Şu anda yemek tarifleri bölümümüzde 24 dizin ve 2,732 yemek tarifi bulunmaktadır!

» Portal'a Dön - » Tarif Forumları - Son Eklenen Yemek Tarifleri
Kefiri Mayalama: Ekleyen: can | eklenme tarihi: 20 May 2005
İçinde bulunduğu dizin: İçki - İçecekler
Malzemeler

cam kavanoz , plastik süzgeç, karıştırmak için plastik yada tahta kaşık

  Yapılışı

Kefiri nasıl mayalayacaksınız.

kefir yapılısında esas olarak inek sütü kullanılır . Bunun evlerde ve süt fabrikaların da yapılısı birbirinden farklıdır. Burada evlerdeki yapılısından bahsedeceğiz. Kefir yapılısında kullanılacak sut 5 dakika kadar iyice kaynatıldıktan sonra ( esasen marketlerden alınacak kutu veya sise sütleri kullanılmalıdır, bu durumda kaynatma işlemine gerek yoktur, çok az ısıtarak 20 - 25 C ye getirmek yeterlidir! ) bir kaba konur ve 25 C ye soğutulur. Üzerindeki kaymak tabakası alınır ve 1 litre ye 10 gram kadar kefir tanesi katılır iyice karıştırılır. Kabın kapağı kapatılır ve sut 20 - 25 C de kalacak sakilde kap bir yere bırakılır.Soğuk havalarda kabın etrafı bezle sarılır. Kabın 20 - 25 C ler de olması sağlanır . Bu sıcaklık yoğurt yapmak üzere sütun mayalandığı dereceden düşüktür. Zira yoğurt için mayalama sıcaklığı 42 - 45 C dır. Bu yüzden kefir yapımında sut sıcaklığı serce parmağıyla kontrol edilecek olunursa, sıcaklığın ve soğukluğun hissedilmediği bir derecede süte kefir denesi katılır. Kap içindeki sut normal olarak 18 - 24 saat sonra pıhtılaşır. Pıhtılaşma suresi üzerine süte katılan kefir tanesi miktarı, bekleme sırasındaki sütun sıcaklığı etkili olmaktadır. Soğuk havalarda kabın etrafı sarılmaz ise sütun sıcaklığı, düşeceğinden bazen pıhtılaşma gecikir veya hiç gerçekleşmez

Pıhtı yanı kefir olusunca buzdolabına alınır ve soğuyuncaya kadar burada bekletilir. Buzdolabından alınan kefir, denelerin ayrılması için bir kabın üzerine yerlestırılen plastik süzgeçten ( bu çök önemli, zira kefir oluştuktan sonra hiç bir şekilde tel veya alımın yum gibi metallerle temas etmemelidir ! ) gecırılır.Süzgeç üzerinde kalan deneler hemen kefir yapımında kullanılabileceği gibi yıkanarak bir su bardağı içerisinde buzdolabında bir hafta, kadar saklanabilir. Saklanmak istendiği zaman deneleri örtecek kadar bardağa su koymak gerekir.

Elde edilen süzüntü hemen içilir veya 2 - 3 gün buzdolabında, kalabilir. Bu sure içinde kefirde biraz asit, alkol ve karbondioksit oluşur, dolayısıyla tat daha ekşimsi ve aroma değişir.

Kefiri mayalama aşamasında beklemediğiniz bir şeylerle karşılaşır ve sorularınız olursa [email protected] e yazarsanız memnuniyetle cevaplarım

Saygılar

Yücelsoğuk ve çalkalayarak içiniz

Bu tarife ait fotoğraflar - fotoğrafı büyütmek için üstüne tıklayın - kapatmak için tekrar tıklayın:
Kefiri Mayalama Kefiri Mayalama Kefiri Mayalama Kefiri Mayalama
Lütfen dikkat tarife eklenen fotoğraflar tam olarak tarife uymayabilir. Bu Tarif Hakkındaki İncelemeler - Yorumlar - Görüşler - İpuçları (20):

slm arkadaşlar sizlerre sormakisdedigim ben ahdarlardan kefir aldım ilkdefa ama çok kotu kokuyo acaba bozukmu anlamadım Yorumu ekleyen: aysen (8 May 2013)

kefiri 20 25 gündür kullanıyoruz ailecek cocuklarda dahil ayran olarak zaten içiyoruz bir nevi ayran oluyor her akşam 7 gibi mayalıyorum ertasi akşam yemegine içiyoruz hem yemek arasında hem yemeklerden önce yada sonra faydasını gördünüzmü derseniz evet gördüm kesinlikle vucuttaki ödemleri atıyor vucuda dinamiklik saglıyor bagırsakları calıştırıyor yani faydası çok bir cok arkadaşımada dagıttım ama onlar bagırsaklarımızı cok calıştırdı deyip kullanmıyorlar ben tavsiye ederim hiç bir yan etkisi yoktur çokta memnunum devam yanii:D))) Yorumu ekleyen: yaren (8 May 2013)

merhabalar, açıklayıcı anlatım için teşekkürler.
ben de yaklaşık 4 aydır kefir mayalıyorum. ilk 10 gün kefir mayası gayet güzel tutuyordu. sonra muhafazasını aynen anlatıldığı gibi yapmama rağmen aynı sonucu alamadım. mayalanan kefir köpürdü ve hemen ekşidi(bozuldu). defalarca mayalamama rağmen hep aynı şey oldu. başka bir kefir mayası aldım. gene aynı sonuçla karşılaştım ama bu sefer çözümü şu şekilde buldum: daha önce kefiri mayalanması için 24 saat bekletiyordum şimdi 30 saati biraz geçiyor bu saatin sonunda cam kavanozda mayaladığım kefirin altı sulanmış oluyor. o suyu süzüp geri kalanını kullanıyorum. haliyle biraz katı bir kefir elde ediyorum ama en azından bu köpürme-bozulma gerçekleşmemiş oluyor (suyuyla beraber süzersem gene bozuluyor)

şimdi öğrenmek sitediklerim şunlar,
*kefiriri cam kavanozda hiçbir metale temas ettirmediğim ve kullanım sonrasında mayayı arıtılmış su ile yıkayıp gene cam kavanozda kaynamış ılıtılmış su içinde buz dolabinda sakladığım halde neden 24 saatte mayalanma gerçekleşmiyor da köpürme-ekşime oluyor?

*30 saatte makul süre olarak belirtildiği halde neden bu sürenin sonunda da kavanozun altında yarısına kadar su, suyun üstünde de kefirin mayalanmış hali oluyor. bu su neyin nesidir?

cevabınızı merakla bekliyor olacağım. teşekkür ederim.
Yorumu ekleyen: yeliz (8 May 2013)

Arkadaşlar;
Kefiri 24 saat beklettikten sonra süzün ve süzdüğünüz taneleri mutlaka suyun altında yıkayın ve tekrar üzerine süt ekleyerek mayalayın. Gün geçtikçe çoğalan taneleri ayırıyorum ve isteyen arkadaşlarına veriyorum.
Sabahları aç karnına içiyoruz biz ve kahvaltıya bile gerek kalmıyor, tok tutuyor..
Yorumu ekleyen: ebru (8 May 2013)

kefiri süzerken metal kullanılması neden zararlı.kullanılırsa ne olur. Yorumu ekleyen: zeynep (8 May 2013)

kefir mayasını yanlışlıkla yuttum sorun olurmu Yorumu ekleyen: ahmet (8 May 2013)

KEFİR, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN HARİKA SÜT İÇECEĞİ, BEN 32 YILDIR BU İÇECEĞİ KULLANIYORUM. Yorumu ekleyen: ahmet idris (8 May 2013)

Selam, ben denemek maksatlı olarak marketten kefir aldım tadınıda beğendim, daha sonra marketten aldığım kefirin çok az kaldığını (çeyrekten az) gördüm ve üzerine az miktarda süt ilave ettim yarım litre kadar ve 2 gün sonra farklı bir tat ile kefir elde ettiğimi gördüm bu şekilde kefir mayalamış mı oluyorum? elimde kefir mayası olmadığından deneme yaptım fakat sanırım oldu bu iş? Yorumu ekleyen: İsmail (8 May 2013)

merhabalar ben kefiri uzun suredir faydalarini duyuyordum fakat tatmamistim yeni tatim ve cok begendim ben kefiri hazir sut paketinin icine bir onceki yaptigim kefirden koyuyorum yani yogurt mayalargibi
bu yaptigim islem dogrumu dediginiz gibi metal hic bir sey degdirmeden yapiyorum bana bu konuda yardimci olursaniz sevinirim
Yorumu ekleyen: cennet onemli (8 May 2013)

hayır,o kefiri atma hemen suda yıka. tahta kaşık kullan,metal 1,2 dakikayı geçince zararlı olur. Yorumu ekleyen: ahmet idris ulutaş (8 May 2013)

dalgınlıkla metal kaşık kulandım o kefiri atmalımıyım ? Yorumu ekleyen: aşa (8 May 2013)

Ben kefiri yaklaşık 2 aydır içiyorum.Annem 1 yılı aşkın süredir içiyoruz.bizim kefirimiz büyümüyor.aynen sizin sözleyiniz gibi yoğurt mayalar gibi ve metal değdirmeden yapıyoruz acaba neden büyümüyo?kefirin ömrü nekadar?birde nerden bulabiliriz tekrar?sorularıam cevap verirseniz sevinirim:)) Yorumu ekleyen: özgül dönmez (8 May 2013)

Merhaba arkadaşlar, kefir hakkında birkaç bilgi de ben eklemek istiyorum. Öncelikle kefiri mutlaka evde yapın ve kesinlikle kutu süt kullanmayın. Kutu sütün zararlarını burada saymakla bitiremeyiz, bence hayatınızdan bir an evvel çıkarın bu kutu sütleri.
Kefir mayasını yanlışlıkla yutmanızın size hiçbir zararı dokunmaz, kefirle beraber içmişseniz bile bu konuda rahat olabilirsiniz.
Kefiri cam bir kab içinde yapmanızı tavsiye ederim ve yukarıda arkadaşlarımızın belirttiği üzere kefir mayamızı kesinlikle metal ile temas ettirmeyelim. Mayamızı su ile durulayacaksak şebeke suyu değil klorsuz hazır su veya tatlı su kullanalım.
Yorumu ekleyen: Faruk (8 May 2013)

merhaba bende kefiri ilk defa bugün yapıyorum. ama bazı sorularım var cevaplarsanız memnun olurum.kefirin tanelerini ne kadar zaman da değiştirmem gerekli,sabah mı yoksa akşam mı içmem daha sağlıklı olur.birde bana veren arkadaş maden sodası ile karıştırıp öyle iç eklem ve kemik ağrılarına iyi geldiğini söledi. böyle içersem zararlı olur mu. cevap yazarsanız sevinirim. teşekkür ederim. Yorumu ekleyen: aziz saka (8 May 2013)

kefire başlayalı 10 gün oldu. sabahmı yoksa akşammı içeyim birde günde ne kadar içmeliyim hergün kavanoza kefir mayasının üstüne büyük bir bardak süt koyuyorum 24 saat yada 12 saat mayalandırıp içiyorum.kimisi akşam yatmadan önce iç kimisi sabah aç karnına iç dediler hergün aynı mayanın üstüne koyuyorum ayırmam gerekiyormu mayayı ne kadar koymalıyım çoğalıyor onu ne yapayım Yorumu ekleyen: dicle (8 May 2013)

acaba kefire ayranda olduğu gibi tuz katılarak içilebilirmi Yorumu ekleyen: m.murat demir (8 May 2013)

Kefir Hazırlanış esnasında süzgeçten geçerken kefir tanelerinin süzülen
kefir içerisine karışmasının sağlık yönünden zararı varmıdır. Söylenene göre bağırsaklara yapışmasının çok zararlı olduğunu söyleniyor.
Yorumu ekleyen: Taner osman (8 May 2013)

Ben kefiri evde üretiyorum ve kullanıyorum, fakat hazır süt ile yapıyorum aceba inek sütü kullanmak daha doğrumu olur; yoksa yaptığım işlem doğrumu merak içindeyim aydınlatırsanız memnun olurum.TEŞEKKÜRLER Yorumu ekleyen: Ali ŞENOL (8 May 2013)

Merhaba arkadaşlar,

kefir tanesi teminini sormuşsunuz. Kefir tanesini direk nereden temin edebileceğinizi bilemiyorum ancak ankarada fakültemiz veteriner fakültesinde gıda hijyeni ve mikrobiyolojisi kürsümüzde sürekli pasajlanarak üretiliyor. Steril bir kavanoz ve bir paket uht(hazır süt) getirirseniz birkaç gün içerisinde size kefirinizi verirler. Bu kefir içerisinden taneleri yukarıda belirtildiği şekilde eleyip istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Ama yukarıda da belirtildiği gibi steril çalışmanız kefir mayanızın ömrünü uzatacaktır. Ve asla metalle temas ettirmeyin.

Gelelim faydalarına:)
pek bilinmemesine rağmen bu konu veteriner hekimlerle çok ilgilidir. Bu vb konuda çok fazla eğitim almaktayız ve hocamızında hep dediği gibi;

bulabileceğiniz en doğal ve sağlıklı içeceklerden biridir,
hiçbir yanetkisi yoktur ve birçok hastalıktan koruyucu etkisi vardır.

İçeriği nedir:
kefir mayası içerisinde, bağırsaklarımızdaki bakteri florasını(aile de diyebiliriz) sağlığımız açısından pozitif yönde değiştiren ve vücudumuzu savunan birkaç bakteri türü vardır. Bu türler kültürü aldığınız yere göre ufak tefek değişebilmektedir. Daha açık söylemek gerekirse, siz bu tür bakterileri alırsanız bunlar bağırsaklarınızda koloni yapar ve ağırlık sahibi olur, sindiriminize yardımcı olur, gıda alımınız ile alabileceğiniz muhtemel hastalık etkenlerinin de burada bekleme yapmasını :) kendi kolonilerini kurmalarını ve hastalık üretmelerini engellerler, dolaylı birçok yoldan faydası söylenmektedir ancak kanıtlanmamıştır. Teoride bağırsak florasını düzenlemesiyle, bağırsaklarda istenmeyen gaz oluşumunu, ishali(AntiMO), kabızlığı(konstipasyonu), engeller ve muhtemel bağırsak kanseri riskini azaltır.(vs vs vs... buraya anlatmakla bitmez...)

Hazır mı?||Evde yap?
Hazır ürünlerde ticari kaygılar sebebiyle bakteri türlerinin bazıları değiştirilmektedir. Dolayısı ile mümkün mertebe evde yapılması tavsiye edilir.

Son olarak:
bugün birçok firma sanki ilk defa bulunmuş birşey gibi bağırsak düzenleyici hazır yoğurtlar sunmaktadır. Halbuki kefir tarihimizin en eski sağlık içeceklerinden biridir, ve fazlasıyla etkilidir.
Yorumu ekleyen: emre (8 May 2013)

Tarifiniz sonderece anlaşılabir ve uygulanabilir.Ancak kefir tanelerini nereden sağlayabiliriz. Bu tariflerinizle insanlara yardımcı omduğunuz için teşekkür ederim. Yorumu ekleyen: MUHİTTİN YEŞİLÇİÇEK (8 May 2013)

1234

 

Tarif Hakkında veya Paylaşım Linkleri:

Yeni tarif ekle Bu tarif hakkında bizimle iletişime geçiniz Bu tariften arkadaşına bahset Tarifi yazdır

Bu tarifi oylamak istermisiniz?:

Değerlendirme: 4.6/10 (104 Oy )

Bu tarife yorum eklemek istermisiniz?:

Spam önleme için, kodu girin.: Code:

Dizin Değiştirmek İçin Listeden Seçiniz:

Bu Dizindeki Diğer Tarifler:

Nesquik Limonata Çilekli Şeftalili Kokteyl Karpuzlu Shake Dondurmalı Soda

Yemek Tarifi Etiket Bulutu - Etiketleri:
- Yemek Tarifinin Görüntülenme Sayısı - 104676

 

Teşekkür ederiz yorumunuz kısa süre içersinde gözden geçirilecektir!