Çılbır: Ekleyen: Bülent Osma | eklenme tarihi: 12 Şub 2002 Malzemeler:

Yumurta (kişi başı 2 adet olacak şekilde)
Tost ekmeği (her yumurta için 1 adet)
Tuz-Karabiber
Samırsak
Yoğurt
Toz Kırmızı biber
Sirke
Tereyağ


İsteğe bağlı olarak:
Kıyma (Kişi başı 20 gr)
Kuru soğan

Yapılışı:

Alçak kenarlı bir tencereye bol (en az 2 lt) su konur, içine 1 çorba kaşığı sirke ve bir çay kaşığı tuz konup harlı ateşte kaynatılmaya başlanır.

Sos'un hazırlanması:

Diğer tarafta samırsaklar havanda dövülüp (ya da ince rende ile rendelenir) çırpılmış yoğurda katılır. İçine tuz da katıldıktan sonra harmanlanır. (Eğer samırsaklar havanda dövülecekse mutlaka bu aşamada havanın içine her samırsak dişiiçin 1/2 çay kaşığı tuz konulmalıdır. Bu durumda yoğurda tuz katılmaz.)

Bu sos, benmari usulü ile ılıtılıp öyle beklemeye alınır.

Yumurtaların pişirilmesi:

Su kaynayına kişi başı 2 yumuta, teker teker bir çay tabağına kırılıp suyun içine yavaşça kaydırılır. Ara ara üzerinde oluşan köpükler kevgirle toplanır.

Yumurtaların beyazları pişince yine kevgirle suyu iyice süzdürülüp havlu kağıt serili bir servis tabağına alınır.

Kıymanın hazırlanması (İsteğe bağlı):

Tavaya konulan az sıvı yağda rendelenmiş ya da çok ince doğranmış soğan ve samırsak sotelenir. Soğanlar parlaklaşınca üzerine kıyma, karabiber (1 çak kaşığı), tuz (1 çak kaşığı)ve köfte baharı (1 çay kaşığı) katılıp kıyma suyunu salıp çekinceye kadar kavrulur.Bütün yumurtalar pişince yemek tabaklarına (her yumurta için 1 adet)kızartılmış tost ekmekleri dizilir. Tost ekmekler her ekmek için 1/2 çorba kaşığı olmak üzere yumurtanın haşlandığı su ile ıslatılır. (İsteğe bağlı olarak her ekmek üzerine 2 silme çorba kaşığı kıyma konulur). Bundan sonra ekmeklerin/kıymaların üzerine yumurtalar konulur ve üzerine samırsaklı yoğurt dökülür. Tavada iyice kızdırılan kırmızı biberli tereyağ gezdirilip sıcak sıcak servis yapılır.Yemek Tarifleri - Dizinlere Ayrılmış Tarifler © 2021
https://www.turkish-media.com/yemektarifleri/: