Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Vahideddin'in Ailesi

Jülide

Önerilen İletiler

Merhaba arkadaslar,

Vahideddin Han'in yurt disina gidince eslerine ne oldugunu, Vahideddin'in saltanati esnasinda eslerinin nasil yasadiklarini hic kendinize sordunuzmu?

Bence bu sorular tarih bakimindanda cok mühim, zira Vahideddin'in esi Osmanli Imparatorlugu'nun bir yerde Imparatoricesi degilmiydi. Ayrica Vahideddin o cok konusulan ve tartisilan >kararlarini< alirken esi, cocugu hakkinda ne düsünmüstür?

Bilgilerinizi, düsüncelerinizi bu konuda benimle paylasirsaniz memnun olurum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saltanat kaldırıldığı andan itibaren vahdettinin ailesi dediğin kimseler osmanl hanedanı üyeleridir. saltanat kaldırılınca hepsi normal türkiye cumhuriyeti vatandaşları olmuştur. isteyen yurt dışında yaşamış isteyende geri dönmüştür. hanedandan gelenler türkiyede devlet kademelerinde bürokrat diploamt olarak çalışanlarıda olmuştur ticaretle uğraşanlarıda. genel oalrak zengin bir aileler bu günde . ve genelde evliyazadelerle evlilikler yaparlar. sanırım bu yaz osmanlıalrdan biri yine evliyazadelerden birisiyle evlenmişti.

"Geçtiğimiz günlerde kamu oyunda çok tartışılan Son Osmanlı padişahı Vahdettin'in torunu, Aydınlı işadamının kızı Sirmen ile evleniyor

Son Osmanlı Padişahı Vahdettin'in torunu Halil Özbaş, Aydınlı işadamı Mukan Perinçek'in kızı Sirmen Perinçek ile bugün evleniyor.

Son Osmanlı Padişahı Vahdettin'in torunu Hümeyra Özbaş'ın torunu olan Halil Özbaş, bugün ailesinin sahibi olduğu ünlü Kısmet Otel'de dünya evine girecek. Uzun süre Futbol Federasyonu yönetiminde bulunan Aydınlı tanınmış işadamı Mukan Perinçek'in kızı Sirmen Perinçek ile Kısmet Otel'in sahiplerinden Halim Özbaş'ın oğlu Halil'in nişanı ise Necco Beach Club'ta geçtiğimiz haftalarda yapılmıştı. "

http://www.spothaber.com/haber.asp?id=15590

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saltanat kaldırıldığı andan itibaren vahdettinin ailesi dediğin kimseler osmanl hanedanı üyeleridir. saltanat kaldırılınca hepsi normal türkiye cumhuriyeti vatandaşları olmuştur. isteyen yurt dışında yaşamış isteyende geri dönmüştür. hanedandan gelenler türkiyede devlet kademelerinde bürokrat diploamt olarak çalışanlarıda olmuştur ticaretle uğraşanlarıda. genel oalrak zengin bir aileler bu günde . ve genelde evliyazadelerle evlilikler yaparlar. sanırım bu yaz osmanlıalrdan biri yine evliyazadelerden birisiyle evlenmişti.

"Geçtiğimiz günlerde kamu oyunda çok tartışılan Son Osmanlı padişahı Vahdettin'in torunu, Aydınlı işadamının kızı Sirmen ile evleniyor

Son Osmanlı Padişahı Vahdettin'in torunu Halil Özbaş, Aydınlı işadamı Mukan Perinçek'in kızı Sirmen Perinçek ile bugün evleniyor.

Son Osmanlı Padişahı Vahdettin'in torunu Hümeyra Özbaş'ın torunu olan Halil Özbaş, bugün ailesinin sahibi olduğu ünlü Kısmet Otel'de dünya evine girecek. Uzun süre Futbol Federasyonu yönetiminde bulunan Aydınlı tanınmış işadamı Mukan Perinçek'in kızı Sirmen Perinçek ile Kısmet Otel'in sahiplerinden Halim Özbaş'ın oğlu Halil'in nişanı ise Necco Beach Club'ta geçtiğimiz haftalarda yapılmıştı. "

http://www.spothaber.com/haber.asp?id=15590

Cevabin icin tesekkür ederim, ancak bütün Osmanli Hanedanini degil eslerini ve cocuklarini kastetmistim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:)

osmanlı padişahları tek eşli değildir. karısı ne demek anlamadım. Padişahların karısı olmaz ancak haremde hasekiler olur . Vahdettinin bildiğim kadarıyla Hasekisi yoktu.

harem tasviye edilmiş ve türk kızlar ailelerine teslim yabancı uyruklular ülkelerine, haramağalarıda izmirin tire ilçesinde bir köye yerleştirilmişlerdir. bu BBG adlı yarışmaya katılan ve şimddie Yataş reklamlarında oynayan İzmir Tireli zenci Ali haremağalarının torunlarındandır.

vahdettinin bir kızı Naciye Sultan Enver Paşayla diğer kızı Ulviye sultan da İsmail Hakkı Okday la evlidir bu ailenin ünlü kısmet otelleri vardır işte haberde bahsettiği gibi. Naciye sultanda Enver Paşayla birlikte yurt dışına kaçmıştır. 1923 yılındada öldü.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:)

osmanlı padişahları tek eşli değildir. karısı ne demek anlamadım. Padişahların karısı olmaz ancak haremde hasekiler olur . Vahdettinin bildiğim kadarıyla Hasekisi yoktu.

harem tasviye edilmiş ve türk kızlar ailelerine teslim yabancı uyruklular ülkelerine, haramağalarıda izmirin tire ilçesinde bir köye yerleştirilmişlerdir. bu BBG adlı yarışmaya katılan ve şimddie Yataş reklamlarında oynayan İzmir Tireli zenci Ali haremağalarının torunlarındandır.

vahdettinin bir kızı Naciye Sultan Enver Paşayla diğer kızı Ulviye sultan da İsmail Hakkı Okday la evlidir bu ailenin ünlü kısmet otelleri vardır işte haberde bahsettiği gibi. Naciye sultanda Enver Paşayla birlikte yurt dışına kaçmıştır. 1923 yılındada öldü.

Naciye Sultan'in Sehzade Süleyman Efendi'nin kizi oldugunu biliyorum, Vahideddin'in kizi degildi. Ulviye Sultan büyük kiziydi, kücük kizi Sabiha Sultan'di. Ancak esi oldugunuda isitmistim. Sunu da eklemek isterim ki senin bahsetmis oldugun haseki münasebeti Osmanli'nin daha cok eski dönemlerine ait. Vahideddin zamaninda es olarak kabul edilmis kadinlardi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kan oalrak yeğenidir, ama vahdettin onu kızı olarak kabul etti ve prenses ünvanı kazandırdı. amstronga göre bu Sabiha sultanla evlenerek vahdettinin damadı olmak isteyen Enver Paşa'ya, Sabiha reddettikten sonra, kan bağı sağlayarak, rütbesini yükseltebilmek için verilmiş bir payeydi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kan oalrak yeğenidir, ama vahdettin onu kızı olarak kabul etti ve prenses ünvanı kazandırdı. amstronga göre bu Sabiha sultanla evlenerek vahdettinin damadı olmak isteyen Enver Paşa'ya, Sabiha reddettikten sonra, kan bağı sağlayarak, rütbesini yükseltebilmek için verilmiş bir payeydi.

Ben bunu biraz degisik biliyorum: Sultan II. Abdülhamid'in kizi Sadiye Sultan red ettigi zaman, gidip Naciye Sultan ile evlenmistir. Ayirca Vahideddin Naciye'ye Prenses ünvanini vermesine gerek yoktu ki zaten, Osmanli Imparatorluk Prensesi idi. Peki esleri hakkinda ne gibi bilgilerin var?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eşleri dediğin beş hatunu mu soruyorsun. onalr eşleri değildir ki. vahdettinin ülkeden ayrılırken yanında götürdüğü beş hatunudur.

Enver Sabiha sultanı istiyordu ilk oalrak aynı zamanda Musta Kemal de. Sabiha sultan güzelliğiyle nam salmıştı. ikisinide reddetti.

nedeni açık kızı ilan ederse enver uluslararsı alanda bir resmiyet kazanacak. yoksa binbaşı rütbesiyle nazır olabilir mi. ya da hangi paşa bir binbaşıdan emir alır. enver binbaşıydı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eşleri dediğin beş hatunu mu soruyorsun. onalr eşleri değildir ki. vahdettinin ülkeden ayrılırken yanında götürdüğü beş hatunudur.

Enver Sabiha sultanı istiyordu ilk oalrak aynı zamanda Musta Kemal de. Sabiha sultan güzelliğiyle nam salmıştı. ikisinide reddetti.

nedeni açık kızı ilan ederse enver uluslararsı alanda bir resmiyet kazanacak. yoksa binbaşı rütbesiyle nazır olabilir mi. ya da hangi paşa bir binbaşıdan emir alır. enver binbaşıydı.

Esidir, istedigin kadar red et sen, nikahli zevcesidir. Peki kimdir bunlar?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

valla nazikedanın vahdetin den sonra kadıefendinin nedimesi olduğunu biliyorum. inşirah yanılmıyorsam mısırda intihar etti. neware ile müveddete ne oldu bilmiyorum ama nevzad ölene kadar vahdettinin yanındaydı.

Cok enteresan, ama ilk cümleni anlamadim, kim kimin nedimesi imis? Insirah neden intihar etmis biliyormusun?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insanalr nyie intihar eder bunalımdan etmiştir. kolay mı sarayda yaşarken. sonrasında sıradan hayat sürmek.

kadıefendiyi bilmiyor musun vahdettinden sonra onun nedimesi oldu işte ondan sonra ailesinin yanıdna veremden öldü. ne zaman öldü bilmiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insanalr nyie intihar eder bunalımdan etmiştir. kolay mı sarayda yaşarken. sonrasında sıradan hayat sürmek.

kadıefendiyi bilmiyor musun vahdettinden sonra onun nedimesi oldu işte ondan sonra ailesinin yanıdna veremden öldü. ne zaman öldü bilmiyorum.

Tamam tamam simdi hatirladim, sen su sarayda nedime olan Prenses Leyla Acba'yi diyorsun. Tabii ya Nazikeda'nin nedimesiydi, dogru, Nazikeda'da Vahideddin'in ilk esiydi. Bir gazetede okumustum bunu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet prenses leyla o aynı zamanda çerkes prensesidir. Nazikeda sürgüne gidince ailesinin yanında öldü. o ilk hatıra yazan nedimedir.

Allahim nasil olduda unuttum, ama uzun zaman oldu bunu gazetede okuyali, evet cerkes prensesi imis, peki neden sürgüne gitmemis? Biyografisi bir yerde yaziyormu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

nedimeler, harem mensupları diğer saray personeli sürgüne gönderilmedi ki. saltanat mensupları gönderildi. oda üyeleri odak haline getirilmesin, etrafına gericiler toplanmasın diye. yine en insaflısı Atatürk tür.

zira saltanatın yıkıldığı ülkelerde mutlaka saltanat üyelerinin tümü öldürülür. ileride üyeler arasında tekrar hak isteyip ülke içine taraftar topalyanlar olmasın diye.

mesela bulgaristanda prens geri döndü ülke içinde güç kazandı. rusya da anastasia romanof tek kurtulan romanof ailesi üyesi olduğunu idda etti yirmi yıl tartıştılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

nedimeler, harem mensupları diğer saray personeli sürgüne gönderilmedi ki. saltanat mensupları gönderildi. oda üyeleri odak haline getirilmesin, etrafına gericiler toplanmasın diye. yine en insaflısı Atatürk tür.

zira saltanatın yıkıldığı ülkelerde mutlaka saltanat üyelerinin tümü öldürülür. ileride üyeler arasında tekrar hak isteyip ülke içine taraftar topalyanlar olmasın diye.

mesela bulgaristanda prens geri döndü ülke içinde güç kazandı. rusya da anastasia romanof tek kurtulan romanof ailesi üyesi olduğunu idda etti yirmi yıl tartıştılar.

Gitmek isteyen nedimeler gitmistir diye düsünüyorum. Peki Nazikeda'ya ne olmus sonra?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 yıl sonra...

Şimdi tam 4 yıl geçmiş bu tarih sohbetinin üstünden . Yalnız arkadaş resmen camdan cama dedikodu tarzında olmuş sohbet

Esma'nın eltisi vardı ya kıız.

He bildim nolmuş ?

Enver istemiş onu ama kız kabul etmemiş

Aaa bak sen

smile.gif

e cahar biggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif baştan sona okuyunca epey bi güldüm ....ve hala gülüyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.