Kabak Çiçeği Dolması

  • Kabak Çiçeği Dolması

Malzemeler

Soğan 6 büyük boy 600 gram
Zeytinyağı 3/4 su bardağı 150 gram
Çamfıstığı 2 yemek kaşığı 20 gram
Pirinç 1 1/3 su bardağı 240 gram
Domates 2 orta boy 250 gram
Tuz 2 tatlı kaşığı 12 gram
Şeker 1 tatlı kaşığı 4 gram
Su (sicak) 2 su bardağı 400 gram


Kuşüzümü 2 yemek kaşığı 20 gram
Maydanoz 1 küçük demet 40 gram
Dereotu 1 demet 40 gram
Tarçın 3/4 tatlı kaşığı 1.5 gram
Kara Biber 3/4 tatlı kaşığı 1.5 gram
Yenibahar 1/2 tatlı kaşığı 1 gram
Kabak çiçeği - - 1 kg

Yapılışı

Soğanı soy, yıka, ince ince doğra, yağ ve fıstıkla birlikte tencereye koy, kapağı kapat, kısık ateşte ara sıra karıştırarak 20 dakika öldür, fıstıkların sararması için birkaç kez açık olarak karıştır. Pirinci yıka, süz, tencereye ekle, birkaç kez daha çevir. Domatesleri yıka, tencereye rendele, tuz, şeker ve 1 su bardağı sıcak su ile tencereye kat, karıştır, üzerine kuşüzümünü serp, önce orta, sonra kısık ateşte, suyunu çekene değin, 10-15 dakika pişir. Diğer yanda maydanoz ve dereotunu yıka, ayıkla, ince ince kıy, nane ve baharat ile birlikte pilava ekle, 10 dakika dinlendir. Sabahın erken saatlerinde toplanmış kabak çiçeklerini yıpratmadan yıka. Hazırlanan içi, çiçeklerin oyuk kısımlarına doldur yapraklarıyla sar, yayvan bir tencereye maydanoz ve dereotu saplarından koy, üzerlerine dolmaları, yerleştir. Kalan sıcak suyu ekle, kısık ateşte suyunu çekene değin yaklaşık 30 dakika pişir.
1. Yemeği denedim, daha önceden de çok severek ve sık yaptığım bir yemek.
2. Severim çünkü bence emsali pek olmayan nadide bir yemek.
3. Tarifteki eksiklik;
a-) Dolma fıstıklarının rengi koyulaştıktan sonra soğanlar eklenmeli.
b-) İlk etapta kısık ateş yerine harlı ateş kullanmak daha iyi sonuç veriyor. Yüksek ısıda sotelenen soğanlar suyunu bırakmaz ve daha kolay pembeleşir. Bu esnada baharatları ekleyip 1-2 dakika daha çevirmek, peşinden de üzüm eklenip 1 dakika daha kuvvetli ateşte soteleme yapılırsa sonuç daha güzel oluyor.
c-) En son pirinçleri ekleyip 8-10 dakika daha çevirmek gerekiyor. Tabii yine harlı ateş. En son suyunu (sıcak) verip, bir tutam daha nane ekleyip 10 dakika kısık ateşte bırakıp ocağı kapatmak ve 15 dakika dinlenmeye bırakmak sonuca güzel etkiler yaratıyor.
Daha sonra soğumaya bırakılan dolma içi soğuma tamamlandıktan sonra kabak çiçeklerini dolduruyorum.
İNCELEME EKLENTİM BU KADAR. SABRINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.
AYRICA:
Sitenizi ve aldığınız yolu ilgi ve takdirle izliyor,Sizi kutluyoruz. Tadına ve görüntüsüne aşık olduğumuz bir kabak çiçeği... Biz Egeliyiz ve kabak çiçeği, deniz börülcesi dahil birçok ot ve sebzeyi günlük getirip ya olduğu gibi ya da işleyip istek sahiplerine sunuyoruz. Kabak çiçeği dolması içi dolmuş pişmeye hazır ya da pişmiş olarak elimizde bol miktarda mevcut. ARAYANLARIN DİKKATİNE !...

Yorumu ekleyen: Dems Egeli (8 May 2013)


- Yemek Tarifinin Görüntülenme Sayısı -: 16541
Dizin Değiştirmek İçin Listeden Seçiniz

Tarif Gönderenlere Göre Ara-Bul