Çılbır

Dileriz bu tarifi beğendiniz, eğer bir sorunuz vars lütfen bize ulaşın. Teşekkürler

Malzemeler

Yumurta (kişi başı 2 adet olacak şekilde)
Tost ekmeği (her yumurta için 1 adet)
Tuz-Karabiber
Samırsak
Yoğurt
Toz Kırmızı biber
Sirke
Tereyağ


İsteğe bağlı olarak:
Kıyma (Kişi başı 20 gr)
Kuru soğan

Yapılışı

Alçak kenarlı bir tencereye bol (en az 2 lt) su konur, içine 1 çorba kaşığı sirke ve bir çay kaşığı tuz konup harlı ateşte kaynatılmaya başlanır.

Sos'un hazırlanması:

Diğer tarafta samırsaklar havanda dövülüp (ya da ince rende ile rendelenir) çırpılmış yoğurda katılır. İçine tuz da katıldıktan sonra harmanlanır. (Eğer samırsaklar havanda dövülecekse mutlaka bu aşamada havanın içine her samırsak dişiiçin 1/2 çay kaşığı tuz konulmalıdır. Bu durumda yoğurda tuz katılmaz.)

Bu sos, benmari usulü ile ılıtılıp öyle beklemeye alınır.

Yumurtaların pişirilmesi:

Su kaynayına kişi başı 2 yumuta, teker teker bir çay tabağına kırılıp suyun içine yavaşça kaydırılır. Ara ara üzerinde oluşan köpükler kevgirle toplanır.

Yumurtaların beyazları pişince yine kevgirle suyu iyice süzdürülüp havlu kağıt serili bir servis tabağına alınır.

Kıymanın hazırlanması (İsteğe bağlı):

Tavaya konulan az sıvı yağda rendelenmiş ya da çok ince doğranmış soğan ve samırsak sotelenir. Soğanlar parlaklaşınca üzerine kıyma, karabiber (1 çak kaşığı), tuz (1 çak kaşığı)ve köfte baharı (1 çay kaşığı) katılıp kıyma suyunu salıp çekinceye kadar kavrulur.Bütün yumurtalar pişince yemek tabaklarına (her yumurta için 1 adet)kızartılmış tost ekmekleri dizilir. Tost ekmekler her ekmek için 1/2 çorba kaşığı olmak üzere yumurtanın haşlandığı su ile ıslatılır. (İsteğe bağlı olarak her ekmek üzerine 2 silme çorba kaşığı kıyma konulur). Bundan sonra ekmeklerin/kıymaların üzerine yumurtalar konulur ve üzerine samırsaklı yoğurt dökülür. Tavada iyice kızdırılan kırmızı biberli tereyağ gezdirilip sıcak sıcak servis yapılır.
Yumurtaları suyun içine atmadan önce bir kaşıkla suda anafor oluşturup yumurtayı anaforun ortasına bırakırsanız dağılmaz.

Yorumu ekleyen: Bülent Osma (6 Nis 2021)


- Yemek Tarifinin Görüntülenme Sayısı -: 14685
Dizin Değiştirmek İçin Listeden Seçiniz

Tarif Gönderenlere Göre Ara-Bul