Toyga Çorbası

Dileriz bu tarifi beğendiniz, eğer bir sorunuz vars lütfen bize ulaşın. Teşekkürler

Malzemeler

Nohut 1/3 su bardağı 60 gram
Dövme 1/2 su bardağı 90 gram
Su 5 su bardağı 1 kg
Un 3 yemek kaşığı 18 gram


Yoğurt 1 2/3 su bardağı 360 gram
Tuz 2 tatlı kaşığı 12 gram
Margarin yada terayağ 4 yemek kaşığı 40 gram
Nane 1 yemek kaşığı 1.3 gram

Yapılışı

Nohutu ve dövmeyi yıka, 2 su bardağı su ile bir gün önceden ıslat, kalan suyu kat, basınçlı tencerede, yumuşayıncaya değin, 1 saat pişir. Unu, ayrı bir kapta yoğurtla ez, içine pişme suyundan birkaç kaşık koyarak ılıt. Yoğurtlu karışımı tencereye azar azar eklerken, çorbayı sürekli karıştır, tuzu kat, 10 dakika pişir. Yağı tavada erit, naneyi kat, birkaç kez çevir, ocaktan al, çorbanın üzerine gezdir.


Toğga (Toyga), Osmaniye yöresinde geleneksel olarak pişirilen çok eski Türk yoğurt yemeklerinden biridir. Türkiye coğrafyasında kapalı kalan ve kırsal özelliklerini koruyan çeşitli yörelerde görülür.
İçerisine "ebelik" adı verilen pazıya benzeyen ve doğada kendiliğinden yetişen bitki mutlaka konur. İlkbahardan yaz sonuna kadar temin edilebilen ebelik bulunmadığı zamanlarda, yeşil nane onun yerine kulanılabilir. Asla kuru nane ile yapılmaz. İçerisine yağ hiçbir zaman konmadığı için, sos yapılmaz.
Üç ayrı yemeğe (Börek Çorbası, Çakıldaklı Eşkili ve Toğga) eleştiri yazmamın nedeni, bu yemeklerin geleneksel özelliklerinin yokedilmemesi içindir.

Yorumu ekleyen: mehmet çelik (8 May 2013)


- Yemek Tarifinin Görüntülenme Sayısı -: 13825
Dizin Değiştirmek İçin Listeden Seçiniz

Tarif Gönderenlere Göre Ara-Bul