Boşnak Böreği

  • Boşnak Böreği

Malzemeler

1 Kg Un
1 Fincan Sıvı Yağ
1 Yumurtanın Sarısı
Yeterince Su
Tuz

İçi İçin
200 gr Beyaz Peynir veya Çökelek
1 Demet Maydanoz
1 Su Bardağı Sıvı Yağ
Tuz

Yapılışı

Ununun ortasını açıp, tuzu, ılık suyu ve 1 fincan sıvı yağı ilave ederek, kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edelim.Hamuru 9 eşit parçaya bölüp bezeler hazırlayalım. Bezelerden herbirini tabak büyüklüğünde açalım. Bezelerin üzerine sıvı yağı sürelim. Yufkayı kenarlarından çekiştirerek, hazır yufka inceliğinde açalım. (Bu işlemin iki kişi tarafından yapılması daha iyi sonuç verir. )Yufkaya kaşığın ucu ile sıvı yağ serpelim. Hazırladığımız peynirli maydanozlu içi yufkaya serpelim. Yufkayı rulo şeklinde saralım.

Yağlanmış fırın tepsisine ortadan başlamak üzere yufkaları dolayarak yerleştirelim. Üzerine yumurta sarısı sürdüğümüz böreği, önceden ısıtılmış 230 dereceli fırında altı üstü kızarana dek pişirelim.
Neden olmasın ya... İnsanlar kendilerine göre yapıyorlar. İlla senin anladığın gibi yapılması gerekmiyor sevgili Ömer. Ben bir yemeği yaparken orijinaline sadık kalmak zorunda değilim çok değişik kendi ağız tadıma gore değiştirmeyi çok seviyorum. Bu tarifi denedim ve çok güzel oldu...

Yorumu ekleyen: Elmas (13 Haz 2013)

Selam ,Ben bir boşnak olarak bu tarifin kesinlikle boşnak böreği olmadığını söylemek istiyorum.
Çökelekli peynirli boşnak böreği olmaz.

Yorumu ekleyen: ömer (8 May 2013)


- Yemek Tarifinin Görüntülenme Sayısı -: 6275
Dizin Değiştirmek İçin Listeden Seçiniz

Tarif Gönderenlere Göre Ara-Bul