Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ateislerle muhattap olmak günahmıdır?

yagizbay

Önerilen İletiler

• 3 hafta sonra...
arkadaşlar ne olur bana yardım edin çevremde ateistler var. benlarla din dışındaki konularla muhattap olmak günahmıdır?

bu soruyu ciddi olarak mı soruyosun acaba?

,insanları tek bir olgunun içine hapsedip sınırlamak en büyük günahtır aslında.ya da sen bi kavram koy oraya değer yargılarına göre.ne demiş üstad bir insanı sevmekle başlar herşey.hem bırak bu insanın vicdanıyla arasında kalsın sen başka şeyler kapmaya bak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

inanmayanın yani ateistin üzerine git niye inanmıyormuş onu bir öğren belki adamı imana getirirsin niye dışlıyorsunki....belki ondan birçok şey öğreniceksin...kamplaşmaktır bu buda yakışmaz günümüz insanına....inancımıza göre de günah olması imkansız peygamberimiz bu gibi insanlardan kaçsaydı heralde islamiyet yayılamazdı....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

bir kişinin inanıp inanmaması onun tercihidir ve dinimiz de bu konuda hoşgörülüdavranmamız gerektiğini söylenmiştir.

onlar cehennemde yanabilirler, yansınlar ancak o kişinin kendi tercihidir ve günah değildir . lütfen kolay bir din olan islamı zorlaştırmaya çalışmayalım ve zorlaştırmaya çalışanların, bunu baksı aracaı olarak kullanıp bizi korkutmaya çalışanlara prim vermeyelim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar ne olur bana yardım edin çevremde ateistler var. benlarla din dışındaki konularla muhattap olmak günahmıdır?

Eğer ki dinine, Allah'a ve Peygamberlierine küfür ederlerse; Allah'a küfür edilmesine sebep olabilirsin ve vebal altında kalabilirsin. Yani orda bulunmasaydın kafire birşey sormasaydın veya söylemeseydin Allah'a küfür edilmemiş olacaktı. Bu oldukça kaygan bir zemin. Toprak yol varken buzun üzerinde yürümene gerek yok. Allah'a ve peygemberlere inanan fakat din alnayışında farklılık gösteren (hiristiyan, ve diğer dinler) arkadaşların olabilir. Nitekim dinsizlerden bir insana hiçbir fayda gelmez dolayısıyla o gruptan uzak durmanı tavsiye ederim..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında demek istediğini açık olarak ben sana söyleyeyim...

Ateistler sana doğruları gösterirler dikkat et masalları masal olarak gördüğünde sende bir ateist olabilirsin demek istemiş arkadaş....

buzlu yollar toprak yollar falan dediği bu...

Eğer gerçekleri duymak istiyorsan bir ateistle mutlaka konuşmak zorundası sana anlatılan argümanların masalların bir de öteki yüzünü gör ve dinle bakalım ne olacak...

Saygılar

İnançsızlara Kitap yüzyıllar önce cevabını vermiştir. Yani benim şahsen inansızlara verecek cevabım yok..

BAKARA Suresi (Birkaç ayet)

6-Küfre saplananlara gelince, onları uyarsan da, uyarmasan da, onlar için birdir, inanmazlar.

7-Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözleri üzerinde de bir perde vardır. Onlar için büyük bir azap vardır.

9-Bunlar Allah'ı ve mü'minleri aldatmaya çalışırlar. Oysa sadece kendilerini aldatırlar da farkında değillerdir.

11-Bunlara, "Yeryüzünde fesat çıkarmayın" denildiğinde, "Biz ancak ıslah edicileriz!" derler.

12-İyi bilin ki, onlar bozguncuların ta kendileridir. Fakat farkında değillerdir.

13-Onlara, "İnsanların inandıkları gibi siz de inanın" denildiğinde ise, "Biz de akılsızlar gibi iman mı edelim?" derler. İyi bilin ki, asıl akılsızlar kendileridir, fakat bilmezler.

Sizin inandığınız bilimmidir ne dir neye inanıyosun evrimmidir nedir. yüz yıllar sonra size ne olabileceğini söyleyebiliyormu. Görüldüğü üzere yüzyıllar öncesinde yazılmış bu kitap bugunde harfi harfine geçerlidir..

Benim ne demek istediğimi anlayan anlamıştır... Dolayısıyla daha fazla birşey eklemeye gerek yoktur..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

ne günahı olurmu oyle şey islamı getiren peygamberin(sav) muhatap oldukları kimlerdi acaba?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

insanı insan olarak görmek var. bir kavrama hapsedip onunla muhattap olmamakta neymiş? inanç insan ilişkilerini ne denli etkiler??? şunu söyleyebilirim ki çevremde her çeşit insan var ama dindar geçinen insanların çok iyi olduğunu söyleyemeyeceğim. din bir süre sonra kişilere ulaşamadığına eminim. inanç mühim değil ki üstelik öyle bir dönemde yaşıyoruz ki o dindar insan dediklerimiz 'din kardeşilerimiz' diye tanımladıkları insanlara yardım elini uzatmıyor...mühim olan insanlık.... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Nisa Suresi 140.ayet diyor ki:

O, size kitab'ında şunu da indirmiştir: "Allah'ın ayetlerinin inkar edildiğini ve onlarla eğlenildiğini işittiğiniz zaman başka bir konuşmaya dalmalarına kadar o heriflerin yanlarında oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz. Şüphesiz ki Allah, münafıklarla kafirleri, topunu birlikte cehennemde bir arada toplayacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

bunlar la....demek çok faşistçe(sınıfçılık)sınıflandırmak gibi duruyor.dini anlamda muhatap olabilirsin bence insanları dışlamak ve seçimlerinden dolayı sınıflandırmak yanlış olsa gerek.önemli olan dini tercihinden,milletinden,vs. vs den önce insanlığına kişiliğine göre davranmak gerekir insanlara.birde burası türkiye cumhuriyeti bir hukuk devleti.herkesin yasal hakları var.herkes din ve inanç özgürlüğüne sahiptir.....olaya günah mıdır değilmidir açısından bakmak çok yanlış..bence kendine insanları dışlamak günah mıdır ı sormayı dene....böle birşeyi düşünmek başlı başına yanlış...

SAYGILARIMLA

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nisa Suresi

(144) Ey iman edenler! Mü'minleri bırakıp da kâfirleri dost edinmeyin. Kendi aleyhinize Allah'a apaçık bir delil mi vermek istiyorsunuz?

Tevbe Suresi

(23) Ey iman edenler! Eğer küfrü imana tercih ederlerse, babalarınızı ve kardeşlerinizi bile dost edinmeyin. İçinizden kim onları dost edinirse, işte onlar, zalimlerin ta kendileridir.

Demek ki neymiş!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din; kulla - Allah arasındadır.

İnanç hürriyeti olduğuna göre, hiç inanmamakta bir inançtır. Din konusuna hassas bir terazi dersek; kimse kimseye birşeyleri empoze etmemelidir. Sınırlar aşılmadıkça kişilerin inançları; kişisel tercihleri olmaktan öteye gitmez......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Niye günah olsun. Belki masallara inanmaktan vazgeçip doğru yolu bulursunuz. :)

doğru yol çok eğlenceli ben kendimden biliyorum.. :D

arkadaşım onlarla birlikte olmak çok eğlenceli olabilio neden mi?;biz 14 asırdır 600 sahifelik kitaptan cevaplar veririz onlar sadece inkar edip dururlar bilim ne kadar ilerlerse onlarda o kadar ilerler. netice itibarı ile bence onlardan uzaklaşma bilakis daha yakın olabilirsin:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım, eğer bir ataistle muhatap olacaksan, felsefeyi iyi bileceksin. Çünkü onlar, kendi filozof peygamberlerinden beslenirler.

Esasında, ben kendisinin önünde bir engel olmayan her müslümana felsefe bilmeyi bu zamanda farz görüyorum. Çünkü zamanımızda türlü saiklerle saldırı çoktur, özelde islam'a. Hele modern ve ileri zamanların yaşandığının iddia edildiği bu ahir zaman'da. Bunu yedi yıl önce gördüm. Kuran'dan bahsedildiği zaman, bırakın ateistini, 'ben müslümanım' diyenin bile rahatsızlandığını gözlemledim. Üstelik, o moda deyimle, bu konuda ağır bir mahalle baskısı da var; kendim bile Allah'ın yüce adını bir çok hal ve durumda anamaz oldum. Hasılı, bu keşfedişten bu yana, elimden kitap düşmez.

Bununla beraber, Allah'ın hidayet vermediğine kimse hidayet veremez. Ama konuşmasını da, yumruk sıkmasını da bilmen her zaman senin için yararlıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
İnançsızlara Kitap yüzyıllar önce cevabını vermiştir. Yani benim şahsen inansızlara verecek cevabım yok..

BAKARA Suresi (Birkaç ayet)

6-Küfre saplananlara gelince, onları uyarsan da, uyarmasan da, onlar için birdir, inanmazlar.

7-Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözleri üzerinde de bir perde vardır. Onlar için büyük bir azap vardır.

9-Bunlar Allah'ı ve mü'minleri aldatmaya çalışırlar. Oysa sadece kendilerini aldatırlar da farkında değillerdir.

11-Bunlara, "Yeryüzünde fesat çıkarmayın" denildiğinde, "Biz ancak ıslah edicileriz!" derler.

12-İyi bilin ki, onlar bozguncuların ta kendileridir. Fakat farkında değillerdir.

13-Onlara, "İnsanların inandıkları gibi siz de inanın" denildiğinde ise, "Biz de akılsızlar gibi iman mı edelim?" derler. İyi bilin ki, asıl akılsızlar kendileridir, fakat bilmezler.

Sizin inandığınız bilimmidir ne dir neye inanıyosun evrimmidir nedir. yüz yıllar sonra size ne olabileceğini söyleyebiliyormu. Görüldüğü üzere yüzyıllar öncesinde yazılmış bu kitap bugunde harfi harfine geçerlidir..

Benim ne demek istediğimi anlayan anlamıştır... Dolayısıyla daha fazla birşey eklemeye gerek yoktur..

selamlar saygılar..

guzel arkadasım kuranı kerimde bir sosyal yonetım ve hukuk sıstemıde vardır ama nedense o halen harfi harfine gecerli olan kitap ile degil de cumhuriyet ve demokrasiyi laikligi bilimi benimsemişiz..

saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Ateistlerle arakadaslik kurmak onlarla muhattap olmak günah olsa, yakin zamanda inancli insan kalmazdi. Ateist sayisi git gide cogalan bir zamanda yasiyoruz, onca inancsiz icinde yasarken yinede Allahin varligina inanmak bir ayricalik oldu. Allah bizden inancimizla etrafimizdaki insanlara örnek olmamizi istemezmi. Inanci olmayan insanlarla bize arkadaslik kurmayi yasak kilmis olsaydi, bir insani müslaman edebildiyimizde bize o kadar sevap yazarmiydi. Senin inancin güclüyse, sana düsen kendini ateist arkadaslarindan geriye cekmek degil, onlara yasam tarzinla örnek olman düser. Kim bilebilir, belki arkadaslarindan birinin cok hosuna gider ve ve Allahin varligina inanmaya baslar. Yüce Allah bizden, baskalarina yardim etmemizi ister ve ateist olan arkadaslarininda senin cok yardimina ihtiyaclari var. Bunu farkinda degiller cünkü ne yaptiklarini bilmiyorlar, bilseler ateist olmazlardiki. Benim sana tavsiyem sakin arkadasligini kesme, elinden geldiyince ateist olmalarinin sebeblerini ögrenmeye calis, kendini gelistir onlarin her sorusuna mantikli hazir bir cevabin olmali. Kendini bu konuda güclü hisetmiyorsan onlarla dini konulari tartismamaya dikkat et, cünkü cevap veremediyin an onlari kendi düsüncelerinde güclendirirsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Inanci olmayan insanlarla bize arkadaslik kurmayi yasak kilmis olsaydi,...

Bakınız aşağıda bu konu ile ilgili olarak sayın halkalıyıldız alıntı yapmış.

Nisa Suresi

(144) Ey iman edenler! Mü'minleri bırakıp da kâfirleri dost edinmeyin. Kendi aleyhinize Allah'a apaçık bir delil mi vermek istiyorsunuz?

Tevbe Suresi

(23) Ey iman edenler! Eğer küfrü imana tercih ederlerse, babalarınızı ve kardeşlerinizi bile dost edinmeyin. İçinizden kim onları dost edinirse, işte onlar, zalimlerin ta kendileridir.

Demek ki neymiş!!

....bir insani müslaman edebildiyimizde bize o kadar sevap yazarmiydi.

Sevap yazılmasını neden istersiniz? Sonunda Cennet vaadi olduğu için değil mi... Bu yüzden sizler en iyisi işi gücü bırakın ve 'milleti müslüman yapma' avına çıkın.

....ateist olan arkadaslarininda senin cok yardimina ihtiyaclari var. Bunu farkinda degiller cünkü ne yaptiklarini bilmiyorlar,bilseler ateist olmazlardiki.

Sorarım size: Siz İslam dinini ne kadar biliyorsunuz ki, ateistlerin yardıma ihtiyacı var diyorsunuz. Hem sonra ateistler, ateist olmuşlarsa ne yaptıklarını çok iyi bilerek yapmışlardır, kuşkunuz olmasın.

Benim sana tavsiyem sakin arkadasligini kesme, elinden geldiyince ateist olmalarinin sebeblerini ögrenmeye calis, kendini gelistir onlarin her sorusuna mantikli hazir bir cevabin olmali.

Bu hazır cevapta Kuran'dan sureler olur herhalde. Ama şu var ki bir ateist bu tutarsız sureler yüzünden ateist olmuştur.

Kendini bu konuda güclü hisetmiyorsan onlarla dini konulari tartismamaya dikkat et, cünkü cevap veremediyin an onlari kendi düsüncelerinde güclendirirsin.

Evet ya, bu durumda en iyisi biliyorsan konuş, bilmiyorsan sus. Ne demişler 'Sukut altındır'.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Senin inancin güclüyse, sana düsen kendini ateist arkadaslarindan geriye cekmek degil, onlara yasam tarzinla örnek olman düser. Kim bilebilir, belki arkadaslarindan birinin cok hosuna gider ve ve Allahin varligina inanmaya baslar.

Valla bana sorarsan ateistlerle muhattap olup sevap kazanacam diye onların değerli vakitlerini çalmayın...

Ama bunu yaparsanız da, sanmıyorum ki hiç bir ateist sizden uzak dursun, aksine tartışır...

Yüce Allah bizden, baskalarina yardim etmemizi ister ve ateist olan arkadaslarininda senin cok yardimina ihtiyaclari var. Bunu farkinda degiller cünkü ne yaptiklarini bilmiyorlar, bilseler ateist olmazlardiki. Benim sana tavsiyem sakin arkadasligini kesme, elinden geldiyince ateist olmalarinin sebeblerini ögrenmeye calis, kendini gelistir onlarin her sorusuna mantikli hazir bir cevabin olmali.

Valla bana sorarsan yardıma ihtiyacı olan insnlar ölüm ve ötesi safsatalarıyla kandırılan insanlardır...

Dediğim gibi zaman harcama, harcatma bence...

Daha bir çok şey söyleyecektim ama, sayın Muki yine benden erken davranmış :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.