Portala Dön - Hoşgeldin! Üye Ol veya Giriş Yap

Temmuz 08 (Çarşamba), 2020   turkish english

Eposta adresi: Şifre : Şifrenimi Unuttun?

Makale Detayları

KARİYER DEĞİŞİKLİKLERİ VE KARİYERİST TÜRLERİ


by admin - 06/11/2006

"Çalışma hayatınız boyunca karşılaştığınız en büyük güçlüklerden biri, kariyer değişikliğini sizin için avantajlı bir hale getirmektir. Kariyer değiştirmek zor bir karardı. Eninde sonunda değişiklik sizin geleceğinizi etkileyecekti Sizi işinizde ileriye"

KARİYER DEĞİŞİKLİKLERİ VE KARİYERİST TÜRLERİ

Çalışma hayatınız boyunca karşılaştığınız en büyük güçlüklerden biri, kariyer değişikliğini sizin için avantajlı bir hale getirmektir. Kariyer değiştirmek zor bir karardı. Eninde sonunda değişiklik sizin geleceğinizi etkileyecekti Sizi işinizde ileriye taşıyacak olan güçlü bir kariyer modeli, günün birinde kariyer değişikliğinin yarattığı zehiri azaltmaya yarayabilir. Daha da önemlisi bu, sizin kariyer değişikliğini bir avantaj olarak kullanmanızı ve fırsatları hayalini kurduğunuz bir ölçüye getirmeye yarayabilir.

Aslında kariyer değişiklikleri söz konusu olduğunda iki tip çalışan vardır;

İlki vicdanlı tip, işlerini bitirmeden rahat edemeyen tipler. Bu gruptaki insanlar sadık iş bitiricilerdir. İkinci tip ise başkaldıranlardır. Bu tipler çok çalıştıkları gibi, kariyer değişikliğinin ilerisini de görüp kendilerini buna hazırlarlar. Her iki grubun da kendine özgü avantajları ve iyi yönleri vardır.

İlk grup dünyanın tadı tuzudur. Güvenilir ve sadıktırlar ve en üst kalitede işi ortaya koyabilirler. Birçok insan bu kategoriye girer. Ne yazık ki onlar yaptıkları işin yok olduğu ya da değiştiği bugünün ekonomisi yeterli sayılmazlar. Ancak istikrar ve düzenlilik kariyer değiştirmeye hazırlanmamış olan iş bitiricilerin takdire şayan özelliklerini ödüllendirir. İki grup arasındaki fark geleceği görme yollarında yatıyor. Sadık iş bitiriciler çalışmalarına gömülüp işlerin hep böyle gideceğini düşünürler. Onlar geleceğin de bugün gibi az ya da hiç değişiklik olmadan süreceğine inanırlar. Bu onları kariyerlerinde değişimi görmezden geldiklerini göstermez. Onlar da değişimin zorunlu olduğunun farkındalardır. Onların durumu bu değişimle nasıl başa çıkacaklarını bilememeleridir. Onlar kariyerlerinin geleceğini garantiye almazlar.

Diğer taraftan başkaldıranlar ise gelecek hakkında daha değişik bir görüşe sahiptirler. Sahip olabilecekleri bir geleceğin hayalini kurmaya çalışırlar. Daha sonra ise bu geleceğe ulaşabilecekleri bir kariyer planı çizerler.

Onlar gelişimci ve yenilikçi organizasyonların aradıkları insanlardır. Devamlı gelişim yeni ekonomiyi tanımlayan bir özellik. Bu yüzden yenilikçi firmalar, bu değişimde rol üstlenebilecek insanlar aramaktalar. Başkaldıranlar insanı sıkıştıran koşulların varolduğundan haberdarlardır. Kendi kişisel güçlerinin ve sınırlarının farkındadırlar. Kendi çalışma alanları içinde kariyer değişiminin neye yol açacağı hakkında fikirleri vardır. Aynı zamanda ekonomi için nasıl yararlı olabilecekleri hakkında da belirli bir görüş edinmişlerdir. Devamlı kendi yetenekleri, kabiliyetleri ve ruh hallerinin çalışanlar ve müşterilerin işine yarıyacak hale getirebilecekleri konusunda uğraşırlar. Bu insanlar aynı zamanda lider rolü oynamaya her zaman hazırdırlar. Bu tabii ki onların herkesin önüne atlayıp kahramanca yolu gösterdikleri manasına gelmez. Bu daha çok organizasyonun ortak görüşüne diğer insanların bağlılığını sağlamak yoluyla olur. Onlar aynı zamanda bilgilerini paylaşırlar ve böylece diğer insanların da çalışma alanların üst düzey bir rol oynamalarına yardım ederler. Bunların hepsinin ötesinde hayattaki görevleri yapmak istedikleri hakkında görüşleri olan insanlardır.
efeslight.com.tr

İletişim E-postası: kariyer@turkish-media.com

Devamı: http://www.turkish-media.com/forum/index.php?showtopic=286