Jump to content

Şimdiye Kadarki En İkna Edici Göz Temasını Kuran Bu Disney Robotunu İzleyin

By Admin, 04/18/2021
  • 82 views
  • 0 comments

Şimdiye Kadarki En İkna Edici Göz Temasını Kuran Bu Disney Robotunu İzleyin

Disney Research bilim adamları yakın zamanda daha gerçekçi bir robot bakış için bir sistem oluşturdular.
Ekip, teknolojiyi insansı bir animatronik büstü ile tanıttı.
Robotla etkileşimleri daha gerçekçi hale getirmek için ekip, hareketi sadece gözlere değil, boyun ve kaşlara da programladı.
Disney World, bir gün gezegendeki en gerçekçi animatronik karakterlerden bazılarını ön plana çıkararak konaklamanızı çok daha büyülü hale getirebilir. Sizinle konuşurken bakışlarınızı doğru bir şekilde takip edebilen, kaşlarını kaldırabilen ve hatta diğer herhangi bir yabancının periyodik olarak yapacağı gibi göz temasını kesebilen robotlar hayal edin.

Şirketin teknolojik çabalarını destekleyen laboratuvarlar ağı Disney Research'teki bilim adamları, son zamanlarda gerçeğe yakın bir robotik bakış oluşturmak için yeni bir sistem tasarladılar.

Ekip, öğrencilerin bir sohbette sergilediği - odak noktaları arasındaki titreşimlerden başın zayıf eğimine kadar - minik "ikincil davranışları" tanıtarak, bir tür insan hissi veren bir makine yapmayı başardı. Bilim adamları makalelerini geçen sonbaharda Uluslararası Akıllı Robotlar ve Sistemler Konferansı'nda sundular.

Gerçekte, insansı robot, yüzünün çoğu açık olmasına rağmen, altındaki elektronikleri açığa çıkarmasına rağmen inanılmaz derecede gerçekçi bir şekilde ortaya çıkıyor. Şimdilik sorun değil; Disney Research Los Angeles'ın direktörü Doug Fidaleo, Pop Mech'e Disney sanatçılarının daha sonra yüzü güzelleştirebileceğini söylüyor.

Fidaleo'nun ekibi, şirketin tekrarlanabilir canlı şovlar ve deneyimler oluşturmak için kullandığı Disney'in tescilli "Audio-Animatronics" figürlerinde ("It's a Small World" ve 300 Audio-Animatronics bebek gibi) görünebilecek donanım ve yazılımdan sorumludur. ). Şimdiye kadar sonuçlar oldukça ikna ediciydi.

Fidaleo, "Robotun karşısına ilk oturduğumda biraz gerildiğimi biliyorum, çünkü aslında bu şeyin canlı olduğuna inanıyorsunuz," diyor ve ekliyor: "Bir şeyi, gerginliği veya başka bir şeyi hissetmenin o eşiği, kritik."

Bu gerçekçilik duygusunu oluşturmak, yazılım tarafında ciddi bir ustalık gerektirir. Mühendislik ekibi en fazla vurguyu geçişlere ve harmanlamaya verir, bu nedenle bir andan diğerine, animatronik figürün gerçek robot kimliğini açığa çıkararak deneyimi etkili bir şekilde bozabilecek gerçek bir sert duruş yoktur.

Disney Research Los Angeles'ta araştırma görevlisi James Kennedy, örneğin robot bir kişiye bakıyorsa ve sonra başka bir çocuk ona doğru yürürse, animatronik figür bunu yerleşik RGB kamerasıyla hissedebilir, diyor Disney Research Los Angeles'ta araştırma görevlisi James Kennedy. Algılama tarafından bakıldığında, robot bakması için yeni bir koordinat seti alır ve bakışını o ikinci çocuğa odaklanmak için yavaşça değiştirir.

"Şimdi, 'Şu anda karşı karşıya olduğum yerden nasıl gidip bu yeni koordinatlara nasıl gidebilirim?' Ve biliyorsunuz, bir robot olarak bu çok basit bir problem, "diyor Kennedy, Pop Mech. "Düz bir çizgi çizebilir ve bunu yapabilirsiniz. Ancak bu pek inandırıcı değil. İnsanlar bu şekilde hareket etmiyor. Ve bu yüzden yaptığımız pek çok küçük ayrıntı var."

Kennedy, ekibinin oluşturduğu programlar aracılığıyla, yavaşça başka bir harekete geçmeden önce bir bakışta ne kadar sürmesi gerektiğini belirlemenin mümkün olduğunu söylüyor. Yazılım, oradan, robotun boynunu, yüzünü ve gövdesini belirli bir eğri boyunca kontrol eden motorların hızlanması ve yavaşlaması için kurallara uyuyor.

Örneğin, en etkileyici özelliklerden biri seğirmelerle veya gözlerin sabitleme noktaları arasında hızlı, eşzamanlı hareketleriyle ilgilidir. Vücut dilinizin muhtemelen en çok farkında olduğunuz bir iş görüşmesi sırasında göz teması kurmayı düşünün. Gelecekteki patronunuza bakarken gözleriniz hareketsiz kalmaz, bunun yerine ince bir şekilde ileri geri hareket ederler.

Öyleyse, bu animatronik büstle bir bakış rekabeti yapmak isteseydiniz, muhtemelen kazanırsınız - ve bu tasarım gereğidir.

Kennedy, "[Robotun] yüzünüzdeki tek bir noktaya sabitlenmesi oldukça sinir bozucu olurdu," diyor ve ekliyor: "Bu, teknolojik olarak yapabileceğimiz bir şey ama insanlar için oldukça doğal olmayacak."

Araştırmacılar robotu, kafasını konuklarla senkronize bir şekilde eğmekten, göz kırpmaya ve hatta ince bir şekilde "nefes almaya" kadar, görüş alanındaki insanların yaptıklarını taklit edecek şekilde programladılar. Mühendisler, çevredeki uyaranların sayısını ve türünü kaydeden bir "merak puanı" na dayalı olarak bu hareketleri birkaç farklı durumda birleştirir.

Robotun varsayılan "okuma" durumunda, figürün gövde seviyesinde kitap okuyormuş gibi görünmesini sağlayan göz hareketlerini kullanır. "Bakış" durumunda, robot, ilgilenen kişiye bir bakar ve okurken dikkatini dağıtırsanız gerçek bir kişinin kayabileceği gibi, başını uygun yöne eğer.

Daha da yüksek bir merak puanı ile tetiklenen "meşgul" durumunda, robot başını çevirirken ilgilenilen kişiye bakar. Son olarak, robotun, ilgilenilen kişinin tanıdık olduğunu, zaten etkileşimde bulunduğu birini tespit ettikten sonra kullandığı "kabul" durumu vardır.

Bu, animatronik büste garip bir empati duygusu gibi görünen bir şey kazandırır. İnsanlar, maymunlar ve hatta kuşlar, beyinde, bir hayvan başka bir varlığın aynı eylemi gerçekleştirdiğini gördüğünde ateşlenen "ayna nöronlarına" sahiptir. Robotların dayanacakları böyle bir biyolojik yapıları yok, bu yüzden bu dört varlık durumu yakın bir saniyedir.

Fidaleo, Disney'in gerçekçi robot bakışları için gelecekteki kullanım durumlarını henüz onaylamadığına dikkat çekiyor.

Yine de, 1960'lardan beri pek değişmeyen "It's a Small World" animatronik bebekler için biraz üzülüyoruz. Ufuktaki bu gerçekçi robotlarla, zorlu bir rekabet içindeler. Belki not almaya başlama zamanı gelmiştir.

Kaynak: Men's Health

Recommended Comments

Comments

There are no comments to display.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.