Jump to content

Benim Hatam! - Tecavüz olaylarına kadınlardan ironik tepki

By Admin, 10/03/2013
  • 6,003 views
  • 0 comments

Benim Hatam! - Tecavüz olaylarına kadınlardan ironik tepki

Alıntı

Ülkede çeşitli kampanyalarla tecavüz vakalarını protesto eden Hint kadınlar bu kez de ironik, fakat ironik olduğu kadar da etkili bir protesto videosu hazırladı.

Videoda, üzerinde çiçekli bir elbise olan genç bir kadın, tatlı gülümsemesiyle “Hanımlar, siz erkeklerin yıllardır süren ataerkil düzende hükmetmeye alıştığından mı tecavüz ettiğini sanıyorsunuz?” sorusunu yöneltiyor. Bu kadın, Hint sinemasının Fransız asıllı yıldızı Kalki Koechlin.Videonun ilerleyen dakikalarında, mini etekle kameraya seslenen Koechlin, kinayeli bir ifade ile kadınların giysilerinin tecavüze davetiye çıkardığını söylüyor: “Kadınların da insan olduğunu düşünen sizler yanlış yönlendirildiniz. Gerçek şu ki: Tecavüze uğruyorsanız, suçlu sizsiniz.”

"Kadın yoksa, tecavüz de yok"

Bir süre sonra Hindistan'ın sevilen televizyon sunucularından Juhi Pandey, çizgili askılı bluzuyla ekrana geliyor, "Kadın yoksa, tecavüz de yok. Bu kadar basit!" diyor.

Bu iki kadın, videonun ilerleyen bölümlerinde, 16 Aralık'ta bir otobüste toplu tecavüze uğrayıp öldürülen bir genç kızın ardından, Hint toplumunda tecavüzlerden kadınları sorumlu tutan zihniyetin öne sürdüğü tezleri art arda sıralıyor. Video, kurbanları fail haline getirmeye çalışanların yüzüne adeta bir tokat gibi çarpıyor.

Kinayeli ifadelerle, Hint toplumundaki yerleşik yargılar, siyasetçilerin sözleri eleştiriliyor: “Genç kızların ve kadınların cep telefonu kullanmaması gerektiğini, böylelikle arkadaşlarıyla buluşmak için randevulaşamayacaklarını söyleyen bir politikacı vardı. Evden çıkmazlarsa, tecavüze de uğramazlar.”

Video boyunca ironik dil sürüyor: “Tabii ki bir kurbanın kendisine tecavüz edene ‘abi' diye seslenmesi halinde kurtulabileceğini söyleyen bir de guru vardı.”

Yaralı yüzler

Morarmış gözler, şişmiş dudaklar, yaralı bereli bir yüz... Video ilerledikçe Kalki ile Juhi'nin yüzündeki yaralar artmaya başlıyor… Ama iki oyuncu yüzlerindeki gülümsemeyi koruyor. Her şey beyaz bir duvarın önünde cereyan ediyor. Mesaj açık, Youtube'daki izlenme rakamı giderek yükseliyor, sosyal medyada paylaşım artıyor.

Videonun sonunda Hintli kadınlar ‘Bizim suçumuz' diyerek, bu kinayeli protestoya destek veriyor: Böyle bir video ile ülkedeki tecavüzlere karşı protestolarını dile getirme fikri ise Stand-up gösteriler yapan dört genç erkeğe ait.

Genç komedyenler, ülkede tabulaştırılan siyasi ve toplumsal sorunları irdeliyor. Ve son videoda olduğu gibi bazen gerçekler o kadar acı olabiliyor ki, gülümseme izleyenin yüzünde donup kalıyor…

Kaynak: Cumhuriyet

Recommended Comments

Comments

There are no comments to display.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.