Izgarada Pişirme ( genel bilgi)

Dileriz bu tarifi beğendiniz, eğer bir sorunuz vars lütfen bize ulaşın. Teşekkürler

Malzemeler

-

-

Yapılışı

Beyaz etli balıklar ya da siyah etli balıklar, yağlı oldukları mevsimlerde, ızgara yapmaya elverişlidir. Izgarada pişirme, en sağlıklı bir yöntemdir. Izgara işlemi için tel ızgaralar, ızgara şişleri ya da ızgara tavaları kullanılır. Izgara ya kömür ateşi üzerinde ya da elektrikli ve havagazı fırınlarının ızgara bölümünde yapılır.
Izgara yapılacak balıklar ayıklanıp yıkandıktan sonra suları iyice giderilerek tuz ve biber serpilip 5-10 dakika bekletilir. Balıklar, ızgaraya konmadan önce yağlanır; bazen de önce unlanır, sonra yağlanıp ızgara yapılır. Unlama ve yağlama balığın derisinin ızgara teline yapışmasını, balık sularının dışarıya akmasını önler.
Daha lezzetli bir balık ızgarası yapılması için; balıklar, piyaz, doğranmış soğan, kıyılmış maydanoz, limon suyu, defneyaprağı, tuz ve karabiber karışımındaki marinada yatırılıp 15 dakika bekletilir.
Balıklar ızgaraya konmadan önce, ızgara araçları hafifçe yağlanıp ısıtılır. Ateşin sıcaklığı da önemlidir; çünkü kömür ateşinin alevli olması balığın yanmasına neden olur.
Bu genel bir aciklamadir...

Bu tarif için şu anda hiç yorum yok. Sağdaki menüden kendi Yorumunuzu ekleyebilirsiniz..


- Yemek Tarifinin Görüntülenme Sayısı -: 9263
Dizin Değiştirmek İçin Listeden Seçiniz

Tarif Gönderenlere Göre Ara-Bul