Pastırma

  • Pastırma

Malzemeler

1 Kilogram kontrafile et

Bol miktarda sofra tuzu

Etinizi kaplıyacak miktarda çemen.

Yapılışı

Alınması gereken et kontrafile olmalıdır. Etin bu kısmı daha yumuşaktır, bu konuda farklı görüşler gelebilir ancak deneyimlerimle sabittir ki tek tavsiyem kontrafiledir.1 kg aldığınızı farzedelim, etin yağlarını zevkinize göre alın, eti bir tepsiye yatırın, etin alt ve üst kısmını ince tuz (sofra tuzu) ile kaplayın, tuz ile o kadar kaplamalısınız ki et görünmemeli, daha sonra bu etin üzerine bir mermer kapatın, sıkıca koli bantları ile sarın. Evinizde serin bir yere veya buzdolabınızı meyvelik çekmecelerinden birini çıkartarak tepsiyi buraya yerleştirin.Tepsi eğik olmalıdır çünkü tuz yardımı ile et fazla miktarda su kaybedecektir. Tepsinin altına bu suyun birikebileceği bir kap koyun.İlk günlerde et çok su kaybedecektir. Bu suyu fırsat buldukça dökün, fazla bekletmeyin.2 güde bir eti çevirin (alt-üst biçiminde), tuzlama işlemini tekrarlayın, etten su gelmeyene kadar buna devam edin. Tuzlama olayından sakın korkmayın, bol bol tuz unutmayın. (Tuz torbasından boca edin)Su gelmesi kesildikten sonra et kahverengi bir görünüm alacaktır, bu doğru yolda olduğunuza işarettir. Bir su dolu kap içinde eti yaklaşık 2 gün bekletin, burada amaç fazla tuzun etten ayrılmasıdır. Suyu sık sık değiştirin.Daha sonra eti bir ip yardımı ile serin bir yere asın ve 1 gün kurutmaya bırakı, serin yeri olmayanlar bu işlemi buzdolabında yapabilirler.Artık ete çemen sürme zamanı gelmiştir, çemeni ister kendiniz yapın ister dışarın zevkinize uygun olanı alın, çemeni sürerken elinize plastik bir eldiven giyerek ve eldiveni hafifçe ıslatarak çemeni sürmek çok daha kolay olacaktır.2 günlük bir bekleme ve kuruma zamanından sonra mükemmel bir pastırma olacak, 2 gün sonunda pastırmayı nylon folyoya sarın ki fazla kurumasın.1 haftada etin suyu kesiliyor, 2 gün suda bekleme, 1 gün kuruma, 2 gün çemen ile bekleme.....13 günde hazır olur.1- Işık etkilemez. Serin ve temiz olan her yerde olur.

2- Yüzeyi temiz olan her türlü ağırlığı kullanabilirsiniz. Mesela mermer yerine kesme/dograma işleminde kullanılan plastik koyup üstüne ağırlık olarak ansiklopedi koyabilirsiniz :)

3- Koli bandı baskıyı arttırmak için kullanılmış, yeterli baskı sağladıktan sonra kullanmaya gerek kalmaz.Baskının ne az, ne de fazla olmaması lazım. Az olursa yeterince su salmaz, fazla olursa çok ezilir ve incelir.


Bildiğim kadarı ile pastırma sıcakta güneş altında bekletilerek olur. Hatta bu nedenle sonbaharın sonuna doğru gelen 10-15 günlük sıcak havalara pastırma yazı denir. Yani pastırma yapılabilecek kadar hava ısınır...

Yorumu ekleyen: Elif (8 May 2013)

Kontra file
hangi hayvanin kismidir aciklar misiniz?
Dana mi Inek mi Buzaga mi Boga mi hangisi ve hangi kisimi?

Yorumu ekleyen: Yigit (8 May 2013)

Pastırma tarifinizden ötürü tebrik etmek ve teşekkürlerimi sunmak istedim. Hem anlaşılır hem de dışarıdan çok pahalıya satın aldığımız pastırmayı çok daha uygun fiyata edinmek mümkün olacaktır.

Yorumu ekleyen: nova (8 May 2013)


- Yemek Tarifinin Görüntülenme Sayısı -: 23680
Dizin Değiştirmek İçin Listeden Seçiniz

Tarif Gönderenlere Göre Ara-Bul