Diş Buğdayı

  • Diş Buğdayı

Malzemeler

1 kg. diş buğdayı veya değirmenlik buğday diye de geçer (İç Anadolu'da Şahman buğdayı olarak adlandırılan çeşit kullanılır)

1/2 kg. toz şeker
100 gr. dövülmüş ceviz

Yapılışı

Güzelce ayıklanmış ve yıkanmış buğdayı tercihen çelik bir tencereye koyun ve üzerini 4-5 cm. kadar geçecek kadar içme suyu ile doldurun. Bir taşım kaynattıktan sonra altını iyice kısın ve 25-30 dakika kadar kontrol ederek, altını yakmadan, yumuşayıp suyunu iyice çekesiye kadar pişirin. Buğdayın çeşidine bağlı olarak daha geç de pişebilir. Bu durumda tencereye bir miktar daha kaynar su ilave edip pişirmeniz icap edecektir. Piştikten sonra tencerenin kapağını açmadan 10-15 dakika kadar dinlendirdikten sonra servis tabağına alın.

Şeker ve cevizleri de ayrı ayrı servis tabaklarına koyup sofraya getirin. Tercihe bağlı olarak beyaz toz şeker yanısıra esmer şeker de ikram edilebilir.Diş Buğdayı Kutlaması:

Bebek etrafı süslenmiş bir masaya oturtulur ve yeterince soğumuş olan buğdaylardan bir avuç kadar başından serpiştirilir. 7-8 buğday tanesi cici bir ipe dizilerek bebeğin saçına bağlanır ve dilekler dilenir.

Konuklara, buğday, üzerine şeker ve ceviz serpilerek, çay eşliğinde ikram edilir.

Denedim çok güzel oldu... Herkese tavsiye ederim.. :)

Yorumu ekleyen: Selma (8 May 2013)


- Yemek Tarifinin Görüntülenme Sayısı -: 20558
Dizin Değiştirmek İçin Listeden Seçiniz

Tarif Gönderenlere Göre Ara-Bul