Çevirmeler ( Genel Bilgi)

Dileriz bu tarifi beğendiniz, eğer bir sorunuz vars lütfen bize ulaşın. Teşekkürler

Malzemeler

-

-

Yapılışı

Bir yiyeceğin, şiş veya sopaya geçirilip ateş karşısında çevrilerek pişirilmesine " çevirme" diyoruz.
Çevirmeler birkaç usulde yapılabilir;
1. En lezzetli çevirme mangalkömürüyle yapılan kuzu çevirmesidir. Bazı yörelerde, şömine tipi ocaklarda odun ateşi yakarak, sırıklarda 3-4 kuzuyu üst üste pişirirler. Çevirme yapılacak kuzu ya da oğlak temizlendikten sonra tuz, biber ve soğan suyuyla iyice ovulur. Sivri uçlu bir sopa kuyruksokumuyla boynundan geçirilir. Kırlarda kuzunun büyüklüğünkde bir kuyu kazılır. Gürgen, meşe gibi odunlar yakılır veya kuyu kömürle doldurulur. Kuyunun iki başına da iki çatallı iki destek konur. Bu çatallar, ateşten 30-40 cm yukarıda olmalıdır. Kuzunun iki tarafından çıkan sopalar çatallara oturtulur. Kuzu, ağır ağır çevirilir, 3- 3,5 saatte kızarıp pişer.
2. Elektrikle dönen demir çevirme makineleri: Bunlara eski şömine tipi ocaklardan esinlenerek yapılmıştır. Bir metreden uzun yassı şiş tertibatı bulunur. Bu şişe bütün kuzu, dana budu ya da hindi takıldıktan sonra karşılıklı yuvarlak demir ve mile geçirilir. Yuvarlak demirin etrafında yaylı mile geçme 5 tane de şiş vardır. Bu şişlere daha küçük yiyecekler de geçirilir. Sonra elektrikle dönmesi sağlanır. Şişlerin altında, içine kömür doldurulan önü demir ızgaralı bir sepet vardır. Yanan kömür ateşiyle pişirme yapılır.
3. Elektrikle çevirme fırınları: Yüksek voltlu elektrik düzeniyle ısıtılır. Cam kapaklı değişik boyda olanları da vardır. Gazla çalışan çevirme makineleri kapaksız da olabilir.
4. Bazı elektrikli ve gazlı fırınların içinde çevirme düzeni bulunur. Çevirme yapılacağı zaman, yiyecek şişlere geçirilip çevirmeye hazırlanır ve fırının içine yerleştirilir. Fırının ızgarası yakılır. Motor butonuna basarak çevirme motoru çalıştırılır. Çevirme altetinin bakalit sapı çıkarılır. Pişme tamamlandığı zaman motor dururulur. Bakalit sap takılıp çerçeveyle birlikte yiyecek dışarıya alınır.
Bu Çevirmelerle ilgili genel bir açıklamadır...

Bu tarif için şu anda hiç yorum yok. Sağdaki menüden kendi Yorumunuzu ekleyebilirsiniz..


- Yemek Tarifinin Görüntülenme Sayısı -: 16006
Dizin Değiştirmek İçin Listeden Seçiniz

Tarif Gönderenlere Göre Ara-Bul