Şu anda yemek tarifleri bölümümüzde 24 dizin ve 2,734 yemek tarifi bulunmaktadır!

» Portal'a Dön - » Tarif Forumları - Son Eklenen Yemek Tarifleri
Pişmaniye: Ekleyen: Barracuda | eklenme tarihi: 12 Şub 2002
İçinde bulunduğu dizin: Hamur İşleri
Malzemeler

10 kg tozşeker
5 kg su
Kışın: 2 gr krem tartar
Yazın: 1 gr krem tartar veya 1/ 2 fincan suda eritilmiş limon tuzu
2 kg has un

1 kg turyağ
Kakaolu Pişmaniye için: 1/ 2 kg kakao
Çilekli pişmaniye için: ½ kahve fincanı çilek şurubu

  Yapılışı

Çok eskiden beri İzmit ilimizde yapılmakta olan pişmaniye, bu yöreye özel bir ün kazandırmıştır. Pişmaniye yapımında tecrübeli, hünerli elemanların olması gerekir. Ağda şurubunun büyük bakır tepsilerde, 4-5 kişi tarafından çekilerek tel tel inceltilmesi, şekercilik sanatının bir harikasıdır.
Söylendiğine göre, iyi bir pişmaniye teli ne kadar ince olursa o kadar makbul sayılır; bunun için 25-28 devir yapılması gerekir. Her devirde çift kat yapılarak çekildiği düşünülecek olursa, 25inci turda 33. 513. 472 kat , 28inci turda 21. 066. 107. 776 kat veya tel meydana geliyor demektir.
İzmit ilinde her yıl şubat ayında düzenlenen " pişmaniye gecesinde" pişmaniye davetlilerin yanında yapılır. Sonra ikram edilir.

1. Şekerli su yuvarlak bakır bir kazana konur. Altından kuvvetlice ısı verilir. Uzun tahta spatula ile ara sıra karıştırılır. 5-10 dakika sonra suyla açılmış krem tartar veya limon tuzu katılır. Şurubun koyuluğunu saptamak için içerisine şurup termometresi batırılır.
Çilekli pişmaniye yapılırken, krem tartarla birlikte çilek şurubu da konur. Termometre 155 dereceyi gösterince veya soğuk suya damlatıldığında sert bir uzama yapıyorsa, şurup üzeri hafifçe yağlanmış bir havuza boşaltılır. Hafif donmaya başlarken ağda şurubu toplanır. Yavaş yavaş uzatılarak üst üste katlanır.
Diğer taraftan unla yağ kavrularak sarartılır. 1 dolu kepçe alınır, 100-110 cm çapındaki yuvarlak ve ortası çukurca bir bakır tepsiye boşaltılır. Ilık hale gelince kol kalınlığında yuvarlanmış ağda konur. Tepsinin etrafına 4 tecrübeli kişi geçer. Her şahıs iki eliyle şurup hamurunu kendine doğru çeker büyütür. Yuvarlak hamur ikiye katlanıp üst üste getirilir. 25-28 devir sonunda pişmaniye 5-10 dakika tepside yayılı bekletilir. Ara sıra alt üst edilir. Nemi uçtuktan sonra kopartılır. Sade veya karışık olarak önce naylon torbalara doldurulur. Sonra kutulara konup satışa sunulur.
Bu tarife ait fotoğraflar - fotoğrafı büyütmek için üstüne tıklayın - kapatmak için tekrar tıklayın:
Pişmaniye
Lütfen dikkat tarife eklenen fotoğraflar tam olarak tarife uymayabilir. Bu Tarif Hakkındaki İncelemeler - Yorumlar - Görüşler - İpuçları (0):

Bu tarif için şu anda hiç yorum yok. Sağdaki menüden kendi Yorumunuzu ekleyebilirsiniz..

 

Tarif Hakkında veya Paylaşım Linkleri:

Yeni tarif ekle Bu tarif hakkında bizimle iletişime geçiniz Bu tariften arkadaşına bahset Tarifi yazdır

Bu tarifi oylamak istermisiniz?:

Değerlendirme: 6.3/10 (17 Oy )

Bu tarife yorum eklemek istermisiniz?:

Spam önleme için, kodu girin.: Code:

Dizin Değiştirmek İçin Listeden Seçiniz:

Bu Dizindeki Diğer Tarifler:

Poğaça Lobiani Tirit (Islama) Pizza Ispanaklı Kek (4)

Yemek Tarifi Etiket Bulutu - Etiketleri:
- Yemek Tarifinin Görüntülenme Sayısı - 017838

 

Teşekkür ederiz yorumunuz kısa süre içersinde gözden geçirilecektir!