Yumurtalar

  • Yumurtalar

Malzemeler

-

-

Yapılışı

1. Kabuklu yumurtanın pişirilmesi:
Kabuklu yumurtanın pişme süresi çok önemlidir. Bazıları rafadan, bazıları da kayısı veya lop yumurtayı tercih ederler.
Rafadan yumurta: Yumurta, kaynamakta olan suya, bir kaşıkla alıştırılarak bırakılır. Üzeri kapalı olarak 2-3 dk beklenir ya da 100 e dek yavaş yavaş sayılır. Sudan çıkarılıp yumurta kabına oturtulur. Soğutmadan servis yapılır.
Kayısı yumurta: Yumurta, yukarıda açıkladığımız gibi kaynayan suya daldırılır. 5-6 dk pişirilir. Soğuk sudan geçirilip kabuğu soyulduktan sonra yenir.
Katı Pişmiş Yumurta: Yumurta, kısık ateşte 13-15 dakika pişirilir. Soğuk suda 1 dakika bekletilir. Kabuğu soyulduktan sonra gerektiği biçimde kullanılır.
Kabuksuz Pişirme:
Poşe yumurta: Poşe yumurta, en uygun şekilde benmaride pişirilir. Benmarinin alt kabına iki parmak su konur ve kaynama derecesine getirilir. İkinci kaptaki yumurtalıklar önce yağlanır ve her birinin içine yumurta kırılır. Üzeri örtülü olarak 4-5 dakika pişirilir. Pişen yumurtalar kabından çıkartılıp kullanılır.

İkinci Pişirme Yöntemi de, yumurtayı kaynayan suya atarak pişirmektir. Bu iş için genelde altı düz olan kaplar kullanılır. Kabın 2/ 3 üne su konur, 1-2 çay kaşığı tuz atılır. Kaynamaya başladığı zaman yumurtalar teker teker bir kaba kırılarak suya bırakılır. Üstü kapalı olarak 5 dakika pişirilir. Kevgirle çıkarılıp gerektiği biçimde kullanılır.


Bu bir genel aciklamadir!!!


Bu tarif için şu anda hiç yorum yok. Sağdaki menüden kendi Yorumunuzu ekleyebilirsiniz..


- Yemek Tarifinin Görüntülenme Sayısı -: 13775
Dizin Değiştirmek İçin Listeden Seçiniz

Tarif Gönderenlere Göre Ara-Bul