Kabuklular ( genel bilgi)

Dileriz bu tarifi beğendiniz, eğer bir sorunuz vars lütfen bize ulaşın. Teşekkürler

Malzemeler

-

-

Yapılışı

Kabuklular balıklar gibi protein, madensel tuzlar ve vitaminlerden zengin yiyeceklerdir. Yalnız, oldukça pahalı satılan bu ürünleri, istenildiğinde balıkçılardan satın alınabilir.
Bir ev hanımının gerektiğinde bu yiyeceklerden hazırlayacağı bir yemek kuşkusuz yine de dışarıda yenilenlerden çok daha ekonomik olacaktır.
Kabukluları satın alırken taze ve canlı olmasına dikkat etmelidir. Özellikle midye ve istridye, yazın çabuk bayatlar ve bozulur.

İstakoz : Kabukluların en lezzetlisi ve pahalı olanı istakozdur. Beyaz eti için avlanır. Sindirimi de oldukça zordur.Kaynar suya atıldığında kırmızıya dönüşür. İstakozu canlı alma olanağı yoksa taze olup olmadığını anlamak için arkası ve vücuduyla kuyruk arası koklanır.
İstakozun genellikle haşlaması, çorbası, salatası, mayonezli ve soslu yemekleri hazırlanır.
Böcek ( Langust): İstakozdan sonra en lezzetli deniz ürünlerindendir. Eti daha beyazdır. İstakoz gibi taze ve canlı olarak haşlanır.
İstridye: Midye türünden iki kabuklu bir deniz hayvanıdır. Eti midyeden daha lezzetlidir. Yazın yenmesi tehlikeli olabilir. Çünkü bu aylarda hastalanırlar. Genelde çiğ olarak yenir. Önce kabuğu ikiye açılır. Eti alt kabuğunda bırakılır. İstridye üzerine limon sıkılarak tuz ve karabiberli yenir. Izgarası ve pilakisi yapılır.
Tarak: İstridye görünümünde kabukları oymalı ve yelpaze biçimindedir. Eti lezzetlidir. İstridye gibi yenir.
Karides: Tuzlu ve tatlı sularda yaşayan kabuklu bir su ürünüdür. Beyaz ve lezzetli eti vardır. Kaynar suya atıldığında tatlı bir kırmızıya dönüşür. Karidesin haşlaması, salatası ve kokteyli yapılır.
Kerevit: Tatlı sularda yaşar. Etleri lezzetli olup karides gibi değerlendirilir.
Yengeç: Eklem bacaklıların kabuklular sınıfındadır. Yan yan yürüyen bir hayvandır. Yengeç halk arasında Çalpara veya Çağanoz diye de söylenir. Canlı olarak kaynar suya atılıp pişirilebilir. Kızartma, buğu, veya suda haşlaması yapılır.
Midye: Denizlerde kaya ve kalaslara yapışık olarak yaşayarlar. Midyenin dolması, pilavı, salması ve tavası, ızgarası, pilakisi, güveç gibi yemekleri hazırlanır. İri midyelerden iç tava ve çöp kebap, küçük ve dolgun olanlardan da ızgara, haşlama, pilaki yapılır.
Kabukluları Pişirme Yöntemleri:
Daha önce açıkladığımız gibi, bazı kabuklular hem çiğ olarak yenir, hem de pişirilerek. İstakoz, böcek gibi kabukluların haşlama suyuna bolca tuz ve sirke katılır. Karides gibi kabuklular için varsa temiz deniz suyu da kullanılır.
İstakoz, böcek gibi kabukluların haşlama süresi uzunluklarına göre hesaplanır. Her santim uzunluk için 45 saniye pişme süresi verilir. İstakozun başı ile kuyruğju arasındaki ölçü 20 cm ise 20 çarpı 45 bölü 60 = 15 dk pişirilir. 30 cm uzunluktakiler 22 dk , 40 cm olanlar 30 dk pişirilir. Midye, istridye ve karides gibi kabuklular kuru ısıda da pişirilmeye elverişlidir. Kabukluların ızgarası çok lezzetli olur.

Bu tarif için şu anda hiç yorum yok. Sağdaki menüden kendi Yorumunuzu ekleyebilirsiniz..


- Yemek Tarifinin Görüntülenme Sayısı -: 14223
Dizin Değiştirmek İçin Listeden Seçiniz

Tarif Gönderenlere Göre Ara-Bul