Kelebek Pastası

  • Kelebek Pastası

Malzemeler

Pasta hamuru: 10 yemek kaşığı pudraşeker
180 gr tereyağı veya margarin
3 adet yumurta
1 çay kaşığı vanilya
1 su bardağı+ 1 kahve fincanı un

1 yemek kaşığı kakao
Üstü için:
1 ölçü beyaz pasta cilası
½ ölçü yumurtalı pasta cilası
¼ ölçü yumurtasız badem hamuru

Yapılışı

1. Yağla şekeri birlikte krema haline gelene dek karıştırın. Yumurtaları teker teker kırıp yedirin.
2. Un, kakao ve vanilyayı eleyip karışıma katın.
3. Üç parmak yüksekliğinde 20-22 cm yükseklüğünde bir kek kalıbını yağlayıp unlayın ve karışımı içine boşaltın. Orta ısılı bir fırında 45 dakika pişirin. Kalıptan çıkartıp telin üzerinde soğutun.
4. Resim 1de görüldüğü gibi pastayı ortadan keserek iki üçgene ayırın. Üçgenin sivri köşelerinden birer parça kesin. Resim 2de görüldüğü gibi kesik köşeleri ortada birleştirin. Kelebeğin iki kanadından köşeli birer parça kesip çıkartın.
5. Hazırladığınız beyaz pasta cilasıyla her iki pastanın üzerini kaplayın. Bir kağıt üzerinde badem hamuruyla kelebeğin gövdesini ve başını yapın ve üzerine biraz reçel sürün.
6. ½ ölçü yumurtalı pasta cilası yapın. İçine eritilmiş çikolata katıp renklendirin. Birazını ayırıp bademli hamurun üzerine dökün.
7. Kalan çikolatalı pasta cilasını yağ kağıdından yapılan torbaya koyun. Sıkmak için ucunu biraz kesin. Resim 3de görüldüğü gibi kanatların üzerine sıkıp ince uçlu bir telle 8 bölüme ayırın.
8. İki kanadı ortası birleşik olarak bir tepsiye koyun. Ortasına bademli gövdeyle başı yerleştirin. İki ince teli boynuz gibi kıvırıp önce reçele sonra çikolataya batırın ve başın iki yanına geçirin. Göz yerine de iki karanfil sokun.

Bu tarif için şu anda hiç yorum yok. Sağdaki menüden kendi Yorumunuzu ekleyebilirsiniz..


- Yemek Tarifinin Görüntülenme Sayısı -: 24978
Dizin Değiştirmek İçin Listeden Seçiniz

Tarif Gönderenlere Göre Ara-Bul