Şu anda yemek tarifleri bölümümüzde 24 dizin ve 2,736 yemek tarifi bulunmaktadır!

» Portal'a Dön - » Tarif Forumları - Son Eklenen Yemek Tarifleri
Kefiri Mayalama: Ekleyen: can | eklenme tarihi: 20 May 2005
İçinde bulunduğu dizin: İçki - İçecekler
Malzemeler

cam kavanoz , plastik süzgeç, karıştırmak için plastik yada tahta kaşık

  Yapılışı

Kefiri nasıl mayalayacaksınız.

kefir yapılısında esas olarak inek sütü kullanılır . Bunun evlerde ve süt fabrikaların da yapılısı birbirinden farklıdır. Burada evlerdeki yapılısından bahsedeceğiz. Kefir yapılısında kullanılacak sut 5 dakika kadar iyice kaynatıldıktan sonra ( esasen marketlerden alınacak kutu veya sise sütleri kullanılmalıdır, bu durumda kaynatma işlemine gerek yoktur, çok az ısıtarak 20 - 25 C ye getirmek yeterlidir! ) bir kaba konur ve 25 C ye soğutulur. Üzerindeki kaymak tabakası alınır ve 1 litre ye 10 gram kadar kefir tanesi katılır iyice karıştırılır. Kabın kapağı kapatılır ve sut 20 - 25 C de kalacak sakilde kap bir yere bırakılır.Soğuk havalarda kabın etrafı bezle sarılır. Kabın 20 - 25 C ler de olması sağlanır . Bu sıcaklık yoğurt yapmak üzere sütun mayalandığı dereceden düşüktür. Zira yoğurt için mayalama sıcaklığı 42 - 45 C dır. Bu yüzden kefir yapımında sut sıcaklığı serce parmağıyla kontrol edilecek olunursa, sıcaklığın ve soğukluğun hissedilmediği bir derecede süte kefir denesi katılır. Kap içindeki sut normal olarak 18 - 24 saat sonra pıhtılaşır. Pıhtılaşma suresi üzerine süte katılan kefir tanesi miktarı, bekleme sırasındaki sütun sıcaklığı etkili olmaktadır. Soğuk havalarda kabın etrafı sarılmaz ise sütun sıcaklığı, düşeceğinden bazen pıhtılaşma gecikir veya hiç gerçekleşmez

Pıhtı yanı kefir olusunca buzdolabına alınır ve soğuyuncaya kadar burada bekletilir. Buzdolabından alınan kefir, denelerin ayrılması için bir kabın üzerine yerlestırılen plastik süzgeçten ( bu çök önemli, zira kefir oluştuktan sonra hiç bir şekilde tel veya alımın yum gibi metallerle temas etmemelidir ! ) gecırılır.Süzgeç üzerinde kalan deneler hemen kefir yapımında kullanılabileceği gibi yıkanarak bir su bardağı içerisinde buzdolabında bir hafta, kadar saklanabilir. Saklanmak istendiği zaman deneleri örtecek kadar bardağa su koymak gerekir.

Elde edilen süzüntü hemen içilir veya 2 - 3 gün buzdolabında, kalabilir. Bu sure içinde kefirde biraz asit, alkol ve karbondioksit oluşur, dolayısıyla tat daha ekşimsi ve aroma değişir.

Kefiri mayalama aşamasında beklemediğiniz bir şeylerle karşılaşır ve sorularınız olursa [email protected] e yazarsanız memnuniyetle cevaplarım

Saygılar

Yücelsoğuk ve çalkalayarak içiniz

Bu tarife ait fotoğraflar - fotoğrafı büyütmek için üstüne tıklayın - kapatmak için tekrar tıklayın:
Kefiri Mayalama Kefiri Mayalama Kefiri Mayalama Kefiri Mayalama
Lütfen dikkat tarife eklenen fotoğraflar tam olarak tarife uymayabilir. Bu Tarif Hakkındaki İncelemeler - Yorumlar - Görüşler - İpuçları (20):

Merhaba bende evde kefir yapmaya başladım yazdığınız tüm önerilere harfiyen uymama rağmen kefirim kesik süt halinde oluyor. Ne önerirsiniz merakla sizden cevap bekliyorum. Teşekkür ederim. Yorumu ekleyen: Figen (11 Nis 2018)

Kefir danelerini kullanmadığınızda sütte bekletin, suda bekletmeyin.(max 1 hafta)
Kefir hergün içilmez.Haftada 3-4 kere için.Bağırsaklarımızdaki kötü bakterileri tamamen yok ediyor; oysa ki az da olsa kötü bakterilere de ihtiyaç var.
Yorumu ekleyen: cengzi (4 Ağu 2016)

2 gün beklerse daha keskin aromalı olur ,ama daha fazla bekletmeyin. Yorumu ekleyen: Zir.Müh.Tuncer SARAY (4 Mar 2014)

kefir kavanozda 2 gün beklerse ne olur Yorumu ekleyen: GÜVEN (14 Şub 2014)

Merhaba. 3-4 yıldır kefir yapıyor ve tüketiyorum. İlk zamanlarda gayet güzel oluyordu. Fakat bu aralar zaman zaman mayalar cıvıyıp eriyor ve büyümeden çok küçük parçalara ayrılabiliyor. Nedeni hakkında bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim. Yorumu ekleyen: Ayşe Yağcı (10 Kas 2013)

kefir mayam fındık büyüklüğünde ama hiç büyümüyor. 1/2 litre sütün içine atıyorum pıhtılaşma olunca süzgeçten geçiriyorum acaba süzgeçten geçirirken üreyenler varda ben onlarıda süzgeçten geçirmeyemi çalışıyorum?
Yorumu ekleyen: gülsüm (15 Eki 2013)

Kefire yabancılar süt ürünlerinin şampanyası diyorlar. Ben de kefirin süt ürünlerinin şampanyası olduğunu düşünüyorum. Çünkü kefiri yaptıktan sonra içmeden once bütün meyvelerle karıştırabilir ve çok güzel bir tad elde edebilirsiniz... Yorumu ekleyen: Selim (21 Haz 2013)

selamlar bende mucizevi olduğuna ve faydalarına gerçekten inanarak kefir mayalamaya başladım merak attiğim şey şu bebeklere verilebilir mi hangi aydan sonra ne kadar bilgisi olanlardan yardım bekliyorum teşekkürler Yorumu ekleyen: hatice (8 May 2013)

arkadaşlar bende kefiri kullanıyorum ama bir yıldır bırakmıştım kullanmayı. kefir mayalarını sürekli olarak süt takviyesi yaparak beslemeyi sürdürdüm ancak bir kaç gün önce yeniden mayalamak istediğimde mayalanmadığını gördüm 48 saat beklememe rağmen mayalanmadı . aceba mayalarım ölmüş olabilirmi ? Yorumu ekleyen: abdullah (8 May 2013)

Kefir mayası ararken bir arkadaşım bize misafirliğe geldi. Kefir kullanmaya başlamış, günlük kefir yapıp içiyorum diye bir kavanozda mayaladığı sütü getirdi, 12 saat tutup, süzdü ve içti. Ben bunu pek beğenmedim. Sanki eşkimiş süt tadı vardı. Ben ona bu mayalanmadı az zaman beklettin dedim, oda ben kefir mayası alırken bana böyle dediler dedi. Getirdiği mayayı benim evde var diye bize bırakıp gitti. Bende internetten araştırarak kefir mayalamaya ve kullanmaya başladım. Yaptığım mayalamada. Şunu gördüm Mayalama süresi Kefirin tadında çok etkili oluyor. Kefir mayalayanlar, mayalama süresini farklı yaparak kendi ağız tadınıza göre kefir elde edebilirsiniz. Ben 18-24-30 saat olarak malayadım en iyi kıvamı ve tadı 24 saat bekleyen kefirden aldım. iyi günler. Yorumu ekleyen: Semra (8 May 2013)

Arkadaşalar yukarıdaki yorumları okudum,Paylaşımlarınız için teşekkürler.Bende kefir maysını yeni kullanmaya başladım,Hazır sütü cam kavonaza mayanın üzerine döküyorum buz dolabında 9-10 saatta koyu ayran kıvamında oluyor ,Tadı gayet güzel, Şekli Kuskus hamuru gibi suyun altına tuttuğumda tane tane ayrılıyor Kokusuda gayet güzel Yorumu ekleyen: üZEYİR FERİK (8 May 2013)

benim daha önce kullandığım kefirler küçük taneliydi.uzun bir aradan sonra edindiğim taneler geldiklerindede iri ve çok sayıdaydılar ve büyümeye devam ediyorlar başedemiyorum...cins farkları ile bilgisi olan var mı? bu hızla artan tanelerle nasıl başedebilirim ?
Yorumu ekleyen: nev (8 May 2013)

5 yıldır kefir kullanıyorum ama son zamanlarda aktarlardan aldığım kefir taneleri hem büyümüyor hemde sümüksü uzayan bir yapısı oluştu tadı da değişti artık içmek istemiyorum...konu hakkında bilginiz var mı? Yorumu ekleyen: gönül (8 May 2013)

merhaba arkadaslar;
iki aydan beri ailecek bu mucize icecegi hergün aksatmadan iciyoruz ve kesinlikle cok memnunuz..kendimi cok daha dinamik hissediyorum :)
ayrica tüm arkadaslarima tavsiye ettim ve bir coguna cogalan kefir tanelerini dagittim simdi onlarda kendi tanidiklarina dagitiyorlar..yapmaniz gereken hijyenik olarak pilastik kasik ve süzgec kullanip cam kavanozda mayalamak..
her ictigimde ilac icer gibi sifasina inanarak iciyorum.. faydali bir icecek olduguna ne kadar inanirsak o kadar etkili olacaktir..
saglikli bir yasam icin KEFiR icin :)
Yorumu ekleyen: mülkinaz (8 May 2013)

Kefiri metal bir süzgeç içinde ılık süte koyarak 6/8 içinde mayalıyorum. Mayalama sonucu kefir yoğurt kıvamında tutuyor, yoğurttan tek farkı daha lezzetli oluşu. ya ayran yapın ya cacık yada kızartmalarda kullanın. Metal kullanmayın diyorlar,ancak ben bir zararını görmedim. 6 aydır kullanıyorum hala mayalamaya devam ediyor. Yorumu ekleyen: servet (8 May 2013)

bende birkaç aydan beri kefir mayalıyorum kullandığım süt hazır değil yeni sağılmış sütten maya yapıyorum beğenerek te içiyorum sütün sıcaklığını yoğurt mayalamada olduğu sıcaklıkta cam şişede yapıyorum 48 saat bekletip pilastik süzgeçten geçiriyor ve pilastik kaşık kullanıyorum mayayı bir arkadaşımdan aldım bu zaman zarfında mayamda her hangibir değişim olmadı pirinç taneri kadar büyüyor daha fazla büyüme olmadı küçük taneler halinde çoğalıyor bundan yıllar once de yapmıştım mayanın görünümü süngere benzer bir şekildeydi büyüyordu sadece paylaşmak istedim.
Yorumu ekleyen: ESER (8 May 2013)

Bende yaklaşık 3 yıla yakındır kefir içenlerdenim kefirle ilgili bilgileri okudum bende birşeyler eklemek isterim arkadaşın birisi ilk başlarda kefirim iyiydi sonrasında köpürdü ekşidi bozuldu demiş kefir mayalanma esnasında köpürsede bozulmaz dökmeyin yaz aylarında tezgah altında özellikle cam kavanozun içerisinde 2 gün bekletin sonra süzün kış aylarında mayalanma soğuk nedeniyle geç oluyor süreyi uzatabilirsiniz ama odada ısıtıcı sistemler varsa yine 2 gün bekletip süzebilirsiniz gazete kağıdıyla kaplarsanız ışık almaz mayalanma daha iyi olur ayrıca kefirin mayalanma süresi ne kadar uzun süre olursa kaliteside o kadar artar kısacası kefir tam bir yaşam iksiri kefirle birlikte uzun ömürler dileğiyle iyi günler Yorumu ekleyen: Gülnur (8 May 2013)

kefiri 6 aydan beri mayalayıp kullanıyorum yararını farkettiyim tekşey bende 15 16 yaşındanberi bağsur memesi vardı şuan 59 yaşındayım kefiri kullandıktan 1-2 aysonra bağsur memesinin kaybolduğunu farkettim başka bir faydası oldumu bilemiyorum herhalde olmuştur yanlız biz mayalamayı 48 saatte yapıyoruz cok arkadaşlara büyüyünce dağıttık bizde coğalınca nasıl saklıyacağız bilmiyoruz bilen arkadaşların tavsiyelerini bekliyoruz selamlar, Yorumu ekleyen: çetin hertem (8 May 2013)

Benim mayaladigin kafirler büyümüyor 18 saat karanlık ortalama 30 derecede sicaklikta 18 saat tutuyorum tadı kıvamı güzel ama buyumuyorlar neden ?? Yorumu ekleyen: Emos (8 May 2013)

Yukarıdaki 8 yaşında olduğunu söyleyen kardeşimiz: bu yaşta böyle cümleler kurup yazabiliyorsan kefire ihtiyacın bile yok olmuşsun sen :)) Yorumu ekleyen: izmir (8 May 2013)

1234

 

Tarif Hakkında veya Paylaşım Linkleri:

Yeni tarif ekle Bu tarif hakkında bizimle iletişime geçiniz Bu tariften arkadaşına bahset Tarifi yazdır

Bu tarifi oylamak istermisiniz?:

Değerlendirme: 4.4/10 (119 Oy )

Bu tarife yorum eklemek istermisiniz?:

Spam önleme için, kodu girin.: Code:

Dizin Değiştirmek İçin Listeden Seçiniz:

Bu Dizindeki Diğer Tarifler:

Kırmızı Güneş Blazer (Alkollü) Frozen Margarita Limonata (2) Çilek Kokteyli

Yemek Tarifi Etiket Bulutu - Etiketleri:
- Yemek Tarifinin Görüntülenme Sayısı - 108863

 

Teşekkür ederiz yorumunuz kısa süre içersinde gözden geçirilecektir!