Sebzeli Piliç Güveci (2)

  • Sebzeli Piliç Güveci (2)

Malzemeler

2 adet piliç ( 650-700 grlık)
1/ 2 bardak sıvıyağ
1 yemek kaşığı tereyağı
2 orta boy soğan
2 küçük patlıcan
250 gr ayşekadın fasulyesi

Bir avuç bamya
2 büyük domates
3-4 yeşil dolmalık biber ve sivribiber
1 orta boy kabak
Tuz

Yapılışı

1. Patlıcanları alacalı soyup uzunlamasına ortadan ikiye bölerek birer parmak uzunlamasına doğrayın. Üzerlerine bir miktar tuz serperek bekletin.
2. Bamyaları ve diğer sebzeleri önce yıkayın. Bamyaların tepelerini külah biçiminde, fasulyelerin kılçıklarını ve saplarını keserek çıkartın. Kabağı ve biberi de yarım parmak uzunluğunda doğrayın.
3. Temizlenmiş piliçleri, kol, but ve gögüs olmak üzere parçalara ayırın. Biraz sıvıyağ ve tereyağını kızdırıp piliçleri içine atıp kapak örtülü olarak 15-20 dakika çevirip kızartın.
4. Büyük toprak güvecin veya diğer güveç kabının altına önce fasulyeleri sıralayın. Sonra sırasıyla kabak, bamya, halkalar halinde doğranmış soğan, yağda kızartılmış patlıcan ve piliçleri yerleştirin. Piliçlerin üstüne de doğranmış domates, sote edilmiş biber, tuz, 2 bardak su ve piliçten artan yağı koyun. Kapak örtülü olarak orta ısılı fırında 1-1,5 saat pişirin.
Not: Güveçte piliç yemeği kısık ateş üzerinde de pişirilebilir. Ancak fırında pişirilen güveç yemekleri daha lezzetli olur.

Bu tarif için şu anda hiç yorum yok. Sağdaki menüden kendi Yorumunuzu ekleyebilirsiniz..


- Yemek Tarifinin Görüntülenme Sayısı -: 9769
Dizin Değiştirmek İçin Listeden Seçiniz

Tarif Gönderenlere Göre Ara-Bul