. Sitemizde, başka reklamcılarca hazırlanan reklam ve promosyonlarla ilgili ticari iletişimler (ödeme veya servis, ürün değiş tokuşu, garanti işlemleri, ürünlerle ilgili iddialar, gibi) yalnızca sizin ve kullandığınız reklam şirketi arasındasır. Stork Şirketi, başka bir reklam şirketince hazırlanan reklamlarla ilgili doğabilecek herhangi bir zarardan sorumlu değildir, sorumlu tutulamaz.

TELIF VE TICARI MARKA BILGILERI


Telif Bildirisi: Copyright © 2004 Stork Corporation, Inc., 4360 Arden View Ct Arden Hills, MN 55112 USA. Bütün Haklara Sahiptir. Birleşik Amerika Devetlerinin kullanımı, kopyası ve yayımlanması o devletin DFARS 252.227-7013(c)(1)(ii) and FAR 52.227-19 kanunu ile sınırlanmıştir.

Ticari Markalar:

 

Add Life to the Web Design (Web Sitesini Canlandır), ve sitedeki başka ruhsatlı ve ruhsatsız ticari markalar Stork Şirketinin, Amerika Birleşik Devletlerinde ve/veya başka ülkelerde kayıtlı veya kayıstsız ticari markalarıdır. Adları bu sitede geçen şirketlerin ve ürünlerin ve/veya “üçüncü şahıs” ticari markaların, ticari isimlerin ve logoların telif hakları söz konusu şirketlerin olabilir. Bu sitede örnek olarak gösterilen bütün şirketler, organizisyonlar, ürünler, “domain” adları, elektronik posta adresleri logolar, kişiler ve olaylar hayalidir. Bunların herhangi “gerçek” bir şirketle, organizisyon ve ürünle, “domain” adı ile, elektronik posta adresiyle, logoyla, kişiler ve olaylarla ilgili olduğu ne kasıtlanmıştır ne de öyle sanılmalıdır.

Size Stork Şirketinin telif hakkını kullanma yetkisi verilmişse, bu hakkı Stork Şirketinin telif hakkı kurallarına göre kuyllanmanız gerekmektedir.

Genel Bilgiler


Kullanım Kuralları sizinle Stork Şirketi arasındaki tüm anlaşmayı içerir, ve sitemizi kulllanımını denetler. Ayrıca bu Kullanım Kuralları sizinle şirketimiz arasındaki, daha önce yapılan tüm anlaşmaları yürürlükten kaldırır. Daha önceki Kullanım Kurallarındaki şartlar, sitemizi kullandığınız son tarihteki Kullanım Kurallarıyla çelişkide olabilir. Fakat unutmayınki sitemizdeki en son Kullanım Kuralları geçerli kurallar olduğundan, bu çelişkiler “yeni” Kullanım Kurallarınca giderilir. Ayrıca, Stork Şirketlerinin başka servislerini veya başka şirketlerin yazılımlarını kullandığınzda yeni koşullara tabii olabilirsiniz. Kullanım Kurallarınca size verilen hakları başkalarına transfer edemezsiniz.

Minnesota eyaletinin veya Amerika Birleşik Devletlerinin kanunları Kullanım Kurallarıyla ilgili yargı işlemlerinde geçerlidir. Kullanıcı ve Stork Şirketi, Birleşmiş Milletler Kontrat ve Uluslararası Ticaret Protokolünü tanımadıklarını beyan ederler.

Stork Şirketi Internet sitesini Amerika Birleşik Devletlerinin Muhtelif yerlerinden yönetir ve bu siteye başka yörelerden erişilebilineceği veya sitenin size uygunluğu hakkında hiçbir iddiada bulunmaz. Siz, bulunduğunuz ülkenin iletişim, ithal/ihraç ve diğer kanunlarının çerçevesi içinde davranmak zorundasınız.

Siz, bu sitedeki materiallerin A.B.D ihraç örgütünün (U.S. Export Administration) kanunlarına tabi olduğunu bilip kabulleniyorsunuz. Bizden elde ettiğiniz materiallerin, A.B.D. kanunlarının yasakladığı kişilere aktarmak yasaktır. Siz, bu sitedeki her hangi bir ürünü veya bilgiyi, yasaklı veya amborgolu ülkelere ihraç edezsiniz. Bu ürün ve bilgileri nükleer aktiviteler, kimyasal veya biyolojik silahlar, veya roket sistemleri kurmak amacıyla, Amerika Birleşik Devleytlerinden izin almadn başkalarına veremezsiniz. Yasaklı ülkeler A.B.D. İhraç Kurumunca (U.S. Export Administration) belirlenmiştir. Yasaklı veya ambargolu ülkeler Kuba, İran, Libya, Kuzey Kore, Süriye ve Sudan’dır. Bu liste, Stork Şirketi tarafından ve sizden habersiz değişebilir. Siz, A.B.D Ticaret Bakanlığının (U.S. Department of Commerce) red-edilen (denied) kişiler ve gibi listelerde veya A.B.D. Maliye Bakanlığının (U.S. Department of Treasury) dışlanan ülkeler vatandaşları listesinde olmadığınıza yemin ediyorsunuz. Siz, Amerika Birleşik Devletlerin ihraç kanunlarına uymayı ve gerektiğinde ihraç veya geri ihraç için gereken ruhsatları alacağınıza söz veriyorsunuz.

Stork şirketinin Kullanım Kurallarıyla ilgili haklarını kullanmaması, bu haklardan vaz geçtiği anlamına gelemez. Eğer yargı, Kullanım Kurallarının bazı maddelerini geçesiz sayarsa, kullanıcı ve Stork Şirketi yargıya iki partinin de niyetlerini göz önünde tutmasını rica eder. Yargının geçersiz bulduğu Kullanım Kuralları şartlarından hariç, diğerleri geçerliklerini korur. Aksini belirleyen kanunların varlığına rağmen, Kullanım Kurallarıylı ilgili herhangi bir iddia veya yargı işlemleri bir (1) yıl içinde yargıya getirilmelidir; aksi taktirde bütün iddialar ve yargı nedenleri geçersiz sayılır. Kullanım Kurallarındaki başlıklar kolaylık içindir ve hiçbir kanun veya kontratla ilgisi yoktur.

 

Google Reklamları Reklam Çerezleri ve Gizlilik Poliçesi

  • Google, üçüncü parti reklamı gösteren bir kuruluştur.
  • DoubleClick DART çerezi adsense reklamlarının yayıncıların sitelerinde gösteriminde kullanılan çerezdir. Herhangi bir internet kullanıcısı bu siteden herhangi bir sayfayı ziyaret etttiğinde eğer google adsense reklamlarına tıklarsa bu çerez kullanıcının tarayıcısına bırakılabilir. Bu bilgiler yayıncıların sitelerindeki adsense hesaplarını daha iyi kullanmalarında onlara bilgi sağlama amaçlıdır.
  • Eğer bu tür çerezleri kullanmak istemiyorsanız lütfen şu siteyi ziyaret ederek kullanmama opsiyonunu seçiniz: Google ad and content network privacy policy.

Biz üçüncü parti reklamları kullanan bir siteyiz. Bu üçüncü parti reklam şirketleri bilg toplayabilirler bu amaçla çerez yerleştirebilirler. Lütfen bu konuda daha geniş bilgi için Google adsense sayfalarını ziyaret ediniz....

Ek - DMCA Açıklamaları - Yeni Çağ (Yeni Binyıl) Dijital Telif Hakkı Kanunu - (Digital Millenium Copyright Act – DMCA)

Ek - Gizlilik Poliçesi hakkıdında geniş bilgi için buraya tıklayınız...

 

İngilizce - English

Terms of Use Acceptance of Terms


Welcome to the website of Stork Corporation. Turkish-Media.Com, a Stork Corporation Company. On this web site you will find a wide range of information on Stork Corporation and its products and services. Feel free to contact us if you need further details and/or want to take advantage of any of our products or services.

Trademark Usage Guideline


MAKE SURE YOU ARE FAMILIAR WITH THE TERMS OF USE BEFORE CONTINUING WITH USING THIS WEB SITE.
By accessing and using this web site in any way, including, without limitation, browsing the website, using any information, using any content, using any
services, downloading any materials, and/or placing an order for products or services, you agree to and are bound by the terms of use described in this document ("Terms of Use"). IF YOU DO NOT AGREE TO ALL OF THE TERMS AND CONDITIONS CONTAINED IN THE TERMS OF USE, DO NOT USE THIS WEBSITE IN ANY MANNER. The Terms of Use are entered into by and between Stork Corporation and you. If you are using the website on behalf of your employer, you represent that you are authorized to accept these Terms of Use on your employer's behalf.

Stork Corporation reserves the right, at Stork Corporation's sole discretion, to change, modify, update, add, or remove portions of the Terms of Use at any time without notice to you. Please check these Terms of Use for changes. Your continued use of this website following the posting of changes to the Terms of Use will mean you accept those changes.

Use of Materials Limitations


All materials contained in the website are the copyrighted property of Stork Corporation, its subsidiaries, affiliated companies and/or third-party licensors. All trademarks, service marks, and trade names are proprietary to Stork Corporation, or its subsidiaries or affiliated companies and/or third-part licensors.

Unless otherwise specified, the materials and services on this website are for your personal and non-commercial use, and you may not modify, copy, distribute, transmit, display, perform, reproduce, publish, license, create derivative works from, transfer, or sell any information, software, products or services obtained from the website without the written permission from
Stork Corporation.

Privacy Policy


Stork Corporation respects your desire for privacy. Your information may be stored and processed in the United States or any other country in which Stork Corporation or Stork Corporation representatives and affiliates maintain facilities. This information is highly protected and is stored in a secure and controlled environment. By using this site, you consent to any such
transfer of information outside of your country and you consent to the terms of our Privacy Policy. Stork Corporation abides by the principles set forth in the Safe Harbor framework as set forth by the U.S. Department of Commerce regarding the collection, use, and retention of data from the European Union. Stork Corporation's Privacy Policy can be found at
Privacy and Security - Stork Corporation

Use of Software on the Website


Any software that is made available to download from the web site is the copyrighted work of Stork Corporation and/or its suppliers. Use of the software is governed by the terms of the end user license agreement, if any, which accompanies or is included with the Software ("License Agreement"), or as expressly stated on the website pages accompanying the software. An end user will be unable to download or install any Software that is accompanied by or includes a License Agreement, unless he or she first agrees to the License Agreement terms.

The Software is made available for download solely for use by end users according to the License Agreement. Any use, reproduction or redistribution of the Software not in accordance with the License Agreement is expressly prohibited by law, and may result in severe civil and criminal penalties. Violators will be prosecuted to the maximum extent possible. Absent a
License Agreement that accompanies the Software, use of the Software will be governed by the Terms of Use.

WITHOUT LIMITING THE FOREGOING, COPYING OR REPRODUCTION OF THE SOFTWARE TO ANY OTHER SERVER OR LOCATION FOR FURTHER REPRODUCTION OR REDISTRIBUTION IS EXPRESSLY PROHIBITED, UNLESS SUCH REPRODUCTION OR REDISTRIBUTION IS EXPRESSLY PERMITTED BY THE LICENSE AGREEMENT ACCOMPANYING SUCH SOFTWARE.

THE SOFTWARE IS WARRANTED, IF AT ALL, ONLY ACCORDING TO THE TERMS OF THE LICENSE AGREEMENT. EXCEPT AS WARRANTED IN THE LICENSE AGREEMENT, STORK CORPORATION HEREBY DISCLAIMS ALL WARRANTIES AND CONDITIONS WITH REGARD TO THE SOFTWARE, INCLUDING ALL WARRANTIES AND CONDITIONS OF MERCHANTABILITY, WHETHER EXPRESS,
IMPLIED OR STATUTORY, FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE, TITLE AND NON-INFRINGEMENT.

FOR YOUR CONVENIENCE, STORK CORPORATION MAY MAKE AVAILABLE AS PART OF THE SERVICES OR IN ITS MATERIALS OR SOFTWARE PRODUCTS, TOOLS AND UTILITIES FOR USE AND/OR DOWNLOAD. STORK CORPORATION DOES NOT MAKE ANY ASSURANCES WITH REGARD TO THE ACCURACY OF THE RESULTS OR OUTPUT THAT DERIVES FROM SUCH USE OF ANY SUCH TOOLS AND UTILITIES. YOU SHALL RESPECT THE INTELLECTUAL PROPERTY RIGHTS OF OTHERS WHEN USING THE TOOLS AND UTILITIES MADE AVAILABLE ON THE SERVICES OR IN STORK CORPORATION SOFTWARE
PRODUCTS.

RESTRICTED RIGHTS LEGEND. Any Software which is downloaded from the website for or on behalf of the United States of America, its agencies and/or instrumentalities ("U.S. Government"), is provided with Restricted Rights. Use,
duplication, or disclosure by the U.S. Government is subject to restrictions as set forth in subparagraph (c)(1)(ii) of the Rights in Technical Data and Computer Software clause at DFARS 252.227-7013 or subparagraphs (c)(1) and (2) of the Commercial Computer Software - Restricted Rights at 48 CFR 52.227-19, as applicable. Manufacturer is Stork Corporation, Inc., 1673 County Rd C2 W, Roseville MN 55113.

Use of Documents and Publications on the Website


Except as expressly prohibited on this website, you are permitted to view, copy, print and distribute publications and documents within this website (such as FAQs, white papers, datasheets, press releases and so on), subject to your agreement that: a) your use of the information is for informational, personal, and non-commercial purposes only, b) you will not modify
the documents, publications or graphics, c) you will not copy or distribute graphics separate from their accompanying text and you will not quote materials out of their context, d) you will display the below copyright notice and other proprietary notices on every copy you make, and e) you agree that Stork Corporation may revoke this permission at any time and you shall
immediately stop your activities related to this permission upon notice from Stork Corporation. Use for any other purpose is expressly prohibited by law, and may result in severe civil and criminal penalties. Violators will be prosecuted to the maximum extent possible.

The permission above to use documents and publications does not include permission to copy the design elements, look and feel, or layout of this website. Those elements of the website are protected by law, such as trade dress, trademark, unfair competition, and other laws and may not be copied or imitated in whole or in part. No logo, graphic, sound or image from the
website may be copied or retransmitted unless expressly permitted by Stork Corporation.

EXCEPT AS EXPRESSLY PROVIDED OTHERWISE, STORK CORPORATION AND/OR ITS RESPECTIVE SUPPLIERS MAKE NO REPRESENTATIONS ABOUT THE SUITABILITY OF THE INFORMATION CONTAINED IN THE DOCUMENTS AND PUBLICATIONS AND RELATED GRAPHICS PUBLISHED ON THE WEB SITE FOR ANY PURPOSE. EXCEPT AS EXPRESSLY PROVIDED OTHERWISE, ALL SUCH DOCUMENTS
AND RELATED GRAPHICS ARE PROVIDED "AS IS" WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND. EXCEPT AS EXPRESSLY PROVIDED OTHERWISE, STORK CORPORATION AND/OR ITS RESPECTIVE SUPPLIERS HEREBY DISCLAIM ALL WARRANTIES AND CONDITIONS WITH REGARD TO THIS INFORMATION,
INCLUDING ALL WARRANTIES AND CONDITIONS OF MERCHANTABILITY, WHETHER EXPRESS, IMPLIED OR STATUTORY, FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE, TITLE AND NON-INFRINGEMENT. IN NO EVENT SHALL STORK CORPORATION AND/OR ITS RESPECTIVE SUPPLIERS BE LIABLE FOR ANY
SPECIAL, INDIRECT OR CONSEQUENTIAL DAMAGES OR ANY DAMAGES WHATSOEVER RESULTING FROM LOSS OF USE, DATA OR PROFITS, WHETHER IN AN ACTION OF CONTRACT, NEGLIGENCE OR OTHER TORTUOUS ACTION, ARISING OUT OF OR IN CONNECTION WITH THE USE OR PERFORMANCE
OF INFORMATION AVAILABLE FROM THE WEBSITE.

THE DOCUMENTS AND RELATED GRAPHICS PUBLISHED ON THE SERVICES COULD INCLUDE TECHNICAL INACCURACIES OR TYPOGRAPHICAL ERRORS. CHANGES ARE PERIODICALLY ADDED TO THE INFORMATION HEREIN. STORK CORPORATION AND/OR ITS RESPECTIVE SUPPLIERS MAY MAKE IMPROVEMENTS AND/OR CHANGES IN THE PRODUCT (S) AND/OR THE PROGRAM (S) DESCRIBED HEREIN AT ANY TIME WITHOUT NOTICE.

Disclaimers and Other Notices on the User of the Website
EXCEPT AS EXPRESSLY PROVIDED OTHERWISE, ALL INFORMATION, SOFTWARE, DOCUMENTATION, MATERIALS, SERVICES AND PUBLICATION ARE PROVIDED "AS-IS" WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND AND STORK CORPORATION HEREBY DISCLAIMS ALL WARRANTIES EITHER EXPRESSED OR
IMPLIED, INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY OR FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. IN ADDITION, EXCEPT AS EXPRESSLY PROVIDED OTHERWISE, STORK CORPORATION DISCLAIMS ANY WARRANTIES OF NON-INFRINGEMENT, TITLE, OR QUIET
ENJOYMENT. IN NO EVENT SHALL STORK CORPORATION AND/OR ITS RESPECTIVE SUPPLIERS BE LIABLE FOR ANY SPECIAL, INDIRECT OR CONSEQUENTIAL DAMAGES OR ANY DAMAGES WHATSOEVER RESULTING FROM LOSS OF USE, DATA OR PROFITS, WHETHER IN AN ACTION OF
CONTRACT, NEGLIGENCE OR OTHER TORTIOUS ACTION, ARISING OUT OF OR IN CONNECTION WITH THE USE OF THIS WEBSITE, USE OR PERFORMANCE OF SOFTWARE, DOCUMENTS, MATERIALS, PUBLICATIONS, PROVISION OF OR FAILURE TO PROVIDE SERVICES, OR INFORMATION AVAILABLE
FROM THE WEBSITE.

EXCEPT AS EXPRESSLY PROVIDED OTHERWISE, YOU ASSUME ALL RISKS CONCERNING THE SUITABILITY AND ACCURACY OF THE INFORMATION WITHIN THE WEBSITE, MATERIALS, PUBLICATIONS AND DOCUMENTS. THE WEBSITE, MATERIALS, PUBLICATIONS AND DOCUMENTS MAY CONTAIN TECHNICAL INACCURACIES OR TYPOGRAPHICAL ERRORS. STORK CORPORATION ASSUMES NO RESPONSIBILITY FOR AND DISCLAIMS ALL LIABILITY FOR ANY SUCH INACCURACIES, ERRORS OR OMISSIONS IN THE WEB SITE, MATERIALS, PUBLICATIONS AND DOCUMENTS AND IN ANY
OTHER REFERENCE.

STORK CORPORATION MAY MAKE CHANGES TO THE WEB SITE, INFORMATION, SOFTWARE, WEB SITE, DOCUMENTS, PUBLICATIONS, PRICES, TECHNICAL SPECIFICATIONS, PRODUCT OFFERINGS AND ANY
OTHER INFORMATION AND MATERIALS ON THE WEB SITE AT ANY TIME AND WITHOUT NOTICE.

THE WEB SITE, DOCUMENTS AND PUBLICATIONS ARE DISTRIBUTED INTERNATIONALLY AND MAY CONTAIN REFERENCES OR CROSS-REFERENCES TO STORK CORPORATION PRODUCTS, PROGRAMS, AND SERVICES THAT HAVE NOT BEEN ANNOUNCED OR AVAILABLE IN YOUR COUNTRY. SUCH
REFERENCES DO NOT IMPLY THAT STORK CORPORATION INTENDS TO ANNOUNCE SUCH PRODUCTS, PROGRAMS, OR SERVICES IN YOUR COUNTRY. CONSULT YOUR LOCAL STORK CORPORATION BUSINESS CONTACT FOR INFORMATION REGARDING THE PRODUCTS, PROGRAMS AND SERVICES
WHICH MAY BE AVAILABLE TO YOU.

THE WEB SITE CONTAINS LINKS TO THIRD-PARTY SITES WHICH ARE NOT UNDER THE CONTROL OF STORK CORPORATION AND STORK CORPORATION IS NOT RESPONSIBLE FOR THE CONTENTS ON ANY LINKED SITE OR ANY LINK CONTAINED IN A LINKED SITE, OR ANY CHANGES OR UPDATES TO
SUCH SITES. STORK CORPORATION IS NOT RESPONSIBLE FOR WEB-CASTING OR ANY OTHER FORM OF TRANSMISSION RECEIVED FROM ANY LINKED SITE. STORK CORPORATION IS PROVIDING THESE LINKS TO YOU ONLY AS A CONVENIENCE, AND THE INCLUSION OF ANY LINK DOES NOT IMPLY THAT STORK CORPORATION ENDORSES OR ACCEPTS ANY RESPONSIBILITY FOR THE CONTENT ON SUCH THIRD-PARTY SITES.

Accounts and Security


If any of the services on the website requires you to open an account, you must complete the registration process by providing us with true, current, complete and accurate information as prompted by the applicable registration form, and you will maintain and promptly update such information to keep it true, current, complete and accurate. You also will choose a password and a
user name. You are entirely responsible for maintaining the confidentiality of your password and account. Furthermore, you are entirely responsible for any and all activities that occur under your account. You agree to notify Stork Corporation immediately of any unauthorized use of your account or any other breach of security. Stork Corporation will not be liable for any loss that you may incur as a result of someone else using your password or account, either with or without your knowledge. However, you could be held liable for losses incurred by Stork Corporation or another party due to someone else using your account or password. You may not use anyone else's account at any time, without the permission of the account holder. You acknowledge and agree that certain services may provide password-restricted access to customer information such as names and certain terms of your contracts. By using this website and registering for such services, you consent to Stork Corporation's display of such information via the services and accept all risks of unauthorized access to such information. If you provide any information that is false, inaccurate, out of date, or incomplete, or Stork Corporation has reasonable grounds to suspect that such information is false, inaccurate, not current, or incomplete, Stork Corporation may suspend or terminate your account and refuse any and all current or future use of the services or any portion thereof. You are responsible for all costs and charges, including without limitation, phone charges and telecommunications equipment, that you incur in order to use the services.

No Unlawful or Prohibited Use


As a condition of your use of the website, you will not use the website for any purpose that is unlawful or prohibited by these terms, conditions, and notices. You may not use the Services in any manner that could damage, disable, overburden, or impair any Stork Corporation server, or the network (s) connected to any Stork Corporation server, or interfere with any other party's use and enjoyment of the website. You may not attempt to gain unauthorized access to services, materials, other accounts, computer systems or networks connected to any Stork Corporation server or to the website, through hacking,
password mining or any other means. You may not obtain or attempt to obtain any materials or information through any means not intentionally made available through the website.

Use of Services on the Website


The website may contain e-mail services, bulletin board services, chat areas, news groups, forums, communities, personal web pages, calendars, photo albums and/or other message or communication facilities designed to enable you to communicate with others (each a "Communication Service" and collectively "Communication Services"). You agree to use the Communication Services only to post, send and receive messages and material that are proper and, when applicable, related to the particular Communication Service. By way of example, and not as a limitation, you agree that when using the
Communication Services or the website, you will not:

Use the Communication Services or the website in connection with surveys, contests, pyramid schemes, chain letters, junk email, spamming or any duplicative or unsolicited messages (commercial or otherwise). Defame, abuse, harass, stalk, threaten or otherwise violate the legal rights (such as rights of privacy and publicity) of others. Publish, post, upload, distribute or disseminate any inappropriate, profane, defamatory, obscene, obscene as to minors, child pornography, racist, lewd, lascivious, filthy, excessively violent, harassing, indecent, unlawful, or otherwise objectionable topic, name, material or information. Upload, or otherwise make available, files that contain images, photographs, software or other material protected by intellectual property laws, including, by way of example, and not as limitation, copyright or trademark laws (or by rights of privacy or publicity) unless you own or control the rights thereto or have received all necessary consent to do the same. Use any material or information, including images or photographs, which are made available through the website in any manner that infringes any copyright, trademark, patent, trade secret, or other proprietary right of any party.

Upload files that contain viruses, Trojan horses, worms, time bombs, cancel bots, corrupted files, or any other similar software or programs that may damage the operation of another's computer or property of another. Advertise or offer to sell or buy any goods or services for any business purpose, unless such Communication Services specifically allows such messages. Download any file posted by another user of a Communication Service that you know, or reasonably should know, cannot be legally reproduced, displayed, performed, and/or distributed in such manner. Falsify or delete any copyright management information, such as author attributions, legal or other proper notices or proprietary designations or labels of the origin or source of software or other material contained in a file that is uploaded.
Restrict or inhibit any other user from using and enjoying the Communication Services. Violate any code of conduct or other guidelines, which may be applicable for any particular Communication Service. Harvest or otherwise collect information about others, including e-mail addresses. Violate any applicable laws or regulations. Create a false identity for the purpose of misleading others. Use, download or otherwise copy, or provide (whether or not for a fee) to a person or entity any directory of users of the
Communication Services or other user or usage information or any portion thereof.

Use any Stork Corporation domain name as a pseudonymous return email address for any communications that you transmit from another location or through another service. Transmit unsolicited or bulk communications to any Stork Corporation account holder or to any StorkTec.com or affiliated email address (regardless of whether you use the website to transmit any such communication). Disrupt the normal flow of dialogue, cause a screen to "scroll" faster than other users of the website are able to type, or
otherwise act in a manner that negatively affects other users' ability to engage in real time exchanges. Stork Corporation has no obligation to monitor the Communication Services. However, Stork Corporation reserves the right
to review materials posted to the Communication Services and to remove and/or edit any materials in its sole discretion. Stork Corporation reserves the right to terminate your access to any or all of the Communication Services at any time, without notice, for any reason whatsoever.

Stork Corporation reserves the right at all times to disclose any information as Stork Corporation deems necessary to satisfy any applicable law, regulation, legal process or governmental request, or to edit, refuse to post or to remove any information or materials, in whole or in part, in Stork Corporation's sole discretion.

Always use caution when giving out any personally identifiable information about yourself or your children in any Communication Services. Stork Corporation does not control or endorse the content, messages or information found in any Communication Services and, therefore, Stork Corporation specifically disclaims any liability with regard to the Communication Services and any actions resulting from your participation in any Communication Services. Managers and hosts are not authorized Stork Corporation spokespersons, and their views do not necessarily reflect those of Stork Corporation.

Materials uploaded to the Communication Services may be subject to posted limitations on usage, reproduction and/or dissemination; you are responsible for adhering to such limitations if you download the materials. Materials provided to Stork Corporation or Posted to the Web site unless otherwise specified, Stork Corporation does not claim ownership of the materials you provide to Stork Corporation (including, without limitation, information, ideas, concepts, techniques, feedback, data, questions, comments and suggestions,
or the like) or post, upload, input or submit to the website or its associated services for review by Stork Corporation, the general public, and/or by the members of any public or private community (each a "Submission" and collectively "Submissions"), and such Submissions shall be deemed not to be confidential. However, by posting, uploading, inputting, providing or submitting your Submission you are granting Stork Corporation, its affiliated companies and necessary sublicenses permission to use your Submission in connection with the operation of their businesses (including, without
limitation, all Stork Corporation services), including, without limitation, the license rights to: copy, distribute, transmit, publicly display, publicly perform, reproduce, edit, modify, translate and reformat your Submissions; to publish your name in connection with your Submission; develop, manufacture, and market products incorporating such ideas, concepts, or techniques, and the right to sublicense such rights to any supplier of the services and/or materials on the website.

No compensation will be paid with respect to the use of your Submission, as provided herein. Stork Corporation is under no obligation to post or use any Submission you may provide and Stork Corporation may remove any Submission at any time in its sole discretion. By Posting a Submission you warrant and represent that you own or otherwise control all of the rights to your Submission as described in these Terms of Use including, without limitation, all the rights necessary for you to provide, post, upload, input or submit the Submissions.

In addition to the warranty and representation set forth above, by Posting a Submission that contain images, photographs, pictures or that are otherwise graphical in whole or in part ("Images"), you warrant and represent that (a) you are the copyright owner of such Images, or that the copyright owner of such Images has granted you permission to use such Images or any content and/or images contained in such Images consistent with the manner and purpose of your use and as otherwise permitted by these Terms of Use and the website, (b) you have the rights necessary to grant the licenses and sublicenses described in these Terms of Use, and (c) that each person depicted in such Images, if any, has provided consent to the use of the Images as set forth in these Terms of Use, including, by way of example, and not as a limitation, the distribution, public display and reproduction of such Images. By Posting Images, you are granting (a) to all members of your private community (for each such Images available to members of such private community), and/or (b) to the general public (for each such
Images available anywhere on the website, other than a private community), permission to use your Images in connection with the use, as permitted by these Terms of Use, of any of the services or materials on the website (including, by way of example, and not as a limitation, making prints and gift items which include such Images), and including, without limitation, a
non-exclusive, world-wide, royalty-free license to: copy, distribute, transmit, publicly display, publicly perform, reproduce, edit, modify, translate and reformat your Images without having your name attached to such Images, and the right to sublicense such rights to any supplier of the services and/or materials on the website. No compensation will be paid with respect to the use of your Images.

You acknowledge that Stork Corporation does not pre-screen Submissions, but that Stork Corporation and its designees have the right (but not the obligation) in their sole discretion to block or restrict access to or the availability of, or to disable, any Submissions that is available via the web site. Without limiting the foregoing, Stork Corporation and its designees may
disable, restrict access to or the availability of, any Submissions that violates the Terms of Use or is otherwise objectionable. You must evaluate, and bear all risks associated with, the use of any Submissions, including any reliance on the accuracy, completeness, or usefulness of such Submissions. You understand that all Submissions, whether publicly posted or privately transmitted, are the sole responsibility of the person from whom such Submissions originated. This means that you, and not Stork Corporation, are entirely responsible for all Submissions that you upload, post, provide, input, submit, or otherwise transmit via the website. Stork Corporation does not
control the Submissions posted via the web site and, as such, does not guarantee the accuracy, integrity or quality of such Submissions. You understand that by using the website, you may be exposed to Submissions from others that are offensive, indecent or objectionable.

Notices and Procedures for Making Claims of Copyright Infringement


Stork Corporation will investigate notices of copyright infringement and take appropriate actions under the Digital Millennium Copyright Act, Title 17, United States Code, Section 512(c)(2) ("DMCA"). Pursuant to the DMCA, written notification of claimed copyright infringement must be submitted to the following Designated Agent for this website:

Service provider (s):
Stork Corporation, Inc.

Name of agent designated to receive notification of claimed infringement:
Nezihi Ozduzen

Full address of designated agent to which notification should be sent:
P.O. Box 120386 Saint Paul Mn 55112 USA

Telephone number of designated agent:
(651) 633-6934

Facsimile number of designated agent:
(651) 633-6934

E-mail address of designated agent:
[email protected]


To be effective, the Notification must include the following:

A physical or electronic signature of a person authorized to act on behalf of the owner of an exclusive right that is allegedly infringed. Identification of the copyrighted work claimed to have been infringed, or if multiple copyrighted works at a single online site are covered by a single notification, a representative list of such works at that site. Identification of the material that is claimed to be infringing or to be the subject of infringing activity and that is to be removed or access to which is to be disabled, and information reasonably sufficient to permit the service provider to locate the material.
Information reasonably sufficient to permit the service provider to contact the complaining party, such as an address, telephone number, and if available, an electronic mail address at which the complaining party may be contacted.
A statement that the complaining party has a good faith belief that use of the material in the manner complained of is not authorized by the copyright owner, its agent, or the law. A statement that the information in the notification is accurate, and under penalty of perjury, that the complaining party is authorized to act on behalf of the owner of an exclusive right that is allegedly infringed.

Unsolicited Idea Submission Policy


STORK CORPORATION OR ANY OF ITS EMPLOYEES DO NOT ACCEPT OR CONSIDER UNSOLICITED IDEAS, INCLUDING IDEAS FOR NEW ADVERTISING CAMPAIGNS, NEW PROMOTIONS, NEW PRODUCTS OR TECHNOLOGIES, PROCESSES, MATERIALS, MARKETING PLANS OR NEW PRODUCT NAMES. PLEASE DO NOT SEND ANY ORIGINAL CREATIVE ARTWORK, SAMPLES, DEMOS, OR OTHER WORKS. THE SOLE PURPOSE OF THIS POLICY IS TO AVOID POTENTIAL MISUNDERSTANDINGS OR DISPUTES WHEN STORK CORPORATION'S PRODUCTS OR MARKETING STRATEGIES MIGHT SEEM SIMILAR TO IDEAS SUBMITTED TO STORK CORPORATION. SO, PLEASE DO NOT SEND YOUR UNSOLICITED IDEAS TO STORK CORPORATION OR ANYONE AT STORK CORPORATION. IF, DESPITE OUR REQUEST THAT YOU NOT SEND US YOUR IDEAS AND MATERIALS, YOU STILL SEND THEM, PLEASE UNDERSTAND THAT STORK CORPORATION MAKES NO ASSURANCES THAT YOUR IDEAS AND MATERIALS WILL BE TREATED AS CONFIDENTIAL OR PROPRIETARY.

Spam E-mail and Postings


You agree that Stork Corporation would be irreparably harmed by the use, by you or others, of the website or facilities in connection with the transmission of spam newsgroup postings or unsolicited e-mail in violation of these Terms of Use, and that Stork Corporation is entitled to obtain injunctive relief against any such transmission (in addition to all other remedies available
at law or in equity). Stork Corporation reserves the right to block, filter or delete unsolicited e-mail.

Indemnity


You agree to indemnify, defend and hold Stork Corporation, and its subsidiaries, affiliates, officers, agents, co-branders, partners, and employees, harmless from any claim or demand, including reasonable attorneys' fees, made by any third party due to or arising out of your Submissions, your use of the website, including any use by your employees, your connection to
the website, your violation of the Terms of Use, or your violation of any rights of another.

Advertisements and Promotions


Stork Corporation may run advertisements and promotions from third parties on the website. The manner, mode and extent of advertising by Stork Corporation is subject to change. Your correspondence or business dealings with, or participation in promotions of, advertisers other than Stork Corporation found on or through the website, including payment and delivery of related goods or services, and any other terms, conditions, warranties or representations associated with such dealings, are solely between you and such advertiser. Stork Corporation is not responsible or liable for any loss or damage of any kind incurred as the result of any such dealings or as the result of the presence of such non-Stork Corporation advertisers on the website.


Copyright and Trademark Information


COPYRIGHT NOTICE: Copyright © 2004 Stork Corporation, Inc., 4360 Arden View Ct Arden Hills, MN 55112 USA. All Rights Reserved. Use, duplication, or disclosure by the United States Government is subject to the restrictions set forth in DFARS 252.227-7013(c)(1)(ii) and FAR 52.227-19.

TRADEMARKS:

 

Add Life to the Web Design, other trademarks referenced herein are either registered trademarks or trademarks of Stork Corporation, Inc. in the U.S. and/or other countries. The names of actual companies and products mentioned herein and/or third-party trademarks, trade names and logos contained herein may be the trademarks of their respective owners. The example companies, organizations, products, domain names, email addresses, logos, people and events depicted herein are fictitious. No association with any real company, organization, product, domain name, e-mail address, logo, person, or event is intended or should be inferred. Any rights not expressly granted herein are reserved.

If you have been granted a right to use a trademark of Stork Corporation, such use shall be in accordance with Stork Corporation's Trademark Usage Guideline.

General Information


The Terms of Use constitute the entire agreement between you and Stork Corporation and govern your use of the website, superseding any prior agreements between you and Stork Corporation on the subject matter (including, but not limited to, any prior versions of the Terms of Use). Notwithstanding the prior provision, to the extent, and only to the extent, that any terms set forth in this Terms of Use expressly contradicts any terms of a prior written agreement between you and Stork Corporation in effect as of the date of your use of the website and specifically regarding your use of the website ("Executed Agreement"), such contradictory terms set forth in the Executed Agreement shall govern. You also may be subject to additional terms and conditions that may apply when you use other Stork Corporation services, third-party content or third-party software. You must not assign or otherwise transfer the Terms of Use nor any right granted hereunder.

Minnesota law and controlling U.S. federal law govern any action related to the Terms of Use, without regard to the principles of choice of law. The parties specifically disclaim the U.N. Convention on Contracts for the International Sale of Goods.

Stork Corporation controls and operates this website from its headquarters in various locations in the United States of America and makes no representation that this web site is appropriate or available for use in other locations. If you use this website from other locations, you are responsible for compliance with applicable local laws including but not limited to the export and import regulations of other countries.

You acknowledge and agree that material on this website is subject to the U.S. Export Administration Laws and Regulations. Diversion of such material contrary to U.S. law is prohibited. You agree that none of the material on this website, nor any direct product there from, is being or will be acquired for, shipped, transferred, or re-exported, directly or indirectly, to proscribed or embargoed countries or their nationals, nor be used for nuclear activities, chemical biological weapons, or missile projects unless authorized by the U.S. Government. Proscribed countries are set forth in the U.S. Export Administration Regulations. Countries subject to U.S. embargo are: Cuba, Iran, Libya, North Korea, Syria, and Sudan. This list is subject to change without further notice from Stork Corporation, and you must comply with the list as it exists in fact. You certify that you are not on the U.S. Department of Commerce's Denied Persons List or affiliated lists or on the U.S. Department of Treasury's Specially Designated Nationals List. You agree to comply strictly with all U.S. export laws and assume sole responsibility for obtaining licenses to export or re-export as may be required.

The failure of Stork Corporation to exercise or enforce any right or provision of the Terms of Use does not constitute a waiver of such right or provision. If a court of competent jurisdiction finds any provision of the Terms of Use to be invalid, the parties nevertheless agree that the court should endeavor to give effect to the parties' intentions as reflected in the provision, and the other provisions of the Terms of Use remain in full force and effect. Regardless of any statute or law to the contrary, any claim or cause of action arising out of or related to use of the website or the Terms of Use must be filed within one (1) year after such claim or cause of action arose or be forever barred. The section titles in the Terms of Use are for convenience only and have no legal or contractual effect.

 

Google Advertising Cookie and Privacy Policies

  • Google, as a third party vendor, uses cookies to serve ads on your site.
  • Google's use of the DART cookie enables it to serve ads to your users based on their visit to your sites and other sites on the Internet.
  • Users may opt out of the use of the DART cookie by visiting the Google ad and content network privacy policy.

We use third-party advertising companies to serve ads when you visit our website. These companies may use information (not including your name, address, email address, or telephone number) about your visits to this and other websites in order to provide advertisements about goods and services of interest to you. If you would like more information about this practice and to know your choices about not having this information used by these companies, click here.

You can find additional information in Appendix A of the NAI Self-Regulatory principles for publishers (PDF). Please note that the NAI may change this sample language at any time.

 

Digital Millenium Copyright Act – DMCA

Stork Corporation

Bu sayfayı arkadaşınıza tavsiye edin..!  
Bütün hakları saklıdır. izinsiz kopya edilemez ve kullanılamaz..! Yasal Uyarı (Disclaimer)
Copyright © 2000-2008 Stork Corporation-Turkish-Media.Com bir Stork Corporation Kuruluşudur...